1398/03/07

پرتاب ماهواره ناوبری جدید روسیه و برخورد با صاعقه+فیلم

نیروی‌ دفاعی هوافضای روسیه (Russian Aerospace Defence Forces) در راستای ادامه پروژه ناوبری فضایی خود یک ماهواره‌ مخابراتی دیگر به فضا پرتاب کردند. این پرتاب دوشنبه ۲۷ می (۶ خرداد) ساعت ۱۰:۳۰ به وقت ایران از پایگاه فضایی پلستسک (Plesetsk) به وسیله حامل فضایی سایوز ۲.۱۶ (Soyuz-2.16) در خاک روسیه انجام...
پرتاب ماهواره ناوبری جدید روسیه و  برخورد با صاعقه+فیلم

نیروی‌ دفاعی هوافضای روسیه (Russian Aerospace Defence Forces) در راستای ادامه پروژه ناوبری فضایی خود یک ماهواره‌ مخابراتی دیگر به فضا پرتاب کردند. این پرتاب دوشنبه ۲۷ می (۶ خرداد) ساعت ۱۰:۳۰ به وقت ایران از پایگاه فضایی پلستسک (Plesetsk) به وسیله حامل فضایی سایوز ۲.۱۶ (Soyuz-2.16) در خاک روسیه انجام شد و اتفاق جالب این پرتاب آن بود که حامل سایوز ده ثانیه پس از پرتاب با صاعقه روبرو شد.
ماهواره‌ای که پرتاب شد گلوناس-ام۵۸ (Glonass-M58) نام داشت. گلوناس سامانه موقعیت‌یابی ماهواره‌‌ای روسی است که همتای جی‌پی‌اس (GPS) رقیب آمریکایی خود است. همانطور که از نام ماهواره پیداست این ۵۸امین ماهواره سری ام گلوناس بود که پرتاب شد. گلوناس سری ام دومین نسل این سامانه ماهواره‌ای است که از نظر دقت با وجود استفاده از ۱۲ ترانسپاندر باند ال (L-Band) بسیار پیشرفت کرده است. همچنین طول عمر آن به وسیله باتری‌های پیشرفته‌تر، دو آرایه خورشیدی بزرگ‌تر و همچنین کاهش مصرف برق افزایش یافته و به ۷ سال رسیده است. 
ماهواره‌های سامانه گلوناس در مدار مئو و ارتفاع ۱۹۱۰۰ کیلومتری قرار گرفته‌اند و هرکدام وزنی معادل ۱۴۱۵ کیلوگرم دارند. این سامانه هم‌اکنون ۲۵ ماهواره فعال دارد و مابقی که پرتاب آن‌ها از سال ۱۹۸۲ آغاز شده بود همگی بازنشسته شده‌اند.

دمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس آژانس فضایی روسیه٬ روسکاسموس (Roscosmos)، در صفحه توییتر خود ویدیویی از لحظه برخورد صاعقه با فضاپیمای سایوز ۲.۱۶ را هنگام پرواز به سمت مدار زمین منتشر کرد. او در پست توییتر خود نوشت: «رعد و برق یک مانع نیست.»

پیشتر رئیس فضاپیما خبر از برخورد صاعقه لحظاتی بعد از پرتاب را داده بود و گفت که پرتاب طبق برنامه انجام گرفت.

سازمان ها | roscosmos | Russian Aerospace Defence Forces
افراد | Dimitry Rogozin

ناوبری فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

رونمایی روسکاسموس از سرنشین ناو سایوز MS14

1398/02/30
بالاخره سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) پس از ماه‌ها انتظار دلیل پرتاب بدون سرنشین ناو کیهانی ناو سایوز (MS14 (Soyuz MS-14 را اعلام کرد. از حدود یک سال پیش در برنامه‌های پرتابی...

سایوز؛ سفینه‌ای با کاربردهای چندگانه

1398/03/01
کارشناسان موسسه تولیدات موشکی و فضایی انرگیا (Energia) مشغول آماده‌سازی سفینه‌های سایوز ام.اس ۱۳ (Soyuz MS-13) و سایوز ام.اس ۱۴ (Soyuz MS-14) برای دو ماموریت متفاوت هستند و قرار است برای...

پربازدیدکننده ترین خبر

روسیه در فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است

​آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) اعلام کرده در ‌فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس این آژانس، با بیان اینکه کار ساخت ایستگاه جدید را باید هرچه سریع‌تر آغاز کرد، گفت: «روسیه همواره در عرصه ساخت ایستگاه‌های فضایی پیشتاز بوده است.» به‌گفته راگوزین، ایستگاه فضایی بین‌المللی حداکثر هفت تا ده سال عمر خواهد کرد و در شماری از قسمت‌های آن نشانه‌های فرسودگی دیده می‌شود.