1398/03/09

اصلاح ژن در فضا برای نخستین بار

دانشمندان برای نخستین بار موفق به اصلاح ژن در فضا شدند. آن‌ها از تکنولوژی کریسپر (Cas9) استفاده کردند تا برای نخستین بار ویرایش دی ان ای (DNA) در فضا را انجام دهند. محققان در ایستگاه فضایی بین‌المللی از روش ویرایش ژن استفاده کردند تا موجب شکستن ژنوم مخمر شوند. هنگامی که مخمر شکستگی‌های دی ان ای خود را...
اصلاح ژن در فضا برای نخستین بار

دانشمندان برای نخستین بار موفق به اصلاح ژن در فضا شدند. آن‌ها از تکنولوژی کریسپر (Cas9) استفاده کردند تا برای نخستین بار ویرایش دی ان ای (DNA) در فضا را انجام دهند.

محققان در ایستگاه فضایی بین‌المللی از روش ویرایش ژن استفاده کردند تا موجب شکستن ژنوم مخمر شوند. هنگامی که مخمر شکستگی‌های دی ان ای خود را اصلاح کرد، محققان سرنخ‌هایی درباره اینکه چگونه سلول ها دی ان ای خود را در فضا اصلاح می‌کنند، یافتند.

همچنین، دانشمندان از تکنولوژی کریسپر استفاده کردند تا آسیب های دی ان ای ناشی از پرتوهای کیهانی را بازسازی کنند. این نوع آسیب به دی ان ای یکی از جدی‌ترین خطرهایی است که مسافران فضایی با آن مواجه می‌شوند.

طبق این گزارش، اگرچه سلول ها دارای شیوه‌ای برای اصلاح آسیب دی ان ای هستند، اما بروز اشتباهاتی در فرایند اصلاح منجر به پیامدهای منفی از جمله سرطان‌می شود. از همین رو٬ درک چگونگی مکانیسم اصلاح دی ان ای در فضا، از سلامت محققان فضایی محافظت می‌کند.

اصلاح ژن در فضا برای نخستین بار

گفتنی است؛ کریسپر نوعی سیستم ایمنی تطابق پذیر در باکتری‌ها است که آن‌ها را قادر به کشف دی‌ ان‌ ای ویروس و سپس نابودی آنها می‌کند. کریسپر به دانشمندان اجازه می‌دهد تا تغییراتی در دی ان ای سلول‌ها ایجاد کنند.

براساس این گزارش، این تحقیقات به سرپرستی دانشجویان برنده در رقابت علمی ژن در فضا سال ۲۰۱۸ انجام شد.

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

مقابله با پیری با یک آزمایش فضایی

1398/02/18
محققان در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای انجام یک آزمایش کم‌نظیر در حال برنامه‌ریزی هستند که نتیجه آن مقابله با روند کهنسالی بر روی کره زمین و نتایج مخرب آن است. ر جریان این آزمایش تعامل...

پربازدیدکننده ترین خبر

روسیه در فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است

​آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) اعلام کرده در ‌فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس این آژانس، با بیان اینکه کار ساخت ایستگاه جدید را باید هرچه سریع‌تر آغاز کرد، گفت: «روسیه همواره در عرصه ساخت ایستگاه‌های فضایی پیشتاز بوده است.» به‌گفته راگوزین، ایستگاه فضایی بین‌المللی حداکثر هفت تا ده سال عمر خواهد کرد و در شماری از قسمت‌های آن نشانه‌های فرسودگی دیده می‌شود.