1398/03/09

اصلاح ژن در فضا برای نخستین بار

دانشمندان برای نخستین بار موفق به اصلاح ژن در فضا شدند. آن‌ها از تکنولوژی کریسپر (Cas9) استفاده کردند تا برای نخستین بار ویرایش دی ان ای (DNA) در فضا را انجام دهند. محققان در ایستگاه فضایی بین‌المللی از روش ویرایش ژن استفاده کردند تا موجب شکستن ژنوم مخمر شوند. هنگامی که مخمر شکستگی‌های دی ان ای خود را...
اصلاح ژن در فضا برای نخستین بار

دانشمندان برای نخستین بار موفق به اصلاح ژن در فضا شدند. آن‌ها از تکنولوژی کریسپر (Cas9) استفاده کردند تا برای نخستین بار ویرایش دی ان ای (DNA) در فضا را انجام دهند.

محققان در ایستگاه فضایی بین‌المللی از روش ویرایش ژن استفاده کردند تا موجب شکستن ژنوم مخمر شوند. هنگامی که مخمر شکستگی‌های دی ان ای خود را اصلاح کرد، محققان سرنخ‌هایی درباره اینکه چگونه سلول ها دی ان ای خود را در فضا اصلاح می‌کنند، یافتند.

همچنین، دانشمندان از تکنولوژی کریسپر استفاده کردند تا آسیب های دی ان ای ناشی از پرتوهای کیهانی را بازسازی کنند. این نوع آسیب به دی ان ای یکی از جدی‌ترین خطرهایی است که مسافران فضایی با آن مواجه می‌شوند.

طبق این گزارش، اگرچه سلول ها دارای شیوه‌ای برای اصلاح آسیب دی ان ای هستند، اما بروز اشتباهاتی در فرایند اصلاح منجر به پیامدهای منفی از جمله سرطان‌می شود. از همین رو٬ درک چگونگی مکانیسم اصلاح دی ان ای در فضا، از سلامت محققان فضایی محافظت می‌کند.

اصلاح ژن در فضا برای نخستین بار

گفتنی است؛ کریسپر نوعی سیستم ایمنی تطابق پذیر در باکتری‌ها است که آن‌ها را قادر به کشف دی‌ ان‌ ای ویروس و سپس نابودی آنها می‌کند. کریسپر به دانشمندان اجازه می‌دهد تا تغییراتی در دی ان ای سلول‌ها ایجاد کنند.

براساس این گزارش، این تحقیقات به سرپرستی دانشجویان برنده در رقابت علمی ژن در فضا سال ۲۰۱۸ انجام شد.

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

مقابله با پیری با یک آزمایش فضایی

1398/02/18
محققان در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای انجام یک آزمایش کم‌نظیر در حال برنامه‌ریزی هستند که نتیجه آن مقابله با روند کهنسالی بر روی کره زمین و نتایج مخرب آن است. ر جریان این آزمایش تعامل...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.