1398/03/07

حمایت مالی آژانس دولتی انگلیسی برای ساخت ماهواره‌های ترکست

آژانس دولتی انگلیسی اکسپورت فایننس (U.K. Export Finance) که مدت‌ها علاقه‌مندی خود را در حمایت از پروژه‌های ماهواره‌ای نشان داده است٬ اکنون و در یک اقدام عملی٬ قرارداد یک وام ۳۲۵ میلیون دلاری را با کشور ترکیه جهت پشتیبانی ساخت دو ماهواره ایرباس (Airbus) به امضا رسانده است. این وام که به وزارت خزانه‌داری...
حمایت مالی آژانس دولتی انگلیسی برای ساخت ماهواره‌های ترکست

آژانس دولتی انگلیسی اکسپورت فایننس (U.K. Export Finance) که مدت‌ها علاقه‌مندی خود را در حمایت از پروژه‌های ماهواره‌ای نشان داده است٬ اکنون و در یک اقدام عملی٬ قرارداد یک وام ۳۲۵ میلیون دلاری را با کشور ترکیه جهت پشتیبانی ساخت دو ماهواره ایرباس (Airbus) به امضا رسانده است.

این وام که به وزارت خزانه‌داری ترکیه تعلق می‌گیرد٬ برای کمک به تامین مالی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی ترکست ۵-آ و ۵-بی (Turksat-5A and -5B) پرداخت می‌گردد؛ ماهواره‌هایی که شرکت هوا و فضای ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) در کشورهای انگلستان و فرانسه در حال ساخت آن‌هاست.

ترکست ۵-آ و ۵-بی٬ آخرین ماهواره‌های ترکست هستند. این اپراتور ماهواره‌ای اکنون دارای سه ماهواره در مدار زمین است. ترکست ۵-آ با وزنی معادل ۳۵۰۰ کیلوگرم مجهز به ترانسپاندر باند Ku قرار است در سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب شود. ماهوار دیگر یعنی ترکست ۵-بی نیز دارای وزن ۴۵۰۰ کیلوگرم و مجهز به ترانسپاندرهای باند Ku و Ka که یک سال بعد یعنی در ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) مسئولیت پرتاب هر دو ماهواره را بر عهده خواهد داشت.

 

 
منبع: Spacenews

مخابرات ماهواره‌ای | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ترکیه در سال ۲۰۲۰ ماهواره‌های مینیاتوری به فضا می‌فرستد

1398/02/23
طبق اطلاعات شرکت تکنولوژی دفاعی ترکیه (STM)، این کشور سال آینده دو ماهواره‌ مینیاتوری به فضا می‌فرستد. الیف ارگین (Elif Ergin)، مدیر سیستمهای ماهواره در نمایشگاه بین المللی صنایع دفاعی...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.