1398/03/08

ماجرای سایوز-۲۳ و تصویر آن حادثه

ناو کیهانی سایوز-۲۳ (Soyuz-23) تنها سفینه سرنشین‌دار سایوز بود که در آب فرود آمد. ویاچسلاو زودوف (Vyacheslav Zudov) و والری روژدستونسکی (Valery Rozhdestvensky) که هر دو کیهان‌نورد هستند٬ قرار بود سفینه خود را به ايستگاه مداري علمي ساليوت ‏-۵ (Salyut-5) متصل کنند اما حتی بعد از چند بار تلاش، نتوانستند...
ماجرای سایوز-۲۳ و تصویر آن حادثه

سیروس برزو: ناو کیهانی سایوز-۲۳ (Soyuz-23) تنها سفینه سرنشین‌دار سایوز بود که در آب فرود آمد. ویاچسلاو زودوف (Vyacheslav Zudov) و والری روژدستونسکی (Valery Rozhdestvensky) که هر دو کیهان‌نورد هستند٬ قرار بود سفینه خود را به ايستگاه مداري علمي ساليوت ‏-۵ (Salyut-5) متصل کنند اما حتی بعد از چند بار تلاش، نتوانستند و به دلیل کم شدن ذخیره سوخت سفینه‌شان در روز  ۱۶ اکتبر ۱۹۷۶ مجبور به فرود اجباری شدند.

این در شرایطی بود که در منطقه فرود، طوفان وحشتناکی در حال وقوع بود. پس از فرود، باد به داخل چتر نجات سفینه پیچید و آن را به سوی دریاچه تنگیز (Lake Tengiz) برد و در میان یخ و آب دریاچه فرود آمد. چتر اصلی از سفینه جدا شد اما چتر یدک جدا نشد زیرا آب به محل اتصال نفوذ کرده بود. چتر٬ سفینه را به دور خود می‌پیچید و فضانوردان نمی‌توانستند از سفینه بیرون بیایند؛ چرا که ناو کیهانی تقریبا در آب فرو رفته بود. گروه نجات هم به دلیل آن که سفینه به شکل غیرعادی فرود آمده بود نمی‌توانستند آن را را پیدا کنند؛ آنها فکر می کردند بخش فرودی غرق شده است. در شرایط طوفان و بوران شدید هلیکوپتر ها نمی‌توانستند پرواز کنند و ماشین‌های ویژه نمی‌دانستند کجا باید به جستجوی کیهان‌نوردان بیایند. صبح٬ طوفان آرام شد.

گروه نجات سرانجام محل آن‌ها را پیدا کردند. سواحل دریاچه که یخ نبسته بود اجازه نمی‌داد گروه نجات به یاری آنها بیایند فقط با بالگرد امکان کمک وجود داشت. یکی از آن‌ها با طناب پایین آمد و در میان آب پر تلاطم در اثر فشار هوای بالگرد، بعد از چند بار کوشش سرانجام توانست کابلی را به بخش فرودی محکم کند. چرخبال میل-۸ قدرت بلند کردن باری به سنگینی سفینه را نداشت بنابراین خلبان‌ها آنرا ۸ کیلومتر کشاندند و به ساحل رساندند.

در نهایت٬ ناو  بعد از ۱۱ ساعت تلاش به ساحل کشیده شد و کیهان‌نوردان از مرگ حتمی نجات یافتند.

تصویری را که می‌بینید چند سال قبل با کلاژ چند تابلوی مختلف و توسط فتوشاپ درست کردم که ۱۰ سال قبل برای نخستین بار توسط یک تارنمای فضایی آلمان منتشر شد.

فضانوردی و سرنشین‌دار | تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما
اخبار مرتبط

رونمایی روسکاسموس از سرنشین ناو سایوز MS14

1398/02/30
بالاخره سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) پس از ماه‌ها انتظار دلیل پرتاب بدون سرنشین ناو کیهانی ناو سایوز (MS14 (Soyuz MS-14 را اعلام کرد. از حدود یک سال پیش در برنامه‌های پرتابی...

سایوز؛ سفینه‌ای با کاربردهای چندگانه

1398/03/01
کارشناسان موسسه تولیدات موشکی و فضایی انرگیا (Energia) مشغول آماده‌سازی سفینه‌های سایوز ام.اس ۱۳ (Soyuz MS-13) و سایوز ام.اس ۱۴ (Soyuz MS-14) برای دو ماموریت متفاوت هستند و قرار است برای...

پربازدیدکننده ترین خبر

شامگاه سه‌شنبه تماشای عبور ایستگاه فضایی بین‌المللی را از دست ندهید!

ایستگاه فضایی بین‌المللی یا ISS (سرواژه International Space Station) شامگاه سه‌شنبه ۱۹‌آذر‌۱۳۹۸ از فراز کشورمان عبور می‌کند و بسیار درخشان دیده می‌شود. درخشندگی ایستگاه فضایی بین‌المللی در این گذر به‌اندازه درخشندگی سیاره زهره می‌رسد که بسیار پرنور خواهد بود. زمان شروع گذر این ایستگاه از فراز تهران ساعت ۱۷:۵۱ خواهد بود و به مدت ۳ دقیقه طول می‌کشد.