1398/03/07

روسکاسموس می‌خواهد کشتی نوح جدیدی را به فضا بفرستد

چندی پیش ویکتور سادونیچی (Viktor Sadovnichiy) رئیس دانشگاه دولتی مسکو (Moscow State University) طی کنفرانسی در آکادمی علوم روسیه گفت که این دانشگاه ۲۵۰ گونه از گیاهان مختلف از سراسر جهان را در مجموعه زیستی این دانشگاه گردآوری کرده است تا زیر نظر کارشناسان از آنها به دقت مراقبت شود. جمع‌آوری این گونه‌های...
روسکاسموس می‌خواهد کشتی نوح جدیدی را به فضا بفرستد

چندی پیش ویکتور سادونیچی (Viktor Sadovnichiy) رئیس دانشگاه دولتی مسکو (Moscow State University) طی کنفرانسی در آکادمی علوم روسیه گفت که این دانشگاه ۲۵۰ گونه از گیاهان مختلف از سراسر جهان را در مجموعه زیستی دانشگاه گردآوری کرده است تا زیر نظر کارشناسان از آنها به دقت مراقبت شود. جمع‌آوری این گونه‌های مختلف زیستی در چارچوب طرحی با نام کشتی نوح و با ایجاد یک شبکه ذخیره‌سازی چند منظوره از مواد بیولوژیکی صورت گرفته است.

حالا دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس سازمان فضایی روسیه٬ روسکاسموس (Roscosmos)٬ پیشنهاد می‌کند با انجام طرحی تحت عنوان کشتی نوح فضایی٬ نمونه‌هایی زیستی از جانداران زمینی را به عمق فضا بفرستند.

وی می‌گوید: «بیایید کشتی نوح جدیدی بسازیم و نمونه‌هایی از مجموعه دانشگاه دولتی مسکو و چیزهای دیگری را در آن قرار دهیم و به عمق فضا بفرستیم تا هم از آنها به عنوان یادگارهای زمینی محافظت شود و هم کارشناسان ببینند در فضا برای آن‌ها چه اتفاقی می‌افتد.»

سفینه پیشنهادی راگوزین به سفینه راما در داستان علمی-تخیلی میعاد شباهت دارد. در این داستان آرتور سی.کلارک (Arthur C. Clarke) درباره سفینه‌ای غول پیکر صحبت می‌کند که از بیکران‌های فضا، به منظومه شمسی وارد می‌شود و دانشمندان تصور می‌کنند سیارکی است که به زمین برخورد خواهد کرد. به همین دلیل گروهی از فضانوردان را برای نابودی آن به فضا می‌فرستند و آنها در ملاقات با این سفینه متوجه می‌شوند نمونه‌های زیستی مختلفی در آن زندگی می‌کنند و مسیر آن هم به گونه‌ای است که تصادفی با زمین نخواهد داشت.

فضانوردی و سرنشین‌دار | تفریح و سرگرمی در فضا |

نظر شما
اخبار مرتبط

آیا اژدها روسکاسموس را خواهد بلعید؟

1397/12/18
با بازگشت موفقیت آمیز سفینه فضایی دراگون, می توان حدس زد که دوران رونق کار و کسب روسکاسموس از طریق فروش صندلی های سایوز به ناسا به پایان خواهد رسید. گرچه تا آوریل 2020 ناسا برای فضانوردان...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.