1398/03/04

اتاق انزوا٬ زندان انفرادی فضانوردان

امروزه در ایستگاه‌های فضایی افراد مختلفی زندگی می‌کنند. تعداد افراد در بیشتر مواقع ۶ نفر است و آن‌ها روزانه حداقل در وعده‌های غذایی دور هم جمع می شوند و می‌توانند با هم معاشرت داشته باشند. اما در سال های نخست سفرهای فضایی, آنها مجبور بودند در سفینه‌های کوچک یک نفره وستک (Vostok) یا مرکوری (Mercury),...
اتاق انزوا٬ زندان انفرادی فضانوردان

سیروس برزو: امروزه در ایستگاه‌های فضایی افراد مختلفی زندگی می‌کنند. تعداد افراد در بیشتر مواقع ۶ نفر است و آن‌ها روزانه حداقل در وعده‌های غذایی دور هم جمع می شوند و می‌توانند با هم معاشرت داشته باشند. اما در سال های نخست سفرهای فضایی, آنها مجبور بودند در سفینه‌های کوچک یک نفره وستک (Vostok) یا مرکوری (Mercury), ماموریتشان را به تنهایی انجام دهند و در چنین سفینه‌هایی بود که والری بیکوفسکی (Valery Bykovsky) بیش از 5 شبانه روز را بدون درآوردن لباس گذراند و هنوز رکورددار پرواز تکنفره جهان بشمار می‌رود.

برای آن که فضانوردان بتوانند در شرایط انزوا زندگی کنند آنها را در اتاقکی زندانی می‌کنند و میزان تحمل فضانورد در شرایط سکوت و تنهایی سنجیده می‌شود. بنا به گفته فضانوردان, زندگی در اتاقک‌های انزوا یکی از سخت‌ترین تمرین‌های فضایی است. شاید این سوال پیش بیاید که دیگر دوران پرواز در سفینه‌های کوچک و یا ماموریت‌های فضایی یک نفره به پایان رسیده است؛ پس چرا هنوز هم آن‌ها مجبور به ادامه این تمرین دشوار هستند؟

تجربه سال‌ها سفر به فضا ثابت کرد که ممکن است سفینه فضایی در محل دورافتاده‌ای فرود آید که شرایط جوی مناسبی نداشته باشد و فضانورد مجبور شود در همان محفظه تنگ سفینه برای مدتی زندگی کند؛ به همین دلیل مسئولان آموزش در سازمان‌های فضانوردی ادامه این تمرین را ضروری می‌دانند.

این اتاقک‌ها کاملا کیپ هستند و راهی به جز در اصلی به بیرون ندارند و می‌تواند بنا به دلخواه مسئولان آموزش، شرایط سخت‌تری مانند تغییر درجه حرارت و ایجاد گرما، سرما و حتی فشار هوا را به فضانورد تحمیل کند. فضانورد باید طبق آموزش‌های قبلی و با حداقل امکانات موجود در اتاقک، شرایط را برای زیست خود فراهم کند.

فضانوردان بعد از قرار گرفتن در این اتاق باید ساعت‌ها در سکوت کامل زندگی کنند و هر زمان که آموزشگران بخواهند از طریق ارتباط رادیویی به سوالات آن‌ها پاسخ می‌دهند. به این ترتیب میزان توانایی فضانورد برای زندگی در انزوا و سکوت مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

 

اتاق انزوا٬ زندان انفرادی فضانوردان

فضانوردی و سرنشین‌دار | تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما
اخبار مرتبط

نامزدهای فضانوردی در اتاق انزوا شروع به آزمایش کردند

1398/01/19
دوره آزمایش‌های روانی داوطلبان فضانوردی که سال گذشته پذیرفته‌شده‌اند در شهرک ستاره‌ای در حومه مسکو آغازشده است. کنستانتین باریسف (Konstantin Borisov)، الکساندر گوربانف (Alexander Gorbunov)،...

کشف معمای ضعف بینایی موقت در فضانوردان

1398/02/21
نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که مشکلات بینایی فضانوردان که تا ماه‌ها پس از بازگشت به زمین ادامه دارد، ناشی از جمع شدن مایع در مغز آن‌ها در نتیجه‌ی فقدان نیروی جاذبه در فضا است. این مطالعه...

فضانوردان می توانند در غارهای ماه زندگی کنند

1398/02/31
یکی از دانشمندان ناسا ادعا می کند انسان پس از سفر به ماه می‌تواند در لوله‌هایی غار مانند زندگی کند که در نتیجه فعالیت‌های آتشفشانی به وجود آمده‌اند. دانیل موریارتی (Daniel Moriarty) یکی...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.