1398/03/04

پرتاب ماهواره ظفر در شهریور ماه

رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: «ماهواره ظفر۳ ماه دیگر و پس از بررسی کنترل کیفی در شهریور ماه پرتاب خواهد شد.» جبار علی ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان اینکه ماهواره ظفر در حال نهایی شدن است، گفت: «در حال حاضر ماهواره سوم این دانشگاه با نام ظفر به طور کامل توسط دانشمندان داخلی طراحی و...
پرتاب ماهواره ظفر در شهریور ماه

رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: «ماهواره ظفر۳ ماه دیگر و پس از بررسی کنترل کیفی در شهریور ماه پرتاب خواهد شد.» جبار علی ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان اینکه ماهواره ظفر در حال نهایی شدن است، گفت: «در حال حاضر ماهواره سوم این دانشگاه با نام ظفر به طور کامل توسط دانشمندان داخلی طراحی و ساخته شده و پس از بررسی کنترل کیفی در شهریور ماه پرتاب خواهد شد.»

وی با بیان اینکه ایران جزء معدود کشورهای دارای علم ساخت ماهواره است، افزود: «۹۰ درصد تجهیزات ساخت ماهواره ظفر تولید داخل و بومی سازی شده است به طوری که در ۱۰ سال گذشته، دانشگاه علم و صنعت ایران یکی از سه دانشگاهی بوده که در زمینه ماهواره و فناوری فضایی فعالیت داشته است.»

ذاکری با تاکید بر اینکه این ماهواره کاربرد عمومی دارد، ادامه داد: «ماهواره ظفر در ابعاد ۷۰ در ۷۰ برای دیتاگیری به فضا ارسال شده و اطلاعات خود را به زمین می فرستد که در این رابطه می‌توان گفت یکی از کارکردهای علم ماهواره در بخش علوم کشاورزی است که می‌توان نقاط حاصل خیز را برای کشت محصولات مختلف شناسایی و استفاده کرد.»

ذاکری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ساخت ماهواره سوم دانشگاه علم و صنعت در حال پایان است، به کاربرد دستاوردهای فضایی در حوزه‌های حمل و نقل، بلایای طبیعی و بخش‌های کشاورزی اشاره کرده بود.

وی اظهار امیدواری کرده بود: «شاهد بسط و ترویج استفاده از دستاوردهای ماهواره و نتایج صنعت فضایی در حوزه‌های دیگر کشور به ویژه حوزه‌های مدیریتی باشیم.»

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره ظفر شهریور ماه تحویل سازمان فضایی می شود

1398/02/15
رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت: «اقدامات لازم فنی در خصوص پرتاب ماهواره ظفر در حال آماده سازی است و براساس برنامه ریزی انجام شده، شهریور ماه امسال ماهواره ساخت این دانشگاه برای پرتاب به سازمان...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.