1398/03/01

گردش روی مریخ ادامه دارد

ناسا در یک فیلم انیمیشنی مناطقی را که قرار است کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) گشت‌زنی کند مشخص کرد. آزمایشگاه پیش‌رانش جت (Jet Propulsion Laboratory به اختصار JPL) ناسا از سال ۲۰۱۲ تاکنون از طریق کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) که به اندازه یک خودرو است، در حال اکتشاف روی مریخ بوده است. این کاوشگر پیچیده‌ترین...
گردش روی مریخ ادامه دارد

ناسا در یک فیلم انیمیشنی مناطقی را که قرار است کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) گشت‌زنی کند مشخص کرد. آزمایشگاه پیش‌رانش جت (Jet Propulsion Laboratory به اختصار JPL) ناسا از سال ۲۰۱۲ تاکنون از طریق کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) که به اندازه یک خودرو است، در حال اکتشاف روی مریخ بوده است. این کاوشگر پیچیده‌ترین کاوشگری است که ناسا به سیاره سرخ (مریخ) فرستاده است.

این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می‌تواند از خاک نمونه‌برداری و سنگ‌ها را سوراخ کند. یک بازوی رباتیک هم نمونه‌ها را برای تجزیه و تحلیل ترکیبات شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می‌کند. مأموریت این کاوشگر همچنان ادامه دارد و قرار است به مکان‌های مختلفی روی مریخ سفر کند.

مریخ‌نورد کنجکاوی توانسته از سال ۲۰۱۴ میلادی روی کوهی نوک تیز به ارتفاع پنج کیلومتر بالا رود. در حال حاضر هم در حال تجزیه و تحلیل نمونه‌های سنگ در محلی به نام واحد زایش خاک رس است.

بنا بر اعلام ناسا ممکن است این کاوشگر روزی به تخته سنگی برسد که ماده معدنی سولفات دارد. مقامات ناسا می‌گویند که هر منطقه در مریخ دوره‌ی متفاوتی را در این کوه نشان می‌دهد. به عنوان مثال ممکن است نشان دهد که این منطقه روزی حاوی آب مایع بوده که میلیاردها سال پیش خشک گردیده است.

کاوشگر کنجکاوی تنها سطح مریخ را مطالعه نمی‌کند؛ بلکه دو ماه پیش توانست با استفاده از یکی از دوربین‌هایش، قمرهای کوچک مریخ را که از مقابل خورشید عبور می‌کردند، رصد کند. این دوربین مجهز به یک فیلتر خورشیدی است که قابلیت دید مستقیم به خورشید را برای آن فراهم می‌کند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

جمع آوری خاک رس از سطح مریخ برای یافتن آب

1398/01/27
دوربین مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) موسوم به ماستکم، اولین بار در ۳ فوریه سال ۲۰۱۹، لایه‌هایی از خاک رس را در سطح مریخ شناسایی کرد. حالا تلاش برای جمع‌آوری نمونه‌های خاک رس از سطح این...

مریخ‌نوردهایی که راهی سیاره سرخ شدند

1398/02/01
کاوشگر‌های قمری و مریخ‌نوردهای رباتیک در طول سال‌ها اطلاعات فراوانی درباره سیاره پررمز و راز مریخ به زمین ارسال کرده‌اند. سفر به سیاره پررمز و راز مریخ و کسب دانش و آگاهی درباره آن از گذشته‌های...

دلیل خشک شدن تدریجی مریخ کشف شد

1398/02/29
دانشمندان کشف کرده‌اند سوراخی در لایه میانی اتمسفر مریخ وجود دارد که سبب می‌شود مقدار زیادی از آب سیاره به فضا برود. بقیه آب نیز در قطب‌های مریخ تجمیع می‌شوند. سوراخی در اتمسفر مریخ وجود...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.