1398/03/01

گردش روی مریخ ادامه دارد

ناسا در یک فیلم انیمیشنی مناطقی را که قرار است کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) گشت‌زنی کند مشخص کرد. آزمایشگاه پیش‌رانش جت (Jet Propulsion Laboratory به اختصار JPL) ناسا از سال ۲۰۱۲ تاکنون از طریق کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) که به اندازه یک خودرو است، در حال اکتشاف روی مریخ بوده است. این کاوشگر پیچیده‌ترین...
گردش روی مریخ ادامه دارد

ناسا در یک فیلم انیمیشنی مناطقی را که قرار است کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) گشت‌زنی کند مشخص کرد. آزمایشگاه پیش‌رانش جت (Jet Propulsion Laboratory به اختصار JPL) ناسا از سال ۲۰۱۲ تاکنون از طریق کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) که به اندازه یک خودرو است، در حال اکتشاف روی مریخ بوده است. این کاوشگر پیچیده‌ترین کاوشگری است که ناسا به سیاره سرخ (مریخ) فرستاده است.

این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می‌تواند از خاک نمونه‌برداری و سنگ‌ها را سوراخ کند. یک بازوی رباتیک هم نمونه‌ها را برای تجزیه و تحلیل ترکیبات شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می‌کند. مأموریت این کاوشگر همچنان ادامه دارد و قرار است به مکان‌های مختلفی روی مریخ سفر کند.

مریخ‌نورد کنجکاوی توانسته از سال ۲۰۱۴ میلادی روی کوهی نوک تیز به ارتفاع پنج کیلومتر بالا رود. در حال حاضر هم در حال تجزیه و تحلیل نمونه‌های سنگ در محلی به نام واحد زایش خاک رس است.

بنا بر اعلام ناسا ممکن است این کاوشگر روزی به تخته سنگی برسد که ماده معدنی سولفات دارد. مقامات ناسا می‌گویند که هر منطقه در مریخ دوره‌ی متفاوتی را در این کوه نشان می‌دهد. به عنوان مثال ممکن است نشان دهد که این منطقه روزی حاوی آب مایع بوده که میلیاردها سال پیش خشک گردیده است.

کاوشگر کنجکاوی تنها سطح مریخ را مطالعه نمی‌کند؛ بلکه دو ماه پیش توانست با استفاده از یکی از دوربین‌هایش، قمرهای کوچک مریخ را که از مقابل خورشید عبور می‌کردند، رصد کند. این دوربین مجهز به یک فیلتر خورشیدی است که قابلیت دید مستقیم به خورشید را برای آن فراهم می‌کند.

سازمان ها | NASA | Jet Propulsion Laboratory

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

جمع آوری خاک رس از سطح مریخ برای یافتن آب

1398/01/27
دوربین مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) موسوم به ماستکم، اولین بار در ۳ فوریه سال ۲۰۱۹، لایه‌هایی از خاک رس را در سطح مریخ شناسایی کرد. حالا تلاش برای جمع‌آوری نمونه‌های خاک رس از سطح این...

مریخ‌نوردهایی که راهی سیاره سرخ شدند

1398/02/01
کاوشگر‌های قمری و مریخ‌نوردهای رباتیک در طول سال‌ها اطلاعات فراوانی درباره سیاره پررمز و راز مریخ به زمین ارسال کرده‌اند. سفر به سیاره پررمز و راز مریخ و کسب دانش و آگاهی درباره آن از گذشته‌های...

دلیل خشک شدن تدریجی مریخ کشف شد

1398/02/29
دانشمندان کشف کرده‌اند سوراخی در لایه میانی اتمسفر مریخ وجود دارد که سبب می‌شود مقدار زیادی از آب سیاره به فضا برود. بقیه آب نیز در قطب‌های مریخ تجمیع می‌شوند. سوراخی در اتمسفر مریخ وجود...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس در صدد کاهش روشنایی ماهواره‌های استارلینک

شرکت اسپیس‌‌ایکس (SpaceX) قصد دارد به‌منظور رفع مشکلات ایجادشده توسط ماهواره‌های اینترنتی استارلینک (Starlink) برای رصدهای نجومی، یکی از ۶۰ ماهواره‌ای را که اواخر ماه دسامبر به این منظومه ماهواره‌ای اضافه می‌کند، مجهز به پوششی نماید تا از خاصیت انعکاسی آن کاسته و اختلال در رصدهای فضایی را به حداقل برساند.