1398/02/31

خواب ماه نشین و ماه نورد چینی با فرا رسیدن شب قمری

با شروع شب قمری در کره ماه و شارژ نشدن پنل‌های خورشیدی، تجهیزات اکتشاف نیمه تاریک کره ماه که توسط چینی‌ها به فضا ارسال شده است، غیرفعال شدند. ماه‌نشین چانگ‌ای-۴ (Chang'e-4) برای پنجمین بار از زمان شروع ماموریت خود بر اثر شروع شب قمری کره ماه به حالت خواب فرو رفته است. این ماه‌نشین و ماه‌نورد یوتو-۲ (Yutu-2)...
خواب ماه نشین و ماه نورد چینی با فرا رسیدن شب قمری

با شروع شب قمری در کره ماه و شارژ نشدن پنل‌های خورشیدی، تجهیزات اکتشاف نیمه تاریک کره ماه که توسط چینی‌ها به فضا ارسال شده است، غیرفعال شدند. ماه‌نشین چانگ‌ای-۴ (Chang'e-4) برای پنجمین بار از زمان شروع ماموریت خود بر اثر شروع شب قمری کره ماه به حالت خواب فرو رفته است.
 
این ماه‌نشین و ماه‌نورد یوتو-۲ (Yutu-2) توسط دانشمندان چینی توسعه داده شده و برای اولین بار به نیمه تاریک کره ماه فرستاده شده‌اند.
کره ماه نیز مانند کره زمین دارای شب و روز است، یک روز کامل در کره ماه حداقل برابر با ۲۸ روز زمینی است.
 
ماه نشین چانگ‌ای-۴ در روز ۲ ژانویه سال میلادی جاری با موفقیت بر نیمه تاریک کره ماه فرود آمد و ماه نورد یوتو-۲ با جداسازی از آن به کاوش در قسمت تاریک کره ماه مشغول است.
 
هر دو ماه نشین و ماه نورد چینی به دلیل استفاده از نور خورشید برای شارژ پنل‌های خورشیدی خود با شروع شب کره ماه از تاریخ ۱۱ ماه می‌ به حالت غیرفعال درآمده‌اند تا پس از شروع روز ماه و با دریافت انرژی خورشید فعالیت آن‌ها دوباره آغاز شود.

درباره چگونگی شکل گیری کره ماه

ماه نشین چانگ‌ای-۴ اکنون مشغول بررسی دهانه‌ای در کره ماه به نام ون کارمان (Von Kármán Crater) است که وسعتی برابر با ۱۸۶ کیلومتر دارد و مطالعه جنس سنگ و خاک این منطقه می‌تواند اطلاعات مناسبی درباره چگونگی شکل گیری کره ماه و عنصر‌های تشکیل دهنده آن در اختیار دانشمندان قرار دهد.
 

خواب ماه نشین و ماه نورد چینی با فرا رسیدن شب قمری

این دهانه در ناحیه قطب جنوب کره ماه قرار گرفته است و دانشمندان امیدوار هستند با مطالعه و حفاری این ناحیه به وسیله ماه نورد به یافته‌های جدیدی درباره گوشته کره ماه دست یابند.

خواب ماه نشین و ماه نورد چینی با فرا رسیدن شب قمری

ماموریت ماه نورد یوتو-۲ برای حداقل سه روز کامل در کره ماه تعریف شده بود، اما کارشناسان امیدوار هستند با مساعد بودن وضعیت ماموریت ماه نورد مانند ماموریت مریخ نورد ناسا به نام آپورتونیتی (Opportunity) برای بازه زمانی طولانی‌تری افزایش یابد.
 
مریخ‌نورد فرصت برای یک ماموریت ۳ ماهه راهی کره مریخ شده بود، اما حدود ۱۴ سال فعال باقی ماند و اطلاعات ارزشمندی به زمین ارسال کرد. این مریخ‌نورد سال گذشته در اثر بروز یک توفان شدید در سیاره سرخ و ناتوانی درشارژ باتری‌های خورشیدی برای همیشه از کار افتاد.
 

خواب ماه نشین و ماه نورد چینی با فرا رسیدن شب قمری

دو ربات چینی به مدت دو هفته در اثر شب کره ماه غیرفعال خواهند ماند و با شروع روز کره ماه دوباره به انجام ماموریت خود می‌پردازند.
 
ماه نورد یوتو-۲ از زمان شروع ماموریت خود در کره ماه تاکنون حدود ۱۹۱ متر در این کره حرکت کرده است. دریافت اطلاعات ماه نورد و ماه نشین چینی به وسیله ماهواره مخابراتی که به دور کره ماه می‌چرخد به زمین ارسال می‌شود.
 

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آب جاری روی ماه رصد شد

1397/12/22
مدارگرد ناسا (NASA) مولکول‌های آب را روی سطح ماه رصد کرده است. علاوه بر آن مدارگرد جهش مولکول‌ها را نیز رصد کرده که نشان‌دهنده حرکت آب است. به‌هرحال مدارگرد ال‌آراو (Recommaissance) لایه‌ای...

ساخت پایگاه فضایی با استفاده از ربات‌های کارگر در ماه

1398/01/21
کارشناسان آژانس فضایی ژاپن (JAXA) اعلام کرده اند در صدد اجرای طرحی برای استفاده از ربات‌ها برای ایجاد پایگاه فضایی در کره ماه هستند. این پایگاه فضایی از راه دور و با هدایت و تنظیم ربات‌ها...

دو شرکت اروپایی تاسواره‌ای به مدار ماه می‌فرستند

1398/02/22
شرکت آلمانی ژرمن اوربیتال سیستمز (German Orbital Systems) و شرکت لهستانی اسکن‌وی (Scanway) برای فرستادن تاسواره‌ای به مدار ماه همکاری می‌کنند. هدف این دو شرکت ارسال تاسواره‌ای با قابلیت...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس در صدد کاهش روشنایی ماهواره‌های استارلینک

شرکت اسپیس‌‌ایکس (SpaceX) قصد دارد به‌منظور رفع مشکلات ایجادشده توسط ماهواره‌های اینترنتی استارلینک (Starlink) برای رصدهای نجومی، یکی از ۶۰ ماهواره‌ای را که اواخر ماه دسامبر به این منظومه ماهواره‌ای اضافه می‌کند، مجهز به پوششی نماید تا از خاصیت انعکاسی آن کاسته و اختلال در رصدهای فضایی را به حداقل برساند.