1398/02/30

رونمایی روسکاسموس از سرنشین ناو سایوز MS14

بالاخره سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) پس از ماه‌ها انتظار دلیل پرتاب بدون سرنشین ناو کیهانی ناو سایوز (MS14 (Soyuz MS-14 را اعلام کرد. از حدود یک سال پیش در برنامه‌های پرتابی امسال ناو سایوز هیچ نامی از فضانوردان این سفینه دیده نمی‌شد و برای علاقمندان به پیگیری اخبار فضایی این معما بوجود...
رونمایی روسکاسموس از سرنشین ناو سایوز MS14

سیروس برزو: بالاخره سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) پس از ماه‌ها انتظار دلیل پرتاب بدون سرنشین ناو کیهانی ناو سایوز (MS14 (Soyuz MS-14  را اعلام کرد. از حدود یک سال پیش در برنامه‌های پرتابی امسال ناو سایوز هیچ نامی از فضانوردان این سفینه دیده نمی‌شد و برای علاقمندان به پیگیری اخبار فضایی این معما بوجود آمده بود که چرا برای سفر با این سفینه فضانوردی در نظر گرفته نشده است.

بالاخره خبرگزاری ریانووستی (RIA Novosti) به نقل از یک منبع مطلع در این سازمان به اعلام کرد که هدف از پرتاب بدون سرنشین سایوز ام.اس-٬۱۴ نخست آزمایش سامانه‌های جدیدی در موشک سایوز 2.1a است. در این سفر٬ ناو سایوز ام.اس یک روبات را به فضا خواهد برد. این ربات که فئودور (Fyodor) نام دارد با ناو سایوز MS14 راهی ایستگاه فضایی بین المللی خواهد شد. این نخستین باری است که یک ناو سایوز، رباتی را به عنوان تنها سرنشین خود به فضا می‌برد. 
فئودور با اهداف متعدد عملیاتی طراحی و ساخته شده و می‌تواند در عملیاتی مانند نجات خدمه سفینه‌هایی که دچار مشکل شده‌اند٬ تعمیرات در فضای آزاد کیهانی٬ جابجایی اشیاء در محیط‌های مختلف با کمک فضانوردان٬ کارشناسان مرکز هدایت پرواز و حتی با برنامه ریزی, بطور مستقل به انجام برساند. راهپیمایی در فضا برای امور مختلف از جمله اتصال قطعات بزرگ ابعاد نیز از جمله توانایی‌های فئودور بشمار می‌رود. کارشناسان روسکاسموس در نظر دارند در آینده بسیاری از وظایف سنگین و خطرناک برای فضانوردان را با کمک این ربات انجام دهند. یکی از مأموریت‌های آینده روبات‌های فئودور کمک به ساخت و ساز پایگاه‌هایی در در ماه و حتی مریخ خواهد بود و در آینده فضانوردان می‌توانند در جریان راهپیمایی‌های فضایی و برنامه‌های عملیاتی مختلف در کرات و سیارات دیگر از آنها بهره بگیرند. نسل فعلی روبات‌های فئودور حدود ۱۵۰ سانتیمتر قد و ۱۱۵ کیلوگرم وزن دارد.

در اطلاعیه روسکاسموس در مورد آزمایش جدید آمده است که برای اولین بار یک ناو از نوع سفینه‌های سرنشین‌دار سایوز، نه با موشک سایوز اف.گ (Soyuz-FG)، بلکه بر فراز موشک سایوز 2.1a راهی مدار زمین خواهد شد. پیش از این موشک‌های سایوز 2.1a فقط برای پرتاب ناوهای بدون سرنشین باربری پروگرس (Progress) استفاده می‌شد. البته این موشک تکامل یافته و مجهز به سامانه‌های جدیدی است و باید در جریان پرتاب و رساندن محموله به مدار زمین٬ سامانه‌های جدیدی از جمله تعامل دستگاه کنترل دیجیتال موشکی و چاشنی سیستم نجات اضطراری را آزمایش کند.

پرتاب موشک سایوز 2.1a با ناو بدون سرنشین سایوز MS14 برای ۲۲ اوت برنامه ریزی شده است. این سفینه قرار است پروازی به مدت تقریبی ۱۰ شبانه روز با ایستگاه فضایی بین المللی داشته باشد و سپس به صورت خودکار به زمین برگردد.
بنا به گفته روسکاسموس در صورت موفقیت آمیز بودن پرتاب آزمایشی فعلی، از ابتدای سال ۲۰۲۰ تمام ناوهای سرنشین‌دار سایوز با موشک‌های نسل جدید انجام خواهد شد.

سازمان ها | roscosmos | international space station

ماهواره‌بر و پرتاب | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

آخرین آزمایش‌های فضاپیمای دراگون قبل از پرتاب سرنشین‌دار

1397/12/11
مدل سرنشین‌دار کپسول فضایی دراگون (dragon) در یک پرتاب آزمایشی بدون سرنشین توسط اسپیس ایکس (spacex) و با ماهواره بر فالکون۹ بلوک۵ (falcon9 block-5) به ایستگاه فضایی ارسال شد. این پرتاب در...

پرتاب موفقیت‌آمیز دو‌ ماهواره سنجشی چین

1398/02/10
صبح امروز (۳۰ آوریل) چین دو ماهواره سنجشی- تحقیقاتی با نام Tianhui II-01 را با کمک پرتابگر لانگ‌مارچ-۴بی با موفقیت از پایگاه پرتاب تای‌یوان واقع در استان شمالی شَن‌سی چین در مدار خورشید...

اولین پرتاب جدّی اسپیس ایکس برای برپایی منظومه ماهواره‌ای استارلینک

1398/02/26
اسپیس ایکس (Spacex) این هفته ۶۰ ماهواره را توسط حامل‌ فضایی فالکن-۹ (Falcon-9) به فضا ارسال خواهد کرد. این ماهواره‌ها بخشی از برنامه این شرکت برای برپایی منظومه ماهواره‌ای بزرگ آن‌ها است...

پربازدیدکننده ترین خبر

آیا ناسا موفق به کشف جهان موازی شده است؟

در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ پژوهشی با بودجه ناسا انجام شد که در آن یک بالون خورشید بر فراز قطب جنوب به حرکت درآمده و دو رویداد تقریباً غیر ممکن و به‌شدت غیرعادی را شناسایی کرد. این بالون یا «آنتن ناپایدار تکانشی قطب جنوب» موسوم به آنیتا (ANITA) ذراتی با انرژی بالا به نام نوترینو را کشف کرد که ظاهراً در زمین سیر می‌کردند. از آن زمان دانشمندان تلاش کردند این پدیده عجیب را توضیح دهند و در این مسیر به فرضیه‌های مختلفی هم رسیدند. یکی از این فرضیه‌ها این بود که دانشمندان جهانی موازی را کشف کرده‌اند که آینه جهان ماست.