1398/02/25

کارگاه علمی آموزشی نخستین رادیو تلسکوپ بومی برگزار شد

کارگاه علمی آموزشی نجوم و تلسکوپ رادیویی با هدف شناسایی ویژگی های نخستین رادیوتلسکوپ بومی همزمان با هفته نجوم، توسط پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد. در این کارگاه علمی آموزشی که با حضور متخصصان و دانشجویان و علاقه‌مندان علم نجوم برگزار شد، صابر کرمی، کیهان‌شناس و مدیر پروژه سامانه رادیو تلسکوپ پژوهشگاه...
کارگاه علمی آموزشی نخستین رادیو تلسکوپ بومی برگزار شد

کارگاه علمی آموزشی نجوم و تلسکوپ رادیویی با هدف شناسایی ویژگی های نخستین رادیوتلسکوپ بومی همزمان با هفته نجوم، توسط پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد.

سامانه رادیو تلسکوپ بومی توسط متخصصان مرکز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی ایران اسفندماه سال ۹۷ با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد. این سامانه در جهت ترویج اهداف نجومی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و با راه‌اندازی آن، امکان ارائه خدمات آموزشی و سرویس‌های نجوم رادیویی به قشرهای مختلف از جمله جامعه دانشگاهی، به‌ویژه دانشجویان رشته فیزیک و نجوم و دانش‌آموزان و عموم افراد علاقه‌مند به نجوم فراهم شده است.

از این رو پژوهشگاه فضایی ایران کارگاه علمی آموزشی نجوم و تلسکوپ رادیویی را برای دانشجویانی از دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و برخی اعضای انجمن نجوم ایران و سایر علاقه‌مندان به حوزه نجوم و کیهان‌شناسی برگزار کرد.

در این کارگاه علمی آموزشی که با حضور متخصصان و دانشجویان و علاقه‌مندان علم نجوم برگزار شد، صابر کرمی، کیهان‌شناس و مدیر پروژه سامانه رادیو تلسکوپ پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص علم نجوم و کیهان‌شناسی، به‌ویژه درباره مِهبانگ (Big Bang)و عصر تاریک و تابش زمینه کیهانی مطالبی ارائه کرد.

وی به ساختار و تحول ستارگان و کهکشان‌ها، نجوم رصدی و پارامترهای مهم مکان‌یابی برای ایجاد رصدخانه‌ها پرداخت. این کیهان‌شناس بر کاربرد رادیو تلسکوپ‌ها به‌عنوان تنها ابزار رصدی قابل استفاده برای مطالعه کیهان اولیه و ساختار و تحول عالم تاکید کرد.

در همین حال در راستای همکاری مرکز تحقیقات فضایی این پژوهشگاه با دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جهت کالیبراسیون سامانه رادیوتلسکوپ، دانشجویان این دانشکده، برای رصد اجرام کیهانی در طول موج رادیویی از سامانه رادیوتلسکوپ این مرکز استفاده کردند.

داخلی | نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

کارگاه آموزشی نجوم و تلسکوپ رادیویی به مناسبت هفته جهانی نجوم

1398/02/23
کارگاه آموزشی نجوم و تلسکوپ رادیویی روز دوشنبه مورخ ٢٣ اردیبهشت در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار می‌شود. در این راستا، پژوهشگاه فضایی ایران، همزمان با هفته‌ی جهانی نجوم، اقدام به برگزاری کارگاه...

پربازدیدکننده ترین خبر

فروشگاه اینترنتی اسپاش آغاز به کار کرد

دفتر مطالعات فضایی اسپاش همواره به دنبال ترویج دانش و اطلاعات فضایی بوده و در این راه تاکنون بازخوردهایی بسیار خوب از طرف عموم دریافت کرده، لذا در راستای ادامه راه خود برای آگاه سازی مردم و علاقه‌مندان به فضا تصمیم بر آغاز برخی فعالیت‌ها برای کودکان و نوجوانان اتخاذ شده است. بر همین اساس اسپاش اقدام به تاسیس اولین فروشگاه اینترنتی هوافضای کشور کرده که با ارائه اسباب بازی‌ها و وسایل کمک آموزشی به آشناسازی این گروه سنی با فضا و صنعت فضایی بپردازد.