1398/02/25

تصاویر ماهواره‌ای از انفجار نفت‌کش‌ها در بندر الفجیره منتشر شد

صبح روز شنبه 22ام اردیبهشت، خبرهایی مبنی بر حمله و انفجار تعدادی نفتکش در بندر الفجیره امارات انتشار یافت و اتهاماتی نیز در مورد عامل این حملات وارد گردید. اطلاعات مربوط به خرابکاری ادعایی به دو تانکر نفتی عربستان سعودی، یک تانکر نروژی و یک تانکر نفتی اماراتی در روز یکشنبه همچنان غیر شفاف مانده و مقامات...
تصاویر ماهواره‌ای از انفجار نفت‌کش‌ها در بندر الفجیره منتشر شد

صبح روز شنبه 22ام اردیبهشت، خبرهایی مبنی بر حمله و انفجار تعدادی نفتکش در بندر الفجیره امارات انتشار یافت و اتهاماتی نیز در مورد عامل این حملات وارد گردید. اطلاعات مربوط به خرابکاری ادعایی به دو تانکر نفتی عربستان سعودی، یک تانکر نروژی و یک تانکر نفتی اماراتی در روز یکشنبه همچنان غیر شفاف مانده و مقامات کشورهای خلیج فارس از بیان این که به چه کسی در این خصوص مشکوک هستند، خودداری کرده‌اند. اکنون تصاویر ماهواره‌ای از این واقعه توسط شرکت آمریکایی مکسار (Maxar Technologies) متعلق به ماهواره سنجشی ورلدویو-2 (WorldView-2) منتشر شده است که در ادامه به نمایش گذاشته شده‌اند.

تصویر اول نفت‌کش امجد متعلق به عربستان سعودی را نشان می‌دهد.

تصاویر ماهواره‌ای از انفجار نفت‌کش‌ها در بندر الفجیره منتشر شد

در تصویر دوم نفت‌کش ال میجال (A. Michel) متعلق به امارات متحده عربی مشخص است.

تصاویر ماهواره‌ای از انفجار نفت‌کش‌ها در بندر الفجیره منتشر شد

تصویر سوم نشان‌دهنده نفت‌کش نروژی آندریا ویکتوری (Andrea Victory) می‌باشد.

تصاویر ماهواره‌ای از انفجار نفت‌کش‌ها در بندر الفجیره منتشر شد

تصویر چهارم نیز مربوط به نفت‌کش المرزوق عربستان سعودی است.

تصاویر ماهواره‌ای از انفجار نفت‌کش‌ها در بندر الفجیره منتشر شد

به گفته مقامات عربستان، دو نفت‌کش این کشور در بندر الفجیره مورد حمله قرار گرفته‌اند و برخی رسانه‌ها این حمله را مرتبط با تنش‌های اخیر بین ایران و آمریکا می‌دانند. امارات در ابتدا این حملات را رد کرد اما در نهایت اعلام کرد چهار کشتی تجاری در معرض اقدامات خرابکارانه قرار گرفته است.

یک مقام آمریکایی در واشنگتن که نخواست نامش فاش شود بدون ارائه هیچ مدرکی به آسوشیتدپرس گفته است ارزیابی مقدماتی یک تیم نظامی این کشور نشان می‌دهد ایران و یا گروه‌های حامی این کشور با استفاده از مواد منفجره در بدنه این کشتی‌ها سوراخ‌هایی ایجاد کردند.

در منابع مختلف اخبار ضد و نقیضی در مورد میزان خسارات وارده به کشتی‌ها منتشر شده است اما تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که خسارات وارده چندان جدی نیستند. نتایج تحلیل تصاویر  حاکی از آن است که احتمالا مقداری نفت از کشتی المیجال به درون آب نشت کرده است اما در تصاویر دیگر نفت‌کش‌ها چنین چیزی مشاهده نمی‌گردد.

منبع: news-republic
سازمان ها | Maxar Technologies

سنجش از دور |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا اجازه فروش تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بالا از رژیم صهیونیستی را صادر کرد

آمریکا فروش تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بالا از سرزمین‌های اشغالی رژیم صهیونیستی را آزاد کرد. اداره ملی اقیانوسی و جوی (National Oceanic and Atmospheric Administration به‌اختصار NOAA) ایالات متحده که مسئول ارائه مجوز به سامانه‌های ماهواره‌ای سنجشی تجاری این کشور است، با تغییر قانون خود به شرکت‌های فعال در این حوزه اجازه می‌دهد از این پس به فروش تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی زیر ۲ متر (تا ۰.۴ متر) از مناطق رژیم صهیونیستی اقدام کنند. این تصمیم به این دلیل اتخاذ شده که با رشد صنعت ماهواره‌های سنجشی، اکنون شرکت‌های ماهواره‌ای زیادی در خارج از ایالات متحده هستند که قادر به تهیه تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی کمتر از ۲ متر می‌باشند؛ شرکت‌هایی که طبعاً از قانون ایالات متحده در این زمینه تبعیت نمی‌کنند. طبق بررسی‌هایی که NOAA انجام داده، برخی از این شرکت‌ها در حال تهیه و فروش چنین تصاویری از مناطق رژیم صهیونیستی هستند. از‌این‌رو سازمان مذکور به این نتیجه رسیده که قانون پیشین دیگر کاربردی نیست و نیاز به اصلاح دارد.