1398/02/30

رکوردشکنی در سرعت طراحی و ساخت ماهواره با حذف بروکراسی

شرکت نورثروپ گرومن (Northrop Grumman) موفق شده است با ساخت بسیار سریع ماهواره‌ای آزمایشی رکوردشکنی کند. نورثروپ گرومن موفق شد ماهواره آر۳دی۲ (R3D2) را برای آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی ایالات‌متحده یا دارپا (DARPA سرواژه Defense Advanced Research Project Agency) در مدت فقط ۲۰ ماه از طرح...
رکوردشکنی در سرعت طراحی و ساخت ماهواره با حذف بروکراسی

شرکت نورثروپ گرومن (Northrop Grumman) موفق شده است با ساخت بسیار سریع ماهواره‌ای آزمایشی رکوردشکنی کند. نورثروپ گرومن موفق شد  ماهواره آر۳دی۲  (R3D2) را برای آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی ایالات‌متحده یا دارپا (DARPA سرواژه Defense Advanced Research Project Agency) در مدت فقط ۲۰ ماه از طرح مفهومی به مرحله پرتاب برساند. این مدت بسیار کوتاه‌تر از زمان متداول ساخت ماهواره‌های مشابه است که سال‌ها به طول می‌کشد.

شرکت نورثروپ گرومن گفته است که برای دستیابی به سرعت بالای ساخت، سازمان دولتی دارپا اجازه ریسک‌پذیری بالاتری از میزان متداول را داده و انتظارات و بازبینی‌های کم‌تری نسبت به پروژه‌های معمول در مراحل ساخت مطالبه کرده است. مسئولان نورثروپ گرومن در نظر گرفتن معقولانه ریسک و حذف بروکراسی را علت کامیابی در انجام سریع این پروژه می‌دانند. به گفته آنان ساخت موفقیت‌آمیز این ماهواره تأییدی بر امکان طراحی و انجام سریع‌تر پروژه‌های فضایی آینده است.

ماهواره آر۳دی۲ برای آزمودن نوع نوینی از آنتن‌های بازشونده طراحی و ساخته شده و نام آن از عبارت Radio Frequency Risk Reduction Deployment Demonstration به معنی نمایش کاهش ریسک بازشدن فرکانس رادیویی گرفته شده است. آنتن بازتابی ممبران (membrane reflectarray antenna) به‌کاررفته در این ماهواره از فیلم نازکی به ضخامت ورق کاغذ از جنس ماده‌ای پلیمری به نام کاپتون (Kapton) ساخته شده است. این آنتن در هنگام پرتاب به صورت جمع شده در فضای کوچکی قرار می‌گیرد و سپس در مدار زمین تا اندازه ۲/۳ متر باز می‌شود.

قرار است دینامیک باز شدن آنتن‌‌ ساخته شده از ممبران، ماندگاری آن و همچنین ویژگی‌های مخابراتی آن در فرکانس رادیویی در مدار کم ارتفاع زمین با مأموریت ماهواره آر۳دی۲ بررسی شود. به گفته مقامات سازمان دارپا این آنتن‌ها می‌توانند در مأموریت‌های متعدد و مختلفی که در حال حاضر نیاز به ماهواره‌های بزرگ برای مخابرات پرسرعت دارند به کار گرفته شوند. این ماهواره ۱۵۰ کیلوگرم وزن دارد و در ۲۸ ماه مارس ۲۰۱۹ در مداری به ارتفاع ۴۲۵ کیلومتر قرار داده شد.


منبع: Space
سازمان ها | Northrop Grumman | DARPA

مخابرات ماهواره‌ای | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

رکوردشکنی سرمایه‌‍گذاری‌های فضایی در سال 2018

1398/01/25
میزان سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فضایی در سال ۲۰۱۸ با رکوردشکنی از ۳ میلیارد دلار فراتر رفت و به نظر هم نمی‌رسد در آینده نزدیک این عرصه با رکود مواجه باشد. بر اساس گزارشی با نام «استارت‌آپ‌های...

رقابت سه شرکت فضایی معروف برای چالش پرتاب حامل فضایی دارپا

1398/01/28
علی‌رغم پیشرفت روزافزون فناوری بشر در سفر به فضا، برنامه‌ریزی پرتاب حامل فضایی بدون نقص هنوز سال‌ها زمان می‌برد. به همین دلیل مسابقه‌ای با عنوان چالش پرتاب حامل دارپا توسط همین ارگان نظامی...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا پس از ۱۰ سال موفق شد فضانوردان خود را از خاک این کشور به فضا اعزام کند+فیلم

آمریکا پس از حدود ۱۰ سال سرانجام توانست فضانوردانش را از خاک این کشور به فضا بفرستد. طی این مأموریت موسوم به دمو-۲ (Demo-2)، رابرت بنکن (Robert Behnken) و داگلاس هارلی (Douglas Hurley)، دو فضانورد ناسا، ​روز شنبه ۳۰مه (۱۰خرداد) ساعت ۱۵:۲۲ به‌وقت محلی (۲۳:۵۲ به‌وقت تهران) توسط کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) سوار بر حامل فضایی فالکون-۹ (Falcon-9) به فضا اعزام شدند. با موفقیت در این مأموریت، ایالات متحده که طی حدود ۱۰ سال از زمان بازنشستگی شاتل‌های فضایی در ارسال فضانوردان خود به فضا ناتوان بود و فضانوردان خود را توسط فضاپیماهای روسی به فضا اعزام می‌کرد، بار دیگر به رقابت فضایی با روسیه بازگشت؛ رقابتی که برنده آن با گذر زمان مشخص می‌شود.