1398/02/24

رشد ۲۶ درصدی صنعت ساخت ماهواره

سازمان فضایی ایران گزارش مربوط به اقتصاد جهانی فضا در سال ۲۰۱۸ را منتشر کرد. بر مبنای این گزارش، صنعت ساخت ماهواره در یک سال با ۲۶ درصد رشد همراه بوده است. سازمان فضایی ایران در شبکه اینستاگرام آخرین وضعیت اقتصاد جهانی فضا در سال ۲۰۱۸ را منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد که اقتصاد کلان فضا در سال ۲۰۱۸...
رشد ۲۶ درصدی صنعت ساخت ماهواره

سازمان فضایی ایران گزارش مربوط به اقتصاد جهانی فضا در سال ۲۰۱۸ را منتشر کرد. بر مبنای این گزارش، صنعت ساخت ماهواره در یک سال با ۲۶ درصد رشد همراه بوده است.

سازمان فضایی ایران در شبکه اینستاگرام آخرین وضعیت اقتصاد جهانی فضا در سال ۲۰۱۸ را منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد که اقتصاد کلان فضا در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال ٢٠١٧ میلادی رشدی ۳ درصدی داشته و از ٣۴٨ میلیارد دلار به ۳۶۰ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که اقتصاد فضا در سال ۲۰١٧ نیز نسبت به ٢٠١۶ همین میزان ۳ درصد رشد را تجربه کرده است.

بر مبنای این بررسی مشخص شده که بودجه سازمان‌های فضایی و مأموریت‌های سرنشین‌دار در سال ۲۰۱۸ حدود ۴ درصد رشد و صنعت ماهواره رشد حدود ۳ درصدی داشته و از ٢۶٨.۶ میلیارد دلار به ٢٧٧.۴ میلیارد دلار رسیده است.

در این میان رشد ۲۶ درصدی صنعت ساخت ماهواره که از ۱۵.۵ میلیارد دلار به ۱۹.۵ میلیارد دلار رسیده و رشد ۳۴ درصدی صنعت پرتاب که از ۴.۶ به ۶.۲ میلیارد دلار افزایش داشته‌اند خودنمایی می‌کند و در مجموع اقتصاد بخش مربوط به ساخت و پرتاب ماهواره حدود ۳۰ درصد رشد داشته است.

وضعیت دیگر حوزه‌های بخش صنعت فضایی نیز حاکی از آن است که بازار تجهیزات زمینی رشد ۵ درصدی داشته و از ١١٩.٨ به ۱۲۵.۲ میلیارد دلار رسیده است.

این در حالی است که در زمینه خدمات ماهواره‌ای شاهد کاهش ۱.۷ درصدی هستیم و بازار این بخش از ۱۲۸.۷ در سال گذشته میلادی به ١٢۶.۵ میلیارد دلار رسیده است. در همین حال بازار پخش همگانی نیز از ۹۷ میلیارد به ۹۴.۲ میلیارد دلار و بازار سنجش از دور از ۲.۲ میلیارد به ۲.۱ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

در این میان بازار پهن باند از ۲.۱ به ۲.۴ میلیارد دلار افزایش را نشان می‌دهد.

اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

خطر بی‌توجهی به اصول اقتصادی سرمایه‌گذاری در صنعت فضایی کشور

1397/12/13
مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران چندی پیش در دیداری که با استاندار سمنان داشت با اشاره به اینکه قصد دارند تا حجم زیادی از هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری را به استان سمنان روانه کنند به رسانه‌ها...

امنیت اقتصادی در گرو صنعت فضایی

1398/01/18
درحالی‌که اکنون مسئله فضا و صنعت فضایی به‌کلی دگرگون‌شده است و به‌طور نسبی از حالت امنیتی خارج و به تصرف بخش خصوصی و تجارت درآمده است. در ایران نیز اگر خود را با شرایط جدید هماهنگ نکنیم...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.