1398/02/22

ناسا باید بابت انتشار بوی الکل در فضا پاسخ دهد

در پی انتشار بوی الکل در ایستگاه فضایی بین‌المللی، روسیه از ناسا خواست که به برخی از سوالات پیرامون این اتفاق پاسخ دهد. روسیه مدعی شده است که در پی اتصال کپسول بدون سرنشین دراگون (Dragon) به ایستگاه فضایی بین‌المللی، بوی غلیظ ایزوپروپیل الکل به مشام رسیده است. حال روسیه اعلام کرده که ناسا باید در این...
ناسا باید بابت انتشار بوی الکل در فضا پاسخ دهد

در پی انتشار بوی الکل در ایستگاه فضایی بین‌المللی، روسیه از ناسا خواست که به برخی از سوالات پیرامون این اتفاق پاسخ دهد. روسیه مدعی شده است که در پی اتصال کپسول بدون سرنشین دراگون (Dragon) به ایستگاه فضایی بین‌المللی، بوی غلیظ ایزوپروپیل الکل به مشام رسیده است. حال روسیه اعلام کرده که ناسا باید در این زمینه به برخی از سوالات پاسخ دهد.

پاول ولاساو (Pavel Vlasov) مدیر مرکز آموزش کیهان‌نوردی در خارج از روسیه اظهار کرد: «پس از آن که چندی پیش دراگون به ایستگاه فضایی بین‌المللی اتصال یافت هوای درون ایستگاه فضایی بین‌المللی به دلیل الکل سنگین بود.» وی افزود: «تا آنجا که من می‌دانم، این فضاپیما باعث انتشار ایزوپروپیل الکل به اتمسفر ایستگاه فضایی بین‌المللی بوده است.» ایزوپروپیل الکل یک مایع بی‌رنگ است که اغلب به مواد شیمیایی برخی از داروها افزوده می‌شود.

منابع خبری روسی اعلام کرده‌اند که بوی الکل پس از جدا شدن دراگون از ایستگاه فضایی بین‌المللی، از بین رفته است. کارشناسان فضایی اعلام کرده‌اند که هنوز مطمئن نیستند چرا الکل در این کپسول مورد استفاده قرار گرفته اما ممکن است برای ضدعفونی کردن فضاپیما قبل از بازگشت به زمین استفاده شده باشد.

گمان دیگر برای انتشار بوی الکل این است که این ماده در میان مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت کپسول دراگون بوده است. البته باید گفت این اولین بار نیست که روسیه چنین ادعاهایی نسبت به ناسا داشته است.

سازمان ها | international space station | NASA
افراد | Pavel Vlasov

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

کپسول فضایی دراگون با ویژگی‌های منحصردش را بشناسید

1398/01/19
در ماه مارس سال جاری میلادی کپسول فضایی کرو دراگون شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) در مأموریتی بدون سرنشین به نام دمو۱ (Demo-1) با موفقیت راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شد و تجهیزات را به آزمایشگاه...

کپسول دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد

1398/02/17
کپسول دراگون (Dragon) متعلق به شرکت اسپیس ایکس که حامل ۵۵۰۰ پوند تجهیزات و آزمایش‌های مختلف است، به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید. این کپسول روز شنبه پس از تأخیرهای مکرر بالاخره به آسمان...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.