1398/02/29

فناوری تصویربرداری فضایی در خدمت تشخیص زودهنگام سرطان

تشخیص نشانه‌های اولیه سرطان با تصویربرداری‌های متداول پرتوی ایکس به دلیل به دلیل عدم وضوح کافی تصاویر آسان نیست که باعث می‌شود تشخیص بیماری تا پیشرفته شدن آن به تعویق بیفتد. مهندسان شرکت بریتانیایی ادپتیکس (Adaptix) فناوری‌ای که در اصل برای تصویربرداری فضایی اخترشناسی ایجادشده است را برای تصویربرداری...
فناوری تصویربرداری فضایی در خدمت تشخیص زودهنگام سرطان

تشخیص نشانه‌های اولیه سرطان با تصویربرداری‌های متداول پرتوی ایکس به دلیل وضوح ناکافی تصاویر آسان نیست که باعث می‌شود تشخیص بیماری تا پیشرفته شدن آن به تعویق بیفتد. مهندسان شرکت بریتانیایی ادپتیکس (Adaptix) فناوری‌ای که در اصل برای تصویربرداری فضایی اخترشناسی ایجادشده است را برای تصویربرداری پرتو ایکس سه‌بعدی واضح از بدن انسان به کار گرفته‌اند. این ابزار برای تشخیص زودهنگام نشانه‌های اولیه سرطان به پزشکان کمک می‌کند. ادپتیکس بسیار کوچک و قابل‌حمل ساخته شده و قابلیت ارتباط مخابراتی با ماهواره‌ را دارد؛ بدین‌ترتیب می‌توان این دستگاه را در محل اقامت بیماران بدون نیاز به فرستادن آن‌ها به بیمارستان نیز استفاده کرد.

ماشین اسکنر ادپتیکس از حسگری بهره می‌گیرد که برای اخترشناسی در طول موج ایکس ساخته شده و در چند مأموریت فضایی ازجمله مأموریت ایکس‌ام‌ام-نیوتن (XMM-Newton) متعلق به سازمان فضایی اروپا به کار گرفته شده بود. ماهواره ایکس‌ام‌ام-نیوتن که یک تلسکوپ فضایی پرتوی ایکس است در سال ۱۹۹۹ میلادی در مدار زمین قرار گرفت.

سازمان فضایی اروپا (ESA) و سازمان فضایی بریتانیا (UK Space Agency) بودجه‌ای معادل ۱/۲ میلیون دلار برای ساخت این ماشین تصویربرداری پرتوی ایکس اختصاص داده‌اند. شرکت ادپتیکس در مرکز رشد کسب‌وکارهای سازمان فضایی اروپا در هارول (Harwell) در بریتانیا به وجود آمده است. سازمان فضایی اروپا ۲۰ مرکز رشد کسب‌وکار در سرتاسر اروپا دارد. این مراکز از استارت‌آپ‌ها برای به‌کارگیری نوآورانه فناوری‌های فضایی در کاربردهای دیگر حمایت فنی و اقتصادی می‌کنند .


منبع: esa
سازمان ها | Adaptix | ESA | UK Space Agency

فناوری‌های نوین | خدمات و کاربردها |

نظر شما
اخبار مرتبط

انقلابی در تصویربرداری فضایی با الگوگیری از چشم انسان

1398/02/10
پژوهشگران استرالیایی موفق شدند با الگوگیری از عملکرد چشم و مغز انسان انقلابی در تصویربرداری فضایی و نیز در سامانه‌های ردیابی اجرام مدار زمین ایجاد کنند. دوربین نوین تصویربرداری آستروسایت...

پربازدیدکننده ترین خبر

روسیه در فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است

​آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) اعلام کرده در ‌فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس این آژانس، با بیان اینکه کار ساخت ایستگاه جدید را باید هرچه سریع‌تر آغاز کرد، گفت: «روسیه همواره در عرصه ساخت ایستگاه‌های فضایی پیشتاز بوده است.» به‌گفته راگوزین، ایستگاه فضایی بین‌المللی حداکثر هفت تا ده سال عمر خواهد کرد و در شماری از قسمت‌های آن نشانه‌های فرسودگی دیده می‌شود.