1398/02/28

ناسا مرحله نهایی رقابت ساخت اقامتگاه مریخی با چاپگر سه‌بعدی را برگزار کرد

ناسا مرحله سوم و نهایی چالش ساخت اقامتگاه مریخی با چاپ سه‌بعدی را در چهار روز از یکم تا چهارم ماه می ۲۰۱۹ برگزار کرد. در این رقابت شرکت‌کنندگان اقامتگاه‌های مریخی طراحی‌شده خود را با مقیاس یک‌سوم اندازه واقعی با چاپگرهای سه‌بعدی خودکار و حداقل مداخله انسانی ساختند. شرکت آمریکایی ای‌آی اسپیس فکتوری (AI...
ناسا مرحله نهایی رقابت ساخت اقامتگاه مریخی با چاپگر سه‌بعدی را برگزار کرد

ناسا مرحله سوم و نهایی چالش ساخت اقامتگاه مریخی با چاپ سه‌بعدی را در چهار روز از یکم تا چهارم ماه می ۲۰۱۹ برگزار کرد. در این رقابت شرکت‌کنندگان اقامتگاه‌های مریخی طراحی‌شده خود را با مقیاس یک‌سوم اندازه واقعی با چاپگرهای سه‌بعدی خودکار و حداقل مداخله انسانی ساختند. در طی برگزاری رقابت در مجموع ۳۰ ساعت عملیات چاپ سه‌بعدی با حضور داوران انجام شد. پس از پایان ساخت اقامتگاه‌ها چندین آزمون برای تعیین ترکیب مواد و پایداری و وجود نشت و میزان استحکام روی آن‌ها اجرا شد. برای مثال از دود برای بررسی وضعیت آب‌بندی و وجود نشت در اقامتگاه‌ها استفاده شد.

شرکت آمریکایی ای‌آی اسپیس فکتوری (AI SpaceFactory) رتبه نخست و جایزه ۵۰۰ هزار دلاری را از آن خود کرد. دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا (Pennsylvania State University) نیز که در جایگاه دوم قرار گرفته بود ۲۰۰ هزار دلار به دست آورد.


اقامتگاه برنده در این رقابت مارشا (Marsha) نام‌گذاری شده است. مارشا اقامتگاهی بلند و با عرض کم است و امکان ساخت خودکار آن با اتصال یک بازوی تلسکوپی عمودی به مریخ نورد امکان‌پذیر است. مریخ نورد در هنگام ساخت‌وساز سر جای خود ثابت می‌ایستد و نیازی به حرکت ندارد. دلیل بلند و کم عرض طراحی شدن این اقامتگاه این بوده است که ساخت آن با کم‌ترین تعداد مریخ نورد ممکن شود.

ناسا مرحله نهایی رقابت ساخت اقامتگاه مریخی با چاپگر سه‌بعدی را برگزار کرد

شرکت ای‌آی اسپیس فکتوری تصمیم دارد نمونه‌ای از طرح اقامتگاه مارشا را برای ساخت اقامتگاه‌های دوستدار محیط‌زیست روی زمین نیز به کار بگیرد. این اقامتگاه‌های زمینی ترا (Tera) نام‌گذاری شده است و با استفاده از مواد طبیعی و قابل‌تجزیه زیستی با فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته می‌شوند. اقامتگاه‌ ترا نیاز به سیمان و بتن را که غیرقابل بازیافت هستند کاهش می‌دهد.

ناسا رقابت ساخت اقامتگاه مریخی با چاپ سه‌بعدی را از سال ۲۰۱۵ آغاز کرد و سه مرحله مختلف از آن تاکنون برگزار شده است. در کل مراحل ۶۰ گروه در این رقابت شرکت و جوایزی به ارزش مجموع دو میلیون دلار از ناسا دریافت کرده‌اند.

منبع: Space

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرینتر سه بعدی ناسا، بازیافت پلاستیک در فضا را ممکن می‌کند

1397/11/30
ناسا (NASA) قصد دارد دستگاه منحصربه‌فردی را به‌عنوان هدیه سال نو به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد. این دستگاه که بازسازی‌کننده (Refabricator ) نام دارد، درواقع یک پرینتر سه‌بعدی بازیافتی...

ناسا می‌خواهد فضانوردان را به قطب جنوب ماه بفرستد

1398/02/02
پیش از این مطلع شده بودیم که ناسا قصد دارد طی پنج سال آینده به ماه بازگردد. حال مشخص شده که این آژانس فضایی هدف دارد تا فضانوردان را به قطب جنوب ماه بفرستد. آخرین سفر به ماه ناسا سال ۱۹۷۲...

پربازدیدکننده ترین خبر

روسیه در فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است

​آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) اعلام کرده در ‌فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس این آژانس، با بیان اینکه کار ساخت ایستگاه جدید را باید هرچه سریع‌تر آغاز کرد، گفت: «روسیه همواره در عرصه ساخت ایستگاه‌های فضایی پیشتاز بوده است.» به‌گفته راگوزین، ایستگاه فضایی بین‌المللی حداکثر هفت تا ده سال عمر خواهد کرد و در شماری از قسمت‌های آن نشانه‌های فرسودگی دیده می‌شود.