1398/02/22

اسپیس ایکس پروژه اینترنت ماهواره ای را آغاز می کند

شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) در هفته‌ی جاری چند ماهواره‌ی آزمایشی را برای پروژه استارلینک (Starlink) به آسمان می‌برد. این اقدام نشان دهنده‌ی آغاز پروژه برای تامین اینترنت ماهواره‌ای است. برنامه‌ی آقای الون ماسک (Elon Musk) برای تاباندن اینترنت پرسرعت به زمین با استفاده از هزاران ماهواره در حال تحقق است....
اسپیس ایکس پروژه اینترنت ماهواره ای را آغاز می کند

شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) در هفته‌ی جاری چند ماهواره‌ی آزمایشی را برای پروژه استارلینک (Starlink) به آسمان می‌برد. این اقدام نشان دهنده‌ی آغاز پروژه برای تامین اینترنت ماهواره‌ای است.

برنامه‌ی آقای الون ماسک (Elon Musk) برای تاباندن اینترنت پرسرعت به زمین با استفاده از هزاران ماهواره در حال تحقق است. در همین راستا به نظر می‌رسد پروژه استارلینک هفته آتی آغاز شود.

طبق بیانیه‌ی گوین شات ول (Gwynne Shotwell) رئیس اسپیس ایکس، این شرکت در تاریخ ۱۵ می چند ماهواره را به همراه یک ماهواره‌بر فالکون ۹ به فضا پرتاب می‌کند. این عملیات در حقیقت آغاز پروژه استارلینک است. البته به گفته شات ول این پرتاب‌های اولیه بیشتر به مثابه آزمایش هستند. جالب آنکه نسخه‌ی ماهواره‌‌های آزمایشی قابلیت برقراری ارتباط با یکدیگر را ندارند. این ویژگی به ماهواره‌ها کمک می‌کند از برخورد با یکدیگر اجتناب کنند.

شات ول در کنفرانس ماهواره ۲۰۱۹ در این باره گفت: «این ماهواره‌ها آزمایشی هستند تا بتوانیم شیوه‌ی به کارگیری از ماهواره‌ها و ایجاد شبکه را بررسی کنیم.» شات ول همچنین افزود: «این شرکت احتمالاً تا پایان سال٬ ۲ تا ۶ عملیات پرتاب دیگر برای پروژه‌ی استارلینک انجام می‌دهد.»

طبق بیانیه‌ی شرکت اسپیس ایکس این ماهواره‌ها به شکل یک شبکه فعالیت می‌کنند و با پایانه‌های کاربری در خانه‌ی مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند.

اخیرا دولت طرح اصلاح شده‌ی استارلینک را تأیید کرده است. طبق طرح اصلاح شده‌ی اسپیس ایکس٬ بیش از ۱۵۰۰ ماهواره به ارتفاع ۳۴۲ مایلی زمین ارسال می‌شوند. این پروژه در نهایت ۱۲ هزار ماهواره را شامل می‌شود که بالای اتمسفر زمین مدار می‌زنند و اینترنتی با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه را برای کاربران فراهم می‌کنند که میزان تأخیر در دسترسی کاربران به این اینترنت ۲۵ میلی ثانیه است.

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

مایکروسافت برای ارائه خدمات ابری و اینترنت اشیاء ماهواره‌ای مشارکت می‌کند

1398/02/16
شرکت‌های مایکروسافت و اینمارست (Inmarsat) برای ارائه خدمات رایانش ابری ماهواره‌ای توافق کرده‌اند. اینمارست شرکتی بریتانیایی و پیشگام در زمینه مخابرات ماهواره‌ای است. با این توافق مشتریان...

اسپیس ایکس ۱۵۰۰ ماهواره اینترنتی را به مدار زمین می فرستد

1398/02/11
کمیته ارتباطات فدرال آمریکا(FCC) طرح اسپیس ایکس(Space X) را برای ارسال ۱۵۰۰ ماهواره اینترنتی استارلینک به مدار زمین تأیید کرده است. اسپیس ایکس یک گام دیگر به نقشه‌هایش برای پرتاب ماهواره‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.