1398/02/23

اروپا با سامانه سنجشی کوپرنیک به یاری فیلیپین می‌رود

هیئتی اروپایی با سفر به فیلیپین در ماه مارس ۲۰۱۹ برنامه سامانه سنجش از دور کوپرنیک (Copernicus) را معرفی کردند. این برنامه به فیلیپین برای مدیریت عوارض ناشی از تغییرات اقلیمی و بلایای طبیعی کمک می‌کند. فیلیپین در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله و طوفان کشوری آسیب‌پذیر است. طبق برآورد دانشگاه سازمان ملل...
اروپا با سامانه سنجشی کوپرنیک به یاری فیلیپین می‌رود

هیئتی اروپایی با سفر به فیلیپین در ماه مارس ۲۰۱۹ برنامه سامانه سنجش از دور کوپرنیک (Copernicus) را معرفی کردند. این برنامه به فیلیپین برای مدیریت عوارض ناشی از تغییرات اقلیمی و بلایای طبیعی کمک می‌کند. فیلیپین در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله و طوفان کشوری آسیب‌پذیر است. طبق برآورد دانشگاه سازمان ملل (United Nations University) مستقر در ژاپن که یکی از بازوهای علمی و پژوهشی سازمان ملل است، فیلیپین در سال ۲۰۱۷ در جایگاه سوم کشورهای آسیب‌پذیر در برابر بلایایی طبیعی قرار داشته است. به گفته مقامات فیلیپینی علاوه بر مقابله با بلایای طبیعی، داده‌های ماهواره‌ای برای امنیت ملی کشور و مقابله با فعالیت‌های مجرمانه و تروریستی نیز راهگشا خواهد بود.

برنامه کوپرنیک برنامه سنجش از دور زمین است که با استفاده از ماهواره‌ها روزانه تصاویر با رزولوشن بالا فراهم می‌کند. این سامانه داده‌های جوی، دریایی، خشکی و همچنین داده‌های مرتبط با تغییرات اقلیمی و مدیریت بحران و شرایط اضطراری و امنیت را به رایگان در اختیار قرار می‌دهد. برنامه کوپرنیک از سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد و مدیریت آن را کمیسیون اروپا (European Commission) با همکاری سازمان فضایی اروپا (European Space Agency) بر عهده دارد. سازمان فضایی اروپا گروهی از ماهواره‌های نوین به نام سنتینل (Sentinel) را برای این برنامه توسعه داده است. ماهواره‌های سنتینل داده‌های هواشناسی، اپتیکی و راداری فراهم می‌کنند.


منبع: philstar

سنجش از دور | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کمک سازمان فضایی اروپا به حضور بخش خصوصی در فضا

1397/12/26
توسعه ماهواره‌های مکعبی با ابعادی در حد چند سانتیمتر مکعب و فناوری‌های مینیاتوری به کار رفته در آن‌ها نشان می‌دهد که استارت‌آپ‌ها، دانشجویان و موسسه‌های تحقیقاتی می‌توانند ماهواره‌های خود...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.