1398/02/23

اروپا با سامانه سنجشی کوپرنیک به یاری فیلیپین می‌رود

هیئتی اروپایی با سفر به فیلیپین در ماه مارس ۲۰۱۹ برنامه سامانه سنجش از دور کوپرنیک (Copernicus) را معرفی کردند. این برنامه به فیلیپین برای مدیریت عوارض ناشی از تغییرات اقلیمی و بلایای طبیعی کمک می‌کند. فیلیپین در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله و طوفان کشوری آسیب‌پذیر است. طبق برآورد دانشگاه سازمان ملل...
اروپا با سامانه سنجشی کوپرنیک به یاری فیلیپین می‌رود

هیئتی اروپایی با سفر به فیلیپین در ماه مارس ۲۰۱۹ برنامه سامانه سنجش از دور کوپرنیک (Copernicus) را معرفی کردند. این برنامه به فیلیپین برای مدیریت عوارض ناشی از تغییرات اقلیمی و بلایای طبیعی کمک می‌کند. فیلیپین در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله و طوفان کشوری آسیب‌پذیر است. طبق برآورد دانشگاه سازمان ملل (United Nations University) مستقر در ژاپن که یکی از بازوهای علمی و پژوهشی سازمان ملل است، فیلیپین در سال ۲۰۱۷ در جایگاه سوم کشورهای آسیب‌پذیر در برابر بلایایی طبیعی قرار داشته است. به گفته مقامات فیلیپینی علاوه بر مقابله با بلایای طبیعی، داده‌های ماهواره‌ای برای امنیت ملی کشور و مقابله با فعالیت‌های مجرمانه و تروریستی نیز راهگشا خواهد بود.

برنامه کوپرنیک برنامه سنجش از دور زمین است که با استفاده از ماهواره‌ها روزانه تصاویر با رزولوشن بالا فراهم می‌کند. این سامانه داده‌های جوی، دریایی، خشکی و همچنین داده‌های مرتبط با تغییرات اقلیمی و مدیریت بحران و شرایط اضطراری و امنیت را به رایگان در اختیار قرار می‌دهد. برنامه کوپرنیک از سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد و مدیریت آن را کمیسیون اروپا (European Commission) با همکاری سازمان فضایی اروپا (European Space Agency) بر عهده دارد. سازمان فضایی اروپا گروهی از ماهواره‌های نوین به نام سنتینل (Sentinel) را برای این برنامه توسعه داده است. ماهواره‌های سنتینل داده‌های هواشناسی، اپتیکی و راداری فراهم می‌کنند.


منبع: philstar

سنجش از دور | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کمک سازمان فضایی اروپا به حضور بخش خصوصی در فضا

1397/12/26
توسعه ماهواره‌های مکعبی با ابعادی در حد چند سانتیمتر مکعب و فناوری‌های مینیاتوری به کار رفته در آن‌ها نشان می‌دهد که استارت‌آپ‌ها، دانشجویان و موسسه‌های تحقیقاتی می‌توانند ماهواره‌های خود...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.