1398/02/21

کشف معمای ضعف بینایی موقت در فضانوردان

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که مشکلات بینایی فضانوردان که تا ماه‌ها پس از بازگشت به زمین ادامه دارد، ناشی از جمع شدن مایع در مغز آن‌ها در نتیجه‌ی فقدان نیروی جاذبه در فضا است. این مطالعه نشان داد که سفر فضایی نحوه‌ی حرکت مایعات در بطن‌های مغز را تغییر می‌دهد. به‌این‌ترتیب که فقدان جاذبه در فضا، مایع...
کشف معمای ضعف بینایی موقت در فضانوردان

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که مشکلات بینایی فضانوردان که تا ماه‌ها پس از بازگشت به زمین ادامه دارد، ناشی از جمع شدن مایع در مغز آن‌ها در نتیجه‌ی فقدان نیروی جاذبه در فضا است.

این مطالعه نشان داد که سفر فضایی نحوه‌ی حرکت مایعات در بطن‌های مغز را تغییر می‌دهد. به‌این‌ترتیب که فقدان جاذبه در فضا، مایع جاری در بطن‌های مغز را به سمت بالا رانده و باعث می‌شود تا حجم سه بطن از این بطن‌ها تا حدودی افزایش یابد.
پژوهشگران مغز ۱۱ فضانورد مرد روس را قبل و بعد از یک سفر شش‌ماهه به فضا اسکن کردند تا به اثرات ناشی از حضور در فضای بدون جاذبه پی ببرند.
به هنگام بازگشت به زمین، حجم بطن‌های مغزی این فضانوردان به‌طور میانگین تا بیش از ۱۱ درصد افزایش یافته بود تا بتواند مایع اضافی را در خود جای دهد.
این تیم تحقیقاتی همچنین به وجود ارتباطی میان حجم یکی از چهار بطن مغز و ضعف بینایی در این فضانوردان پی برد. هرچند هنوز به مدارک بیشتری برای تایید این مدعی نیاز است.
چیزی در حدود ۳۰ درصد از فضانوردان حاضر در مأموریت‌های فضایی کوتاه‌مدت و ۶۰ درصد از آن‌ها در مأموریت‌های بلندمدت، از مشکلات بینایی که تا ماه‌ها پس از بازگشت به زمین ادامه دارد، شکایت می‌کنند.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

تغییر جالب و باورنکردنی یکی از فضانوردان دو قلو پس از یکسال زندگی در فضا

1398/01/26
کارشناسان درجدیدترین پژوهش به بررسی تفاوت‌های جسمی و روانی بین دو برادر فضانورد دوقلو، اسکات و مایک کلی پرداخته‌اند. اسکات کلی به مدت یک سال در ایستگاه فضایی بین المللی زندگی کرده است. در...

خطری پنهان و باورنکردنی که جان فضانوردان را تهدید می‌کند

1398/02/10
آزمایش نکردن یکی از اصلی‌ترین سامانه‌ها برای نجات جان فضانوردان در مواقع خطر هنگام پرتاب به فضا سبب بی‌اعتمادی ناسا به عملکرد اسپیس ایکس و بوئینگ شده است. کارشناسان اعلام کرده‌اند اسپیس...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.