1398/02/23

اسپانیایی‌ها سامانه‌های فرود ماهواره‌بر بازگشت‌پذیر خود را آزمایش کردند

اسپانیایی‌ها ۱۱ آوریل امسال موفق به آزمایش سامانه فرود ماهواره‌بر خود شدند. این ماهواره‌بر بازگشت‌پذیر که میورا-۵ (Miura-5) نام دارد طراحی شده است تا محموله‌هایی تا ۳۰۰ کیلوگرم را به مدار لئو ارسال کند. میورا-۵ در هنگام پرتاب ۱۴ تن وزن، ۱.۴ متر قطر و ۱۵ متر ارتفاع دارد. قوه‌ محرکه آن یک موتور سوخت مایع...
اسپانیایی‌ها سامانه‌های فرود ماهواره‌بر بازگشت‌پذیر خود را آزمایش کردند

اسپانیایی‌ها ۱۱ آوریل امسال موفق به آزمایش سامانه فرود ماهواره‌بر خود شدند. این ماهواره‌بر بازگشت‌پذیر که میورا-۵ (Miura-5) نام دارد طراحی شده است تا محموله‌هایی تا ۳۰۰ کیلوگرم را به مدار لئو ارسال کند. میورا-۵ در هنگام پرتاب ۱۴ تن وزن، ۱.۴ متر قطر و ۱۵ متر ارتفاع دارد. قوه‌ محرکه آن یک موتور سوخت مایع است که با ترکیب اکسیژن مایع و نفت سفید کار می‌کند. نخستین پرتاب آن برای سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است.

این آزمایش بدین صورت بود که در ابتدا یک هلیکوپتر شینوک سی‌اچ-۴۷ (Chinook-CH47) مرحله اول ماهواره‌بر را به ارتفاع ۵ کیلومتری سطح دریا برد و سپس آن‌را رها کرد. هنگام فرود سامانه‌های کنترلی آن طی سه مرحله چترهای نجات را باز کردند تا این که در نهایت با سرعت ۱۰ متر بر ثانیه در اقیانوس فرود آمد. مرحله بعدی آزمایش، برسی سالم ماندن سامانه‌های الکترونیکی مرحله اول پس از فرود است. برسی‌های اولیه نشان از سالم بودن این سامانه‌ها می‌دهد اما نتیجه نهایی نیازمند برسی‌ها و تجزیه و تحلیل‌های بیشتر است.

حال که سامانه فرود فیورا-۵ درست کار کرده است، پی‌ال‌دی اسپیس (PLD space) شرکت توسعه‌دهنده این ماهواره‌بر که در حوزه ماهواره‌برهای سبک فعالیت دارد می‌خواهد از این سامانه در حامل سبک دیگر خود یعنی فیورا-۱ استفاده کند که قرار است امسال اولین پرتاب واقعی خود را تجربه کند. ساخت و طراحی این حامل‌های سبک با حمایت مالی آژانس فضایی اروپا (ESA) انجام می‌شود. هدف آژانس فضایی اروپا از این سرمایه‌گذاری قطع نیاز خود از دیگر رقبا برای پرتاب ماهواره‌های سبک به مدار لئو است.

منبع: spacenewsfeed
سازمان ها | pld space | ESA

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

آلمانی‌ها موفق به ساخت و آزمایش موتور ماهواره‌بر به وسیله پرینتر سه بعدی شدند

1398/01/27
مرکز هوافضا آلمان (DLR) با همکاری یک استارت‌آپ آلمانی به نام اس‌ال‌ام سولوشنز(SLM Solutions) یک موتور حامل‌ فضایی را به طور کامل به وسیله پرینترهای سه بعدی ساخته و مونتاژ کردند. قرار است...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.