1398/02/23

اسپانیایی‌ها سامانه‌های فرود ماهواره‌بر بازگشت‌پذیر خود را آزمایش کردند

اسپانیایی‌ها ۱۱ آوریل امسال موفق به آزمایش سامانه فرود ماهواره‌بر خود شدند. این ماهواره‌بر بازگشت‌پذیر که میورا-۵ (Miura-5) نام دارد طراحی شده است تا محموله‌هایی تا ۳۰۰ کیلوگرم را به مدار لئو ارسال کند. میورا-۵ در هنگام پرتاب ۱۴ تن وزن، ۱.۴ متر قطر و ۱۵ متر ارتفاع دارد. قوه‌ محرکه آن یک موتور سوخت مایع...
اسپانیایی‌ها سامانه‌های فرود ماهواره‌بر بازگشت‌پذیر خود را آزمایش کردند

اسپانیایی‌ها ۱۱ آوریل امسال موفق به آزمایش سامانه فرود ماهواره‌بر خود شدند. این ماهواره‌بر بازگشت‌پذیر که میورا-۵ (Miura-5) نام دارد طراحی شده است تا محموله‌هایی تا ۳۰۰ کیلوگرم را به مدار لئو ارسال کند. میورا-۵ در هنگام پرتاب ۱۴ تن وزن، ۱.۴ متر قطر و ۱۵ متر ارتفاع دارد. قوه‌ محرکه آن یک موتور سوخت مایع است که با ترکیب اکسیژن مایع و نفت سفید کار می‌کند. نخستین پرتاب آن برای سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است.

این آزمایش بدین صورت بود که در ابتدا یک هلیکوپتر شینوک سی‌اچ-۴۷ (Chinook-CH47) مرحله اول ماهواره‌بر را به ارتفاع ۵ کیلومتری سطح دریا برد و سپس آن‌را رها کرد. هنگام فرود سامانه‌های کنترلی آن طی سه مرحله چترهای نجات را باز کردند تا این که در نهایت با سرعت ۱۰ متر بر ثانیه در اقیانوس فرود آمد. مرحله بعدی آزمایش، برسی سالم ماندن سامانه‌های الکترونیکی مرحله اول پس از فرود است. برسی‌های اولیه نشان از سالم بودن این سامانه‌ها می‌دهد اما نتیجه نهایی نیازمند برسی‌ها و تجزیه و تحلیل‌های بیشتر است.

حال که سامانه فرود فیورا-۵ درست کار کرده است، پی‌ال‌دی اسپیس (PLD space) شرکت توسعه‌دهنده این ماهواره‌بر که در حوزه ماهواره‌برهای سبک فعالیت دارد می‌خواهد از این سامانه در حامل سبک دیگر خود یعنی فیورا-۱ استفاده کند که قرار است امسال اولین پرتاب واقعی خود را تجربه کند. ساخت و طراحی این حامل‌های سبک با حمایت مالی آژانس فضایی اروپا (ESA) انجام می‌شود. هدف آژانس فضایی اروپا از این سرمایه‌گذاری قطع نیاز خود از دیگر رقبا برای پرتاب ماهواره‌های سبک به مدار لئو است.

منبع: spacenewsfeed

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

آلمانی‌ها موفق به ساخت و آزمایش موتور ماهواره‌بر به وسیله پرینتر سه بعدی شدند

1398/01/27
مرکز هوافضا آلمان (DLR) با همکاری یک استارت‌آپ آلمانی به نام اس‌ال‌ام سولوشنز(SLM Solutions) یک موتور حامل‌ فضایی را به طور کامل به وسیله پرینترهای سه بعدی ساخته و مونتاژ کردند. قرار است...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.