1398/02/18

استفاده از تصاویر ماهواره‌ای در نقشه‌برداری

سازمان نقشه‌برداری کشور در راستای تقویت همکاری‌ها با دانشگاه هانوفر آلمان درخواست کرد امکان استفاده از تصاویر ماهواره‌ای آلمان برای ایران فراهم شود. مسعود شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در این دیدار با اشاره به همکاری علمی و فنی سازمان با کشور فرانسه، ابراز امیدواری کرد که این همکاری با آلمان نیز...
استفاده از تصاویر ماهواره‌ای در نقشه‌برداری

سازمان نقشه‌برداری کشور در راستای تقویت همکاری‌ها با دانشگاه هانوفر آلمان درخواست کرد امکان استفاده از تصاویر ماهواره‌ای آلمان برای ایران فراهم شود.

اعضای هیات علمی دانشگاه هانوفر آلمان با رئیس و مدیران فنی این سازمان دیدار و گفت و گو کردند که نتیجه آن آغاز همکاری‌های مشترک ایران و آلمان در حوزه مهندسی نقشه‌برداری شد.
مسعود شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در این دیدار با اشاره به همکاری علمی و فنی سازمان با کشور فرانسه، ابراز امیدواری کرد که این همکاری با آلمان نیز برقرار شود. 

شفیعی، امنیت در داده‌برداری از خاک ایران برای طرح‌های تحقیقاتی را یکی از نکات برجسته و وجه تمایز آن با دیگر کشورها در منطقه برشمرد و افزود: «در ایران، متخصصان و محققان خبره‌ای هستند که می توانند در فرصت‌های تحقیقاتی با کشورهای دیگر همکاری کنند، در همین راستا متخصصان سازمان نقشه‌برداری کشور با دانشگاه استراسبورگ فرانسه وارد همکاری‌های مشترک شدند.»

وی به خلاء موجود در حوزه اطلاعات، خصوصا در بخش مدیریت بحران اشاره کرد و این کمبود را در سیلاب های اخیر در ایران یک چالش دانست و گفت: «شبکه‌ای از ایستگاه‌های ژئودینامیک در ایران وجود دارد که نیاز به تعمیرات و به‌روزرسانی دارند.»
شفیعی، در بخش دیگری از این نشست به همکاری‌های سازمان نقشه‌برداری کشور با دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اشاره کرد و با حضور متخصصان آلمانی، این همکاری را به شکل سه جانبه بسیار مفید دانست.

وی همچنین معنا دار کردن تصاویر ماهواره ای در سازمان نقشه‌برداری کشور را یکی از مهمترین فعالیت‌های این دستگاه معرفی کرد و با اشاره به پایش مناطق سیلزده در حوادث اخیر برخی از استان های کشور، گفت: «ایران کشور پهناوری است و علاوه بر این که دسترسی آنلاین به تصاویر ماهواره ای مقدور نیست، به‌روزرسانی داده‌های مکانی در ایران نیز بسیار دشوار و زمان‌بر خواهد بود و این موضوع شاید وجه تمایز ایران با سایر کشورها در زمینه تولید اطلاعات مکانی باشد.»

در ادامه این نشست، هیات آلمانی نیز ضمن ابراز خرسندی برای حضور در سازمان نقشه‌برداری کشور، از این سازمان برای حضور در کنفرانس بعدی انجمن بین‌المللی فتوگرامتری و سنجش از دور (ISPRS) که در کشور فرانسه برگزار خواهد شد، دعوت به عمل آورد و دورنمای همکاری با ایران را در زمینه نقشه و اطلاعات مکانی، بسیار روشن ارزیابی کرد.

متخصصان آلمانی، ضمن توضیح فرآیند تهیه نقشه در کشور خود، دوره‌های به‌روزرسانی نقشه ها در آلمان را یک تا سه سال عنوان کردند و از انجام این فرآیند با بهره‌گیری از عکسبرداری هوایی خبر دادند. آنها بخشی از این فعالیت‌ها را در حوزه دولت فدرال آلمان و بخشی دیگر از فعالیت‌های آلمان را برحسب نوع نیاز، بر عهده بخش خصوصی عنوان کردند.

اعضای هیات علمی دانشگاه هانوفر آلمان در این دیدار، پس از طرح سوالاتی در حوزه مدیریت بحران و چگونگی تولید نقشه در سازمان نقشه‌برداری کشور، از بخش‌های فنی این سازمان نیز بازدید کردند.

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

استفاده از تصاویر ماهواره‌ای در کشف و نقشه‌برداری آلودگی نفتی

1398/01/11
رادارهای سنجش از دور امروزه برای عملیات‌های شناسایی آلودگی‌های نفتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شرکت نفتی توتال (Total) قصد دارد برای شناسایی این آلودگی‌ها از تصاویر ماهواره‌های سنتینل-1آ...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.