1398/02/18

مقابله با پیری با یک آزمایش فضایی

محققان در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای انجام یک آزمایش کم‌نظیر در حال برنامه‌ریزی هستند که نتیجه آن مقابله با روند کهنسالی بر روی کره زمین و نتایج مخرب آن است. ر جریان این آزمایش تعامل نانوذرات سرامیکی با سلول‌های بدن مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص شود این روند چگونه می‌تواند مانع از پیر شدن این سلول‌ها...
مقابله با پیری با یک آزمایش فضایی

محققان در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای انجام یک آزمایش کم‌نظیر در حال برنامه‌ریزی هستند که نتیجه آن مقابله با روند کهنسالی بر روی کره زمین و نتایج مخرب آن است. در جریان این آزمایش تعامل نانوذرات سرامیکی با سلول‌های بدن مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص شود این روند چگونه می‌تواند مانع از پیر شدن این سلول‌ها شود.

محققان اروپایی که بر روی این طرح کار می‌کنند معتقدند مبارزه با پیری سلول‌های بدن باعث جلوگیری از ابتلای فضانوردان به بسیاری از بیماری‌ها خواهد شد و از جمله فشارهای روحی و نگرانی‌های ناشی از اقامت طولانی مدت آنها را در فضا کاهش خواهد داد.

یکی از عوامل پیر شدن سلول‌های بدن، افزایش تعداد رادیکال‌های آزاد در انسان است. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های سمی هستند که محصول جانبی متابولیسم اکسیژن محسوب می‌شوند و به شدت به سلول‌ها و بافت بدن آسیب می‌زنند. بدن برای مقابله با رادیکال‌های آزاد از آنتی اکسیدان‌ها استفاده می‌کند که انواع ویتامین‌ها و موادی همچون بتا کاروتن، لیکوپن، لوتیین، سلنیوم و منگنز را در بر می‌گیرد. امید می‌رود استفاده از نانوذرات سرامیکی توانایی آنتی اکسیدان‌ها برای مقابله با رادیکال‌های آزاد را افزایش دهد.

این آزمایش می‌تواند به مقابله با بیماری‌های ناشی از کهنسالی مانند سکته‌ی قلبی، ضعف عضلات، دیابت، پارکینسون و غیره برای ساکنان زمین نیز کمک کند. نانوذرات سرامیکی که به اختصار nanoceria نامیده می‌شوند، مانند آنزیم‌هایی در درون سلول‌های بدن عمل می‌کنند و می‌توانند به مدت چند هفته فعال باقی بمانند.

خدمات و کاربردها | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

آزمایش روشی قابل‌اتکا برای تشخیص حیات فرازمینی

1398/02/08
پژوهشگران هلندی روشی قابل‌اتکا برای تشخیص حیات احتمالی در سیاره‌های فراخورشیدی ارائه کردند. آنان ابزاری ساخته‌اند که می‌تواند وجود گیاهان زنده را از روی نور بازتابی تشخیص دهد. این ابزار...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.