1398/02/18

مقابله با پیری با یک آزمایش فضایی

محققان در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای انجام یک آزمایش کم‌نظیر در حال برنامه‌ریزی هستند که نتیجه آن مقابله با روند کهنسالی بر روی کره زمین و نتایج مخرب آن است. ر جریان این آزمایش تعامل نانوذرات سرامیکی با سلول‌های بدن مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص شود این روند چگونه می‌تواند مانع از پیر شدن این سلول‌ها...
مقابله با پیری با یک آزمایش فضایی

محققان در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای انجام یک آزمایش کم‌نظیر در حال برنامه‌ریزی هستند که نتیجه آن مقابله با روند کهنسالی بر روی کره زمین و نتایج مخرب آن است. در جریان این آزمایش تعامل نانوذرات سرامیکی با سلول‌های بدن مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص شود این روند چگونه می‌تواند مانع از پیر شدن این سلول‌ها شود.

محققان اروپایی که بر روی این طرح کار می‌کنند معتقدند مبارزه با پیری سلول‌های بدن باعث جلوگیری از ابتلای فضانوردان به بسیاری از بیماری‌ها خواهد شد و از جمله فشارهای روحی و نگرانی‌های ناشی از اقامت طولانی مدت آنها را در فضا کاهش خواهد داد.

یکی از عوامل پیر شدن سلول‌های بدن، افزایش تعداد رادیکال‌های آزاد در انسان است. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های سمی هستند که محصول جانبی متابولیسم اکسیژن محسوب می‌شوند و به شدت به سلول‌ها و بافت بدن آسیب می‌زنند. بدن برای مقابله با رادیکال‌های آزاد از آنتی اکسیدان‌ها استفاده می‌کند که انواع ویتامین‌ها و موادی همچون بتا کاروتن، لیکوپن، لوتیین، سلنیوم و منگنز را در بر می‌گیرد. امید می‌رود استفاده از نانوذرات سرامیکی توانایی آنتی اکسیدان‌ها برای مقابله با رادیکال‌های آزاد را افزایش دهد.

این آزمایش می‌تواند به مقابله با بیماری‌های ناشی از کهنسالی مانند سکته‌ی قلبی، ضعف عضلات، دیابت، پارکینسون و غیره برای ساکنان زمین نیز کمک کند. نانوذرات سرامیکی که به اختصار nanoceria نامیده می‌شوند، مانند آنزیم‌هایی در درون سلول‌های بدن عمل می‌کنند و می‌توانند به مدت چند هفته فعال باقی بمانند.

سازمان ها | international space station

خدمات و کاربردها | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

آزمایش روشی قابل‌اتکا برای تشخیص حیات فرازمینی

1398/02/08
پژوهشگران هلندی روشی قابل‌اتکا برای تشخیص حیات احتمالی در سیاره‌های فراخورشیدی ارائه کردند. آنان ابزاری ساخته‌اند که می‌تواند وجود گیاهان زنده را از روی نور بازتابی تشخیص دهد. این ابزار...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.