1398/02/17

انتقاد از برنامه تغذیه‌ی فضایی ناسا

با استناد به تحقیقات متخصصان بیوفیزیک مرکز علمی آکادمی علوم کراسنویارسک روسیه که در مجله اکتا استروناتیکا (Acta Astronautica) منتشر شده است، برنامه غذایی فضانوردان که در ناسا طراحی شده است برای سفرهای فضایی که چند سال طول خواهد کشید مناسب نیست. برطبق این برنامه اکثر مواد غذایی در سفینه فضایی و یا پایگاه...
انتقاد از برنامه تغذیه‌ی فضایی ناسا

با استناد به تحقیقات متخصصان بیوفیزیک مرکز علمی آکادمی علوم کراسنویارسک روسیه که در مجله اکتا استروناتیکا (Acta Astronautica) منتشر شده است، برنامه غذایی فضانوردان که در ناسا طراحی شده است برای سفرهای فضایی که چند سال طول خواهد کشید مناسب نیست. برطبق این برنامه اکثر مواد غذایی در سفینه فضایی و یا پایگاه فضایی تولید خواهند شد اما نمی تواند بطور کامل نیازهای فضانوردان را از لحاظ ویتامین، اسیدآمینه و دیگر مواد ضروری تأمین کند.

محققان آکادمی علوم روسیه (Russian Academy of Sciences)، فهرستی از ۴۶ ماده غذایی را تهیه کردند که توسط آژانس فضایی آمریکا پذیرفته شده بود. سبزیجات، حبوبات، دانه‌های زمینی، گوشت و مواد غذایی دیگر. برنامه کامپیوتری مجموعه مواد غذایی از ۱۰ تا ۱۶ ماده عذایی در هر بسته را طراحی کرده است.

بهترین گزینه شامل برنج، سیب زمینی، چغندر، کلم،هویج، کدو، مرغ و صدف، کره، سویا، نخود، توت فرنگی، پیاز، سیر، ماهی، شیر و شکر و نمک است. اما حتی چنین فهرستی کمبود ویتامین های B5  و  D را رفع نمی‌کند.

مسأله تغذیه فضانوردان به این دلیل دشوارتر می‌شود که هنوز نوع گیاه و جانور برای تکثیر هنگام سفرهای فضایی به ماه و یا سیارات دیگر تعیین نشده‌اند. احتمال پرورش گیاهان و امتحان این غذاها در آزمایش‌های طولانی مدت در محفظه‌های بسته آزمایش شده است. اما صحبت در باره استفاده از این سیستم در فضا هنوز زود است.

منبع: sputniknews
سازمان ها | Russian Academy of Sciences | NASA

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا موفق به ساخت مولکولی شبیه به دی‌ان‌ای (DNA) برای کمک به کشف حیات بیگانه شد

1397/12/12
محققان ناسا (NASA) به‌تازگی موفق به ساخت مولکولی شده‌اند که همانند دی‌ان‌ای (DNA) اطلاعات را ذخیره و به نسل بعد منتقل می‌کند. ساخت این مولکول این شائبه را ایجاد می‌کند که شاید این مولکول...

پربازدیدکننده ترین خبر

فعالان بازار سنجش از دور به دنبال ماهواره‌ها و مشتریان جدید هستند

با وجود این که اپراتورهای ماهواره‌های سنجشی در پی بروزرسانی ناوگان خود و افزایش دقت تصویربرداری و تعداد بازدید زمین هستند، اختلاف نظرهایی در مورد میزان تقاضا برای داده‌های فعلی و داده‌های جدید میان آن‌ها وجود دارد. در رویداد هفته جهانی کسب و کار ماهواره‌ای سال ۲۰۱۹ که توسط شرکت یوروکانسالت (Euroconsult) برگزار شد، چهار شرکت از فعالانی که در حال حاضر اپراتوری ماهواره‌های سنجشی (از ماهواره‌های دقت بالای اپتیکال گرفته تا ماهواره‌های مجهز به رادار روزنه مصنوعی (SAR)) را بر عهده دارند، از برنامه‌های خود برای پرتاب ماهواره‌های جدید طی چند سال آینده برای جایگزینی ماهواره‌های فعلی و بروزرسانی سامانه‌های خود خبر دادند.