1398/02/17

انتقاد از برنامه تغذیه‌ی فضایی ناسا

با استناد به تحقیقات متخصصان بیوفیزیک مرکز علمی آکادمی علوم کراسنویارسک روسیه که در مجله اکتا استروناتیکا (Acta Astronautica) منتشر شده است، برنامه غذایی فضانوردان که در ناسا طراحی شده است برای سفرهای فضایی که چند سال طول خواهد کشید مناسب نیست. برطبق این برنامه اکثر مواد غذایی در سفینه فضایی و یا پایگاه...
انتقاد از برنامه تغذیه‌ی فضایی ناسا

با استناد به تحقیقات متخصصان بیوفیزیک مرکز علمی آکادمی علوم کراسنویارسک روسیه که در مجله اکتا استروناتیکا (Acta Astronautica) منتشر شده است، برنامه غذایی فضانوردان که در ناسا طراحی شده است برای سفرهای فضایی که چند سال طول خواهد کشید مناسب نیست. برطبق این برنامه اکثر مواد غذایی در سفینه فضایی و یا پایگاه فضایی تولید خواهند شد اما نمی تواند بطور کامل نیازهای فضانوردان را از لحاظ ویتامین، اسیدآمینه و دیگر مواد ضروری تأمین کند.

محققان آکادمی علوم روسیه (Russian Academy of Sciences)، فهرستی از ۴۶ ماده غذایی را تهیه کردند که توسط آژانس فضایی آمریکا پذیرفته شده بود. سبزیجات، حبوبات، دانه‌های زمینی، گوشت و مواد غذایی دیگر. برنامه کامپیوتری مجموعه مواد غذایی از ۱۰ تا ۱۶ ماده عذایی در هر بسته را طراحی کرده است.

بهترین گزینه شامل برنج، سیب زمینی، چغندر، کلم،هویج، کدو، مرغ و صدف، کره، سویا، نخود، توت فرنگی، پیاز، سیر، ماهی، شیر و شکر و نمک است. اما حتی چنین فهرستی کمبود ویتامین های B5  و  D را رفع نمی‌کند.

مسأله تغذیه فضانوردان به این دلیل دشوارتر می‌شود که هنوز نوع گیاه و جانور برای تکثیر هنگام سفرهای فضایی به ماه و یا سیارات دیگر تعیین نشده‌اند. احتمال پرورش گیاهان و امتحان این غذاها در آزمایش‌های طولانی مدت در محفظه‌های بسته آزمایش شده است. اما صحبت در باره استفاده از این سیستم در فضا هنوز زود است.

منبع: sputniknews

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا موفق به ساخت مولکولی شبیه به دی‌ان‌ای (DNA) برای کمک به کشف حیات بیگانه شد

1397/12/12
محققان ناسا (NASA) به‌تازگی موفق به ساخت مولکولی شده‌اند که همانند دی‌ان‌ای (DNA) اطلاعات را ذخیره و به نسل بعد منتقل می‌کند. ساخت این مولکول این شائبه را ایجاد می‌کند که شاید این مولکول...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.