1398/02/22

دانش فضا در خدمت کشاورزی

این احتمال در آینده‌ی نزدیک وجود دارد که کشاورزانی که محصولات خود را آبیاری می‌کنند بتوانند از فضا کمک بگیرند. در سال ۲۰۱۸، دانشمندان ابزار جدیدی به نام اکواسترس (ecostress) ساختند که اکنون به ایستگاه فضایی بین المللی متصل است. ماموریت اکواسترس این است که درباره‌ی اینکه گیاهان چگونه از آب استفاده می‌کنند...
دانش فضا در خدمت کشاورزی

این احتمال در آینده‌ی نزدیک وجود دارد که کشاورزانی که محصولات خود را آبیاری می‌کنند بتوانند از فضا کمک بگیرند. در سال ۲۰۱۸، دانشمندان ابزار جدیدی به نام اکواسترس  (ecostress) ساختند که اکنون به ایستگاه فضایی بین المللی متصل است. ماموریت اکواسترس این است که درباره‌ی اینکه گیاهان چگونه از آب استفاده می‌کنند اطلاعاتی جمع‌آوری نماید.

جوشوا فیشر (Joshua Fisher) از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (NASA’s Jet Propulsion Laboratory) در این باره می‌گوید: «از لحاظ فنی، این ابزار دمای سطح را اندازه گیری می‌کنند که تنش گرمایی گیاهان را نشان می‌دهد.»

فیشر اضافه می‌کند: «میزان آب مصرفی در میان گیاهان متفاوت است. فرض کنید شما دو گیاه دارید و یکی را آبیاری می‌نمایید٬ گیاهی که آب بیشتری دارد دمای کمتری خواهد داشت. به این شکل می‌توان میزان مصرف آب در گیاهان را مشخص کرد.»

نکته‌ی دیگر اینکه که گیاهان در اوقات مختلف شبانه‌روز عملکرد متفاوتی دارند و از این جهت لازم است در زمان‌های مختلف اندازه‌گیری دما انجام گیرد که این سیستم این امکان را نیز فراهم می‌نماید.

منبع: seeddaily
سازمان ها | NASA’s Jet Propulsion Laboratory
افراد | Joshua Fisher

خدمات و کاربردها |

نظر شما
اخبار مرتبط

ایرباس خدمات کشاورزی دقیق بر پایه داده‌های ماهواره‌ای را توسعه می‌دهد

1398/02/04
شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) خدمتی نوین به نام ورده (Verde) را که تحلیل‌هایی بر پایه داده‌های ماهواره‌ای برای پرورش محصولات کشاورزی ارائه می‌کند به سبد محصولات...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را به هند می‌برد

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد اینترنت ماهواره‌ای خود موسوم به استارلینک (Starlink) را به هند ببرد؛ امری که در پی درخواست سازمان تنظیم مقررات مخابراتی هند (TRAI) از این شرکت صورت خواهد گرفت. اسپیس‌ایکس در پاسخ به درخواست TRAI برای راه‌اندازی اینترنت استارلینک در هند، از دولت این کشور خواسته با به‌روزرسانی سیاست‌ها در این حوزه، زمینه فعالیت اینترنت ماهواره‌ای باندپهن را فراهم آورد. در صورت تحقق شرایط، اسپیس‌ایکس طی سال آینده میلادی اینترنت استارلینک را در هند راه‌اندازی خواهد کرد.