1398/02/22

دانش فضا در خدمت کشاورزی

این احتمال در آینده‌ی نزدیک وجود دارد که کشاورزانی که محصولات خود را آبیاری می‌کنند بتوانند از فضا کمک بگیرند. در سال ۲۰۱۸، دانشمندان ابزار جدیدی به نام اکواسترس (ecostress) ساختند که اکنون به ایستگاه فضایی بین المللی متصل است. ماموریت اکواسترس این است که درباره‌ی اینکه گیاهان چگونه از آب استفاده می‌کنند...
دانش فضا در خدمت کشاورزی

این احتمال در آینده‌ی نزدیک وجود دارد که کشاورزانی که محصولات خود را آبیاری می‌کنند بتوانند از فضا کمک بگیرند. در سال ۲۰۱۸، دانشمندان ابزار جدیدی به نام اکواسترس  (ecostress) ساختند که اکنون به ایستگاه فضایی بین المللی متصل است. ماموریت اکواسترس این است که درباره‌ی اینکه گیاهان چگونه از آب استفاده می‌کنند اطلاعاتی جمع‌آوری نماید.

جوشوا فیشر (Joshua Fisher) از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (NASA’s Jet Propulsion Laboratory) در این باره می‌گوید: «از لحاظ فنی، این ابزار دمای سطح را اندازه گیری می‌کنند که تنش گرمایی گیاهان را نشان می‌دهد.»

فیشر اضافه می‌کند: «میزان آب مصرفی در میان گیاهان متفاوت است. فرض کنید شما دو گیاه دارید و یکی را آبیاری می‌نمایید٬ گیاهی که آب بیشتری دارد دمای کمتری خواهد داشت. به این شکل می‌توان میزان مصرف آب در گیاهان را مشخص کرد.»

نکته‌ی دیگر اینکه که گیاهان در اوقات مختلف شبانه‌روز عملکرد متفاوتی دارند و از این جهت لازم است در زمان‌های مختلف اندازه‌گیری دما انجام گیرد که این سیستم این امکان را نیز فراهم می‌نماید.

منبع: seeddaily
سازمان ها | NASA’s Jet Propulsion Laboratory
افراد | Joshua Fisher

خدمات و کاربردها |

نظر شما
اخبار مرتبط

ایرباس خدمات کشاورزی دقیق بر پایه داده‌های ماهواره‌ای را توسعه می‌دهد

1398/02/04
شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) خدمتی نوین به نام ورده (Verde) را که تحلیل‌هایی بر پایه داده‌های ماهواره‌ای برای پرورش محصولات کشاورزی ارائه می‌کند به سبد محصولات...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.