1398/02/16

ساخت موفقیت آمیز سپر حرارتی مریخ نورد ناسا

سپر حرارتی مریخ نورد ناسا سرانجام یکی از مهمترین مراحل آزمایشی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت تا برای نصب نهایی آماده شود. این سپر در جریان آزمایش‌ها، در برابر گرمای زیادی که مشابه با شرایط موجود در جو سیاره مریخ بوده، به خوبی مقاومت کرده است. تولید این سپر حرارتی با همکاری شرکت لاکهید مارتین (Lockheed...
ساخت موفقیت آمیز سپر حرارتی مریخ نورد ناسا

سپر حرارتی مریخ نورد ناسا سرانجام یکی از مهمترین مراحل آزمایشی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت تا برای نصب نهایی آماده شود.

این سپر در جریان آزمایش‌ها، در برابر گرمای زیادی که مشابه با شرایط موجود در جو سیاره مریخ بوده، به خوبی مقاومت کرده است.

تولید این سپر حرارتی با همکاری شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) صورت گرفته است. سپر یادشده با قطر ۴.۵ متر یکی از بزرگترین سپرهای حرارتی است که تا به حال توسط بشر برای استفاده در اکتشافات فضایی تولید شده است.

زمانی که فضاپیمای مریخ نورد در ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱ به سطح سیاره سرخ رنگ برسد، یکی از خطرناک‌ترین اجزای مأموریت آن برخورد با جو کره مریخ با سرعت بالاست که حرارت بسیار زیادی را ایجاد می‌کند. از همین رو این فضاپیما باید با استفاده از یک سپر حرارتی بسیار مقاوم پوشانده شود.

بر اساس برآوردها فضاپیمای مارس ۲۰۲۰ با سرعت ۱۹۳۰۰ کیلومتر در ساعت وارد جو کره مریخ خواهد شد و به تدریج سرعت خود را کاهش می‌دهد تا آماده فرود بر روی سطح این سیاره شود. این دهمین بار است که لاکهید مارتین برای انجام مأموریت‌های فضایی ناسا دست به ساخت سپرهای محافظ حرارتی می‌زند. آخرین آزمایش این سپر محافظ در تاریخ ۲۵ آوریل انجام شد.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سرانجام نام نهایی مریخ نورد فضایی اتحادیه اروپا انتخاب شد

1397/12/01
نام بانوی محقق شیمی که تحقیقاتی فراوان درباره اسرار دی‌ان‌ای (DNA) داشته است، برای مریخ‌نورد پیشرفته آژانس فضایی اتحادیه اروپا انتخاب شد. کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند مریخ‌نورد رزالیند فرانکلین...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.