1398/02/15

ماهواره ظفر شهریور ماه تحویل سازمان فضایی می شود

رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت: «اقدامات لازم فنی در خصوص پرتاب ماهواره ظفر در حال آماده سازی است و براساس برنامه ریزی انجام شده، شهریور ماه امسال ماهواره ساخت این دانشگاه برای پرتاب به سازمان فضایی کشور تحویل داده می شود.» جبارعلی ذاکری اظهار کرد: «در حال حاضر ساخت و مونتاژ اجزاء و تست های اولیه انجام...
ماهواره ظفر شهریور ماه تحویل سازمان فضایی می شود

رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت: «اقدامات لازم فنی در خصوص پرتاب ماهواره ظفر در حال آماده سازی است و براساس برنامه ریزی انجام شده، شهریور ماه امسال ماهواره ساخت این دانشگاه برای پرتاب به سازمان فضایی کشور تحویل داده می شود.» جبارعلی ذاکری اظهار کرد: «در حال حاضر ساخت و مونتاژ اجزاء و تست های اولیه انجام شده است و تا دو ماه آینده برای آزمایش کامل ماهواره اقدام می شود.»

به گفته ذاکری، مرحله ساخت ماهواره به اتمام رسیده و مراحل تست و کنترل های نهایی در حال انجام است. رئیس دانشگاه علم و صنعت تصریح کرد: «تیم سازنده ماهواره از مرکز تحقیقات ماهواره دانشگاه و متشکل از اعضای هیات علمی، اساتید و دانشجویان دکتری علم و صنعت است.» وی با اشاره به هزینه ساخت ماهواره اظهار کرد: «قرارداد ماهواره در چهار سال گذشته منعقد شده است و در حال حاضر با تغییر نرخ های صورت گرفته هزینه ها نیاز به بازنگری دارد. یکی از دلایل تعویق تحویل پروژه و ساخت آن، هزینه خرید برخی از اجزاء مورد نیاز از خارج کشور بود. ماهواره ظفر نسبت به نوید 50 درصد افزایش هزینه داشته است.»

ذاکری با اشاره به ماهواره پیام امیر کبیر و دوستی صنعتی شریف گفت: «هیچ کدام از ماهواره های پیام و دوستی مشکل فنی نداشتند و ایراد در پرتابگر ماهواره بود.  رئیس دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه مذاکرات فنی درباره ظفر انجام شده تا پرتاب موفقیت آمیز باشد، تصریح کرد: مقرر شده پیش از پرتاب این ماهواره تست اولیه برای مسافت مدار 500 کیلومتری توسط پرتابگر انجام شود تا این ماهواره با اطمینان پرتاب و در مدار قرار گیرد.»

ماهواره ظفر دانشگاه علم و صنعت ایران، دارای وزن 90 کیلوگرم و طول عمر تجهیزاتی یک و نیم سال است. بر روی این ماهواره چهار دوربین رنگی نصب می‌شود. این دوربین‌ها دارای وضوح 80 متری است و قادر به تصویربرداری از سطح زمین است. همچنین این ماهواره حداقل 300 درصد نسبت به ماهواره نوید در وضعیت بهتری قرار دارد و دارای سیستم کنترل پیشرفته تری است. تصاویر ارائه شده از طریق ماهواره ظفر می تواند در پایش ذخایر نفت، معادن، بررسی جنگل‌ها، بررسی زمین‌های شور و قلیایی، بررسی امراض و آفات گیاهی و استفاده از تصاویر در جهت بررسی بحران های طبیعی به کار گرفته شود.

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره‌های ظفر و پارس۱ سال آینده پرتاب می‌شوند

1397/12/07
شهرام غائبی در افتتاحیه آزمایشگاه مرجع سازگاری الکترومغناطیسی و رونمایی از دو دستاورد کلان فضایی کشور گفت: «زمانی که ماهواره در مدار قرار می‌گیرد، فضای سختی را تجربه می‌کند و ما باید تمام...

ماهواره ظفر تا شهریور ماه آماده می‌شود

1398/02/11
مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «سازمان فضایی تلاش می‌کند تا ماهواره ظفر را در شهریور ماه سال جاری از دانشگاه علم و صنعت تحویل بگیرد و بلافاصله بعد از آن سعی خواهیم کرد فرآیند تحویل...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.