1398/02/11

دراگون ۱۰۰ تراشه حاوی سلولهای بدن را به فضا می برد

کپسول دراگون محموله ای ۱۶۹۱ کیلوگرمی از جمله نانو ذرات حامل دارو، بیورآکتور و حدود ۱۰۰ ارگان تراشه مختلف را به ایستگاه فضایی بین المللی می برد. امروز (یکم می) کپسول دراگون محموله‌ای شامل نانو ذرات حامل دارو، بیورآکتوری که با جلبک کار می‌کند، یک پلتفرم میکرو جاذبه و انواع مختلفی از «ارگان روی تراشه»...
دراگون ۱۰۰ تراشه حاوی سلولهای بدن را به فضا می برد

کپسول دراگون محموله ای ۱۶۹۱ کیلوگرمی از جمله نانو ذرات حامل دارو، بیورآکتور و حدود ۱۰۰ ارگان تراشه مختلف را به ایستگاه فضایی بین المللی می برد.

امروز (یکم می) کپسول دراگون محموله‌ای شامل نانو ذرات حامل دارو، بیورآکتوری که با جلبک کار می‌کند، یک پلتفرم میکرو جاذبه و انواع مختلفی از «ارگان روی تراشه» (یا ارگان تراشه) را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد.

این در حالی است که خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی مشغول بررسی و باز کردن انبوهی از محموله‌هایی هستند که کپسول سیگنوس هفته گذشته به آنجا برده است.

به‌هرحال کپسول دراگون بیش از ۱۶۹۱ کیلوگرم بار شامل ابزار و تجهیزات را به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) می‌برد. هنگام بازگشت نیز این کپسول ۱۰۲۹ کیلوگرم بار شامل آزمایش‌های مختلف را برای تحلیل به زمین بر می‌گرداند. کپسول مذکور همراه یک موشک فالکون ۹ به آسمان پرتاب می‌شود.

این هفدهمین مأموریت تأمین ذخیره‌ای است که اسپیس ایکس برای ایستگاه فضایی بین المللی انجام می‌دهد. کپسول مذکور از مقر کیپ کاناورال به آسمان ارسال می‌شود.

در این محموله حدود ۱۰۰ تراشه به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال می‌شوند. این تراشه‌ها حاوی سلول‌های انسانی هستند.

به‌هرحال ارگان روی تراشه‌ها به دانشمندان کمک می‌کند رفتار سلول‌ها در میکرو گرانش را بررسی کنند. در همین راستا دانشمندان انواع مختلفی از بافت تراشه را به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال می‌کنند. دانشگاه MIT ارگان تراشه‌هایی از بافت‌های غضروف، استخوان و نوعی بافت مفصل تهیه کرده است. بیمارستان کودکان فیلادلفیا بافت ریه روی تراشه و دانشگاه واشنگتن بافت کلیه روی تراشه را توسعه داده‌اند که همراه این محموله به فضا ارسال می‌شود.

تراشه توسعه یافته دانشگاهMIT برای مطالعه توانایی استخوان و غضروف برای احیا پس از خسارت به فضا ارسال می‌شوند. تراشه حامل بافت کلیه نیز چشم اندازی به آغاز بیماری پیشرفته کلیه در محیط میکرو گرانش فراهم می‌کند.

تراشه حاوی سلول‌های ریه نیز برای مطالعه تأثیر پاتوژن ها روی این عضو بدن ارسال می‌شود.

البته در ماه دسامبر اسپیس ایکس نخستین مجموعه از ارگان تراشه‌ها را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برد. این ارگان تراشه‌ها نیز در مأموریت بازگشت دراگون به زمین ارسال می‌شوند.

سازمان ها | MIT

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

برنامه های ایلان ماسک،دراگون و آینده ناسا

1397/12/18
صبح روز ۲ مارس از سکوی شماره ۳۹-آ پرتاب مرکز فضایی کندی واقع در فلوریدا (Florida) و در چارچوب مأموریتی ۶ روزه، سفینه سرنشین دار دراگون با موشک فالکون ۹ (Falcon 9) راهی مدار زمین گردید. البته...

کپسول فضایی دراگون با ویژگی‌های منحصردش را بشناسید

1398/01/19
در ماه مارس سال جاری میلادی کپسول فضایی کرو دراگون شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) در مأموریتی بدون سرنشین به نام دمو۱ (Demo-1) با موفقیت راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شد و تجهیزات را به آزمایشگاه...

تعویق در پرتاب ناو سرنشین‌دار دراگون

1398/01/18
خبرگزاری روسی تاس گزارش داد که پرتاب ناو دراگون سرنشین دار (Crew Dragon) با حضور خدمه، ممکن است تا پایان ماه نوامبر ۲۰۱۹ به تعویق بیفتد. پیش‌ازاین گفته می‌شد که پرتاب این سفینه به سرنشینی...

پربازدیدکننده ترین خبر

فعالان بازار سنجش از دور به دنبال ماهواره‌ها و مشتریان جدید هستند

با وجود این که اپراتورهای ماهواره‌های سنجشی در پی بروزرسانی ناوگان خود و افزایش دقت تصویربرداری و تعداد بازدید زمین هستند، اختلاف نظرهایی در مورد میزان تقاضا برای داده‌های فعلی و داده‌های جدید میان آن‌ها وجود دارد. در رویداد هفته جهانی کسب و کار ماهواره‌ای سال ۲۰۱۹ که توسط شرکت یوروکانسالت (Euroconsult) برگزار شد، چهار شرکت از فعالانی که در حال حاضر اپراتوری ماهواره‌های سنجشی (از ماهواره‌های دقت بالای اپتیکال گرفته تا ماهواره‌های مجهز به رادار روزنه مصنوعی (SAR)) را بر عهده دارند، از برنامه‌های خود برای پرتاب ماهواره‌های جدید طی چند سال آینده برای جایگزینی ماهواره‌های فعلی و بروزرسانی سامانه‌های خود خبر دادند.