1398/02/11

طرحی برای ایستگاه فضایی گردشگری چرخان در مدار ماه

بنیاد گیت‌وی (Gateway Foundation) از طرحی برای ساخت برای ایستگاه فضایی گردشگری چرخان در مدار ماه رونمایی کرده است. این طرح ایستگاه فضایی چرخان فون براون (Von Braun Rotating Space Station) نام گرفته است. این ایستگاه فضایی به یک چرخ فلک بزرگ شبیه است که گرداگرد حلقه بیرونی آن ماژول‌های سکونتی وجود دارد....
طرحی برای ایستگاه فضایی گردشگری چرخان در مدار ماه

بنیاد گیت‌وی (Gateway Foundation) از طرحی برای ساخت برای ایستگاه فضایی گردشگری چرخان در مدار ماه رونمایی کرده است. این طرح ایستگاه فضایی چرخان فون براون (Von Braun Rotating Space Station) نام گرفته است. شکل ظاهری این ایستگاه فضایی درست مانند آن چیزی است که در فیلم‌های علمی تخیلی دیده می‌شود. این ایستگاه فضایی به یک چرخ فلک بزرگ شبیه است که گرداگرد حلقه بیرونی آن ماژول‌های سکونتی وجود دارد.

ایده استفاده از فضاپیماها و ایستگاه‌های فضایی چرخان برای ایجاد جاذبه مصنوعی با نیروی گریز از مرکز حاصل از گردش را ورنر فون بروان (Wernher von Braun) مطرح کرد. با تغییر سرعت چرخش ایستگاه فضایی به دور خودش متناسب با نیاز جاذبه می‌توان مقدار جاذبه احساس شده گردشگران یا فضانوردان را کنترل کرد. به دلیل همین امکان این ایستگاه می‌تواند علاوه بر مقاصد گردشگری برای پژوهش‌های اثر ریزگرانش به کار رود.

طرحی برای ایستگاه فضایی گردشگری چرخان در مدار ماه
در بخش مرکزی این ایستگاه فضایی قسمتی برای پهلوگیری فضاپیماها در نظر گرفته شده است. چهار آسانسور برای انتقال افراد و بار از بخش مرکزی به حلقه چرخان بیرونی در نظر گرفته شده است. هر کدام از ماژول‌های سکونتی این ایستگاه فضایی مسیری برای خروج به سمت فضاپیماهایی که برای تخلیه اضطراری و سریع در نظر گرفته شده دارد. این طرح حاصل فکر جان بلینکو (John Blincow) خلبان سابق شرکت بوئینگ (Boeing) و تام اسپیلکر(Tom Spilker) معمار بازنشسته آزمایشگاه پیشرانش جت (Jet Propulsion Laboratory) زیرمجموعه ناسا (NASA) است.

طرحی برای ایستگاه فضایی گردشگری چرخان در مدار ماه

بنیاد گیت‌وی تصمیم دارد این ایستگاه را با استفاده از ماژول‌ها و اجزای پیش‌ساخته در مدار بسازد. ممکن است فضانوردان با انجام راه‌پیمایی‌های فضایی عملیات ساخت را انجام دهند و یا این کار با ابزارهای رباتیک انجام شود. بنیاد گیت‌وی می‌خواهد ماژول‌های سکونتی حلقه بیرونی این ایستگاه فضایی چرخان را به مشتریانی مانند سازمان‌های فضایی کشورها، شرکت‌های فضایی خصوصی و افرادی که توانایی مالی برای خرید اقامتگاهی در فضا دارند بفروشد. همچنین هتل‌های مجلل برای گردشگری فضایی می‌تواند در ماژول‌های این ایستگاه راه‌اندازی شود.

طرحی برای ایستگاه فضایی گردشگری چرخان در مدار ماه

ایستگاه فضایی چرخان فون براون طرحی بسیار جاه‌طلبانه است که برای ساخت به بودجه بسیار کلانی نیاز دارد. برای این که تصوری از هزینه کلان این طرح داشته باشیم باید توجه داشت ساخت ایستگاه فضایی و بین‌المللی که سازه‌ای غیر چرخان و بسیار ساده‌تر است و نگاهداری این ایستگاه بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۵، ۱۵۰ میلیارد دلار هزینه برداشته است. برای تأمین هزینه این پروژه بنیاد گیت‌وی به فکر استفاده از صنعت بخت‌آزمایی (لاتاری) افتاده است. در سال ۲۰۱۸ درآمد لاتاری در ایالات‌متحده ۷۰ میلیارد دلار و در کل جهان ۳۰۰ میلیارد دلار بوده است؛ یعنی دو برابر هزینه‌ای که برای ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی لازم است. بنیاد گیت‌وی می‌خواهد یک لاتاری فضایی برگزار کند که علاوه بر جایزه نقدی جایزه  سفر به فضا در آن در نظر گرفته شود و امیدوار است درآمد حاصل از آن برای شروع پروژه کافی باشد.


منبع: newatlas

فضانوردی و سرنشین‌دار | توریسم فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ساخت پایگاه فضایی با استفاده از ربات‌های کارگر در ماه

1398/01/21
کارشناسان آژانس فضایی ژاپن (JAXA) اعلام کرده اند در صدد اجرای طرحی برای استفاده از ربات‌ها برای ایجاد پایگاه فضایی در کره ماه هستند. این پایگاه فضایی از راه دور و با هدایت و تنظیم ربات‌ها...

ژاپنی‌ها به دنبال ساخت‌وساز روی ماه هستند

1398/01/27
آژانس فضایی ژاپن اعلام کرده که عملیاتی را برای آزمایش ماشین‌های سنگین روباتیک در خاک کشورش انجام داده است و حال قصد دارد ناوگان روباتیک خود را برای هدف نهایی ساخت پناهگاه به ماه بفرستد. مقامات...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.