1398/02/14

مقابله ماهواره‌ای با زباله‌های دریایی

پژوهشگران یونانی در دانشگاه اجین (University of the Aegean) سعی دارند از ماهواره‌های سازمان فضایی اروپا (ESA) برای تشخیص و مقابله با زباله‌های دریایی در دریای اژه بهره گیرند. این پژوهشگران آزمایشی تمرینی برای کالیبره کردن و اعتبارسنجی توانمندی ماهواره‌ها در تشخیص زباله‌های پلاستیکی در دریا انجام دادند....
مقابله ماهواره‌ای با زباله‌های دریایی

زباله‌های دریایی مشکلی جهانی است. میلیون‌ها تن پلاستیک وارد دریاها و اقیانوس‌ها می‌شود و حیات دریایی را به مخاطره می‌اندازند. روش‌های پیشرفته‌ای برای تشخیص و ردیابی پلاستیک‌های دریایی نیاز است. پژوهشگران یونانی در دانشگاه اجین (University of the Aegean) سعی دارند از ماهواره‌های سازمان فضایی اروپا (ESA) برای تشخیص و مقابله با زباله‌های دریایی در دریای اژه بهره گیرند.

این پژوهشگران آزمایشی تمرینی برای کالیبره کردن و اعتبارسنجی توانمندی ماهواره‌ها در تشخیص زباله‌های پلاستیکی در دریا انجام دادند. اهداف این آزمایش قاب‌هایی از جنس پی‌وی‌سی  به ابعاد پنج متر در پنج متر بودند که بطری‌ها  و کیسه‌های پلاستیکی روی آن‌ها نصب شده بود. ماهواره‌های سازمان فضایی اروپا داری دقت ۱۰ متری هستند. اهداف آزمایشی به دریای اژه منتقل شدند و ماهواره‌ها از بالایشان عبور کرده است. نتایج این آزمایش قرار است در نشست سازمان فضایی اروپا در ماه می ۲۰۱۹ در میلان ایتالیا ارائه شود.

نخستین مرحله این  پروژه در سال ۲۰۱۸ انجام گرفت و توانست هدف پلاستیکی بزرگی به مساحت ۱۰۰ مترمربع را از فضا تشخیص دهد. آزمایش امسال با اهدافی کوچک‌تر به اندازه یک‌چهارم اهداف آزمایش قبل انجام شده‌اند. این آزمایش در شرایط آب و هوایی مختلفی انجام شده است.

هرچنداگر مسئله تشخیص قطعات کوچک زباله‌های پلاستیکی با ماهواره‌ها حل شود، مشکل چگونگی جمع‌آوری آن‌ها از دریایی هنوز باقی خواهد بود.

منبع: spacedaily
سازمان ها | University of the Aegean | ESA

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

استفاده از تصاویر ماهواره‌ای در کشف و نقشه‌برداری آلودگی نفتی

1398/01/11
رادارهای سنجش از دور امروزه برای عملیات‌های شناسایی آلودگی‌های نفتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شرکت نفتی توتال (Total) قصد دارد برای شناسایی این آلودگی‌ها از تصاویر ماهواره‌های سنتینل-1آ...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.