1398/02/11

اسپیس ایکس ۱۵۰۰ ماهواره اینترنتی را به مدار زمین می فرستد

کمیته ارتباطات فدرال آمریکا(FCC) طرح اسپیس ایکس(Space X) را برای ارسال ۱۵۰۰ ماهواره اینترنتی استارلینک به مدار زمین تأیید کرده است. اسپیس ایکس یک گام دیگر به نقشه‌هایش برای پرتاب ماهواره‌های اینترنتی به فضا نزدیک شد. کمیته ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) طرح این شرکت برای ارسال ماهواره اینترنتی به مدار...
اسپیس ایکس ۱۵۰۰ ماهواره اینترنتی را به مدار زمین می فرستد

اسپیس ایکس (SpaceX) یک گام دیگر به نقشه‌هایش برای پرتاب ماهواره‌های اینترنتی به فضا نزدیک شد. گروه ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) طرح این شرکت برای ارسال ۱۵۰۰ ماهواره اینترنتی به مدار زمین را پس از انجام تغییراتی تأیید کرده است.
طبق طرح جدید اسپیس ایکس ۱۵۰۰ ماهواره استارلینک(Starlink) را به مدار زمین و در ارتفاع ۵۵۰ کیلومتری می‌برد. البته به گفته شرکت، پرتاب ماهواره‌های استارلینک زودتر از ماه می انجام نمی‌شود.

ازلحاظ نظری پرتاب ماهواره‌ها به چنین ارتفاعی مزایایی دارد. نخست آنکه می‌توان با تعداد ماهواره‌های کمتری پوشش اینترنتی را فراهم کرد. از سوی دیگر احتمال برخورد ماهواره‌ها با زباله‌های فضایی نیز کاسته خواهد شد.
این در حالی است که شرکت‌هایی مانند وان وب (OneWeb) و ارتباطات کیپلر (Kepler Communications) با این درخواست اسپیس ایکس مخالف هستند. آن‌ها نگران هستند که شبکه استارلینک با ماهواره‌های آن‌ها تداخل ایجاد کند؛ اما کمیته ارتباطات فدرال آمریکا معتقد است این ماهواره تداخل قابل‌توجهی ایجاد نمی‌کنند.
از سوی دیگر قانون‌گذاران این بخش نیز معتقدند ریسک چنین تداخلی میان ماهواره‌ها اندک است. آن‌ها اشاره کردند هر ماهواره دارای موتورهایی است تا در صورت لزوم با انجام مانورهایی از خطر دور شود.

به‌هرحال این تأییدیه برای اسپیس ایکس اهمیت زیادی دارد. این شرکت باید با رقبایی مانند وان وب دست‌وپنجه نرم کند. از سوی دیگر طرح اسپیس ایکس در حالی تأیید می‌شود که آمازون (Amazon)نیز تصمیم دارد ۳۲۳۶ ماهواره اینترنتی به فضا بفرستد.

 
سازمان ها | OneWeb | Kepler Communications | Amazon | FCC | SpaceX

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

زمان ارسال کپسول فضایی اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی مشخص شد

1397/11/24
سرانجام مقام‌های شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) تاریخ قطعی پرتاب کپسول بدون سرنشین به ایستگاه فضایی بین‌المللی را اعلام کردند. ایلان ماسک (Elon Musk) مالک شرکت اسپیس ایکس به‌تازگی اعلام کرده...

همکاری اسپیس‌ایکس با ناسا برای تغییر مسیر یک سیارک

1398/01/25
پروژه آزمایشی موسوم به دو آزمون هدایت سیارک (Double Asteroid Redirection Test) یا اختصاراً (DART) قرار است در ژوئن سال۲۰۲۱ مصادف با تیرماه۱۴۰۰ آغاز شود. این مأموریتی خواهد بود که در طول...

هفدهمین ماموریت فضایی اسپیس ایکس با ناسا ۳۰ آوریل انجام می‌شود

1398/02/02
شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس (SpaceX) عملیات تجهیز رباتیک خود به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) را به مدت چهار روز تا ۳۰ آوریل عقب انداخت. قرار بود اسپیس‌ایکس کپسول دراگون خود را سوار بر...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.