1398/02/10

خطری پنهان و باورنکردنی که جان فضانوردان را تهدید می‌کند

آزمایش نکردن یکی از اصلی‌ترین سامانه‌ها برای نجات جان فضانوردان در مواقع خطر هنگام پرتاب به فضا سبب بی‌اعتمادی ناسا به عملکرد اسپیس ایکس و بوئینگ شده است. کارشناسان اعلام کرده‌اند اسپیس ایکس(SpaceX) و بوئینگ(Boeing) نسل جدیدی از سامانه فرار و بازگشت خودکار کپسول‌های فضایی را ابداع کرده‌اند که با نمونه‌های...
خطری پنهان و باورنکردنی که جان فضانوردان را تهدید می‌کند

آزمایش نکردن یکی از اصلی‌ترین سامانه‌ها برای نجات جان فضانوردان در مواقع خطر هنگام پرتاب به فضا سبب بی‌اعتمادی ناسا به عملکرد اسپیس ایکس و بوئینگ شده است. کارشناسان اعلام کرده‌اند سامانه‌های لغو اضطراری پرواز که به‌طور ویژه باید در کپسول‌های فضایی وجود داشته باشد و به گفته متخصصان اسپیس ایکس(SpaceX) و بوئینگ در کپسول‌های فضایی ساخت آن شرکت‌ها وجود دارد تاکنون مورد آزمایش قرار نگرفته است.


خطری پنهان و باورنکردنی که جان فضانوردان را تهدید می‌کند
سامانه لغو پرواز خودکار، در تمامی کپسول‌های فضایی وجود دارد و استفاده از آن در مواقع اورژانسی و اضطراری برای حفظ جان فضانوردان است. با کمک این سیستم در صورت بروز هرگونه نقص فنی زمان پرتاب کپسول فضایی در موشک حامل آن، فضانوردان می‌توانند با راه‌اندازی این سامانه و بدون نیاز به انجام عملیات خاصی به‌سلامت به زمین بازگردند.
 
سامانه لغو پرواز خودکار در اکتبر سال ۲۰۱۸ مورد آزمایش قرار گرفت، زمانی که فضانوردان راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی در مسیر رسیدن به ایستگاه دچار مشکل شدند با فعال شدن این سیستم به‌سلامت به زمین بازگشتند.
کارشناسان اعلام کرده‌اند اسپیس ایکس و بوئینگ نسل جدیدی از سامانه فرار و بازگشت خودکار کپسول‌های فضایی را ابداع کرده‌اند که با نمونه‌های گذشته متفاوت است.

به‌تازگی کپسول فضایی اسپیس ایکس در جریان آزمایش ثابت موتورهای خود دچار آتش‌سوزی نسبتاً شدیدی در موتورها شد، همچنین به دلیل نقص فنی و سقوط چندین هواپیمای مکس پرتاب کپسول فضایی شرکت بوئینگ به فضا به تعویق افتاده است و کارشناسان ناسا تا زمان اطمینان از ایمنی کپسول اجازه پرتاب و حمل فضانورد با آن را نمی‌دهند.

خطری پنهان و باورنکردنی که جان فضانوردان را تهدید می‌کند
آزمایش سامانه فرود خودکار اولین بار به‌وسیله ناسا در پروژه مرکوری مورد استفاده قرار گرفت، این سامانه در مأموریت‌های آپولو به کره ماه نیز مورداستفاده قرارگرفته بود. امروزه این سیستم در کپسول‌های فضایی سایوز روسی مورداستفاده قرار می‌گیرد و در سال گذشته سبب نجات جان دو فضانورد شد.
 
اسپیس ایکس و بوئینگ نسل جدیدی از سامانه فرار و بازگشت خودکار کپسول‌های فضایی را ابداع کرده‌اند که با نمونه‌های گذشته متفاوت است. افزون بر دو شرکت اسپیس ایکس و بوئینگ، ناسا اکنون به تکمیل و ساخت نسل جدید سفینه‌های فضایی با نام اوریون(Orion) پرداخته است و سعی دارد با این سفینه فضایی مأموریت بازگشت دوباره به کره ماه را در سال ۲۰۲۴ انجام دهد.
 
مقام‌های ناسا اعلام کرده‌اند آزمایش سامانه بازگشت اضطراری کپسول فضایی اوریون در ماه ژوئن سال میلادی جاری انجام خواهد شد.
زمان پرتاب کپسول فضایی کرو دراگون همراه باسرنشینان انسانی به ایستگاه فضایی بین‌المللی برای روز ۲۵ جولای سال جاری پیش‌بینی‌شده است، اما به دلیل آزمایش نشدن سامانه فرود اضطراری و نیز آتش گرفتن موتور بدنه کپسول به‌احتمال‌زیاد به تعویق خواهد افتاد.

سازمان ها | NASA | SpaceX | Boeing

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

جیمز لاول فضانورد روزهای سخت و هیجان‌انگیز فضانوردی

1397/12/27
زمانی که ناسا (NASA) جیمز لاول(Jim Lovell) را در چارچوب دومین گروه فضانوردان خود انتخاب کرد او یک خلبان جوان با ۳۴سال سن بود که پرونده‌ای با ۲۴۰۰ساعت شامل ۱۷۰۰ساعت با هواپیمای جت را زیر...

آیا ناسا واقعاً می‌تواند در سال ۲۰۲۴ فضانورد به ماه اعزام کند؟

1398/01/19
کارشناسان می‌گویند ناسا احتمالاً خواهد توانست فضانوردان را مطابق با برنامه زمان‌بندی جسورانه دولت ترامپ، به‌موقع به کره ماه اعزام کند؛ هرچند که این کار ساده‌ای نخواهد بود. چندی پیش مایک...

ناسا می‌خواهد فضانوردان را به قطب جنوب ماه بفرستد

1398/02/02
پیش از این مطلع شده بودیم که ناسا قصد دارد طی پنج سال آینده به ماه بازگردد. حال مشخص شده که این آژانس فضایی هدف دارد تا فضانوردان را به قطب جنوب ماه بفرستد. آخرین سفر به ماه ناسا سال ۱۹۷۲...

پربازدیدکننده ترین خبر

فعالان بازار سنجش از دور به دنبال ماهواره‌ها و مشتریان جدید هستند

با وجود این که اپراتورهای ماهواره‌های سنجشی در پی بروزرسانی ناوگان خود و افزایش دقت تصویربرداری و تعداد بازدید زمین هستند، اختلاف نظرهایی در مورد میزان تقاضا برای داده‌های فعلی و داده‌های جدید میان آن‌ها وجود دارد. در رویداد هفته جهانی کسب و کار ماهواره‌ای سال ۲۰۱۹ که توسط شرکت یوروکانسالت (Euroconsult) برگزار شد، چهار شرکت از فعالانی که در حال حاضر اپراتوری ماهواره‌های سنجشی (از ماهواره‌های دقت بالای اپتیکال گرفته تا ماهواره‌های مجهز به رادار روزنه مصنوعی (SAR)) را بر عهده دارند، از برنامه‌های خود برای پرتاب ماهواره‌های جدید طی چند سال آینده برای جایگزینی ماهواره‌های فعلی و بروزرسانی سامانه‌های خود خبر دادند.