1398/02/10

آغاز برنامه‌های هفته نجوم از ۱۶ اردیبهشت

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران(Astronomical Society of Iran) اعلام کرد: «ویژه‌برنامه‌های هفته نجوم امسال از روز دوشنبه ۱۶ تا ۲۲ اردیبهشت برگزار می‌شود و شنبه ۲۱ اردیبهشت روز جهانی ستاره‌شناسی است.» مسعود عتیقی روز چهارشنبه گفت: «۴۶ سال قبل در بهار سال ۱۳۵۲ شمسی (۱۹۷۳ میلادی)، داگ برگر رئیس انجمن نجوم...
آغاز برنامه‌های هفته نجوم از ۱۶ اردیبهشت

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران(Astronomical Society of Iran) اعلام کرد: «ویژه‌برنامه‌های هفته نجوم امسال از روز دوشنبه ۱۶ تا ۲۲ اردیبهشت برگزار می‌شود و شنبه ۲۱ اردیبهشت روز جهانی ستاره‌شناسی است.»

مسعود عتیقی گفت: «۴۶ سال قبل در بهار سال ۱۳۵۲ شمسی (۱۹۷۳ میلادی) داگ برگر رئیس انجمن نجوم کالیفرنیای شمالی(Los Angeles Astronomical Society) با برداشتن گام زیبایی در عمل ایده جالبی را مطرح نمود تا به‌جای آنکه مردم به رصدخانه‌ها بروند، غیر حرفه‌ای‌ها تلسکوپ‌های خود را به میان مردم بیاورند و عشق خود را نسبت به آسمان با آن‌ها تقسیم و از این راه علاقه‌مندان بیشتری را به دانش کهن و جذاب ستاره‌شناسی جذب کنند.»

وی افزود: «این مناسبت به‌مرور به‌روز جهانی ستاره‌شناسی تبدیل شد؛ کمتر از ۳۰ سال بعد از آغاز این حرکت ترویجی با تأسیس انجمن نجوم غیرحرفه‌ای‌ ایران و مکاتبه با لیگ جهانی برگزارکننده، این مناسبت از سال ۱۳۸۰ شمسی برای اولین بار هم‌زمان با جامعه جهانی در فرهنگسرای بهمن برگزار شد.»
عتیقی ادامه داد: «امسال از روز دوشنبه ۶ تا یکشنبه ۱۲ ماه مه ۲۰۱۹ (۱۶ تا ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸) هفته نجوم و روز شنبه ۱۱ ماه مه برابر با ۲۱ اردیبهشت روز جهانی ستاره‌شناسی است.»
مدیر انجمن نجوم غیرحرفه‌ای‌ ایران با اشاره به مصادف شدن روز و هفته جهانی نجوم سال ۱۳۹۸ با ماه مبارک رمضان، گفت: «انجمن نجوم آماتوری ایران برنامه‌های خاصی را برای این روز و هفته به اجرا می‌آورد که جزییات آن در آینده نزدیک اطلاع‌رسانی می‌شود.»
عتیقی بیان داشت: «چه خوب است فعالان نجومی کشور به اهداف جامعه جهانی که با تفکر و استدلال منطقی انجام‌شده احترام بگذارند و تلسکوپ‌ها را در این روز و هفته به میان مردم و مکانه‌ای عمومی برده تا مردم فرهیخته کشور بیش‌ازپیش با این دانش آسمانی آشنا شوند.»

 

داخلی | نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

انجمن مطالعاتی علوم فضا تشکیل می شود

1397/11/15
انجمن مطالعاتی مشترک میان حوزه علمیه، سازمان فضایی ایران و دانشگاه قم باهدف هم‌اندیشی و همکاری در حوزه علوم فضایی و علوم نجوم، تشکیل می‌شود. تصمیم برای این همکاری مشترک ۳ جانبه همزمان با...

همایش نجوم و اختر فیزیک درهمدان

1398/01/24
۶۲مقاله به دومین همایش نجوم و اختر فیزیک معلمان و دانش آموزان دبیرستان‌های استان ارسال شد. در این همایش ۲۲ مدرسه از سراسر استان شرکت کرده بودند و چند دانش‌آموز به ارائه‌ مقالات خود پرداختند. آقای...

برنامه‌ انجمن نجوم آیاز به مناسبت روز جهانی نجوم

1398/02/04
ویژه برنامه‌های انجمن نجوم آیاز تبریز در چهاردهمین سال پیاپی و همگام با سایر گروه‌های نجومی کشور به مناسبت بزرگداشت روز جهانی نجوم اعلام شد. در سال ۱۹۷۳ داگ برگر، رییس انجمن نجوم کالیفرنیای...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.