1398/02/11

شبکه‌های عصبی به تاسواره‌ها امکان پردازش فراطیفی تصاویر می‌دهند

انجام پردازش‌های پیشرفته روی تصاویر در خود ماهواره‌ها نیازمند توان پردازشی بالایی است. با استفاده از شبکه‌های عصبی می‌توان قدرت پردازشی تاسواره‌های دیدبانی زمین را به حدی افزایش داد که بتوانند در مدار زمین پردازش‌های پیشرفته مربوط به بخش‌بندی فراطیفی تصاویر (hyperspectral imagery segmentation) را انجام...
شبکه‌های عصبی به تاسواره‌ها امکان پردازش فراطیفی تصاویر می‌دهند

انجام پردازش‌های پیشرفته روی تصاویر در خود ماهواره‌ها نیازمند توان پردازشی بالایی است. امروزه برای امکان استخراج اطلاعات سنجشی بیش‌تر مانند تشخیص جنس خاک از فناوری تصویربرداری فراطیفی در ماهواره‌ها استفاده می‌شود. همچنین برای تحلیل بهتر تصاویر و تشخیص مرزها و موقعیت اشیای مختلف تصاویر باید بخش‌بندی شوند. انجام بخش‌بندی فراطیفی تصاویر (hyperspectral imagery segmentation) درون ماهواره‌ها از جمله مواردی است که به قدرت پردازش بالایی نیاز دارد. بهره‌گیری از شبکه‌های عصبی راهکاری برای افزایش توان پردازشی تاسواره‌ها فراهم می‌کند. با استفاده از شبکه‌های عصبی می‌توان قدرت پردازشی تاسواره‌های سنجش از دور را به حدی افزایش داد که بتوانند در مدار زمین پردازش‌های پیشرفته مربوط به بخش‌بندی فراطیفی تصاویر را انجام دهند. با بهره‌گیری از این فناوری پردازشی، تاسواره‌های سنجش از دور می‌توانند وظایفی مانند ارزیابی وضعیت گیاهان و جنگل‌ها و یا تهیه نقشه آلودگی شهرها را در مدار زمین و سریع انجام دهند.

شرکت لهستانی کی‌پی لبز (KP Labs) تصمیم دارد نخستین تاسواره سنجش از دور با نام اینتویشن-۱ (Intuition-1) را که به این فناوری‌های تصویربرداری و پردازشی مجهز است بسازد و در اواخر سال ۲۰۲۲ یا اوایل سال ۲۰۲۳ در مدار زمین کم ارتفاع زمین قرار دهد. این ماهواره یک تاسواره شش واحدی است. این تاسواره در مداری به ارتفاع ۶۰۰ کیلومتر قرار داده می‌شود.

منبع: russianspacenews

فناوری‌های نوین | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

هوش مصنوعی و ماهواره‌ها چگونه به پیش‌بینی فوران‌‌های آتش‌فشانی کمک می‌کنند؟

1397/12/22
بااینکه تقریباً ۸۰۰ میلیون نفر در فاصله‌ ۱۰۰ کیلومتری آتشفشان‌های سراسر جهان زندگی می‌کنند، نظارت مستمر روی این بلایای طبیعی بسیار اندک است. بااین‌حال، به گفته‌ ژولیت بیگز (Juliet Biggs)،...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.