1398/02/11

شبکه‌های عصبی به تاسواره‌ها امکان پردازش فراطیفی تصاویر می‌دهند

انجام پردازش‌های پیشرفته روی تصاویر در خود ماهواره‌ها نیازمند توان پردازشی بالایی است. با استفاده از شبکه‌های عصبی می‌توان قدرت پردازشی تاسواره‌های دیدبانی زمین را به حدی افزایش داد که بتوانند در مدار زمین پردازش‌های پیشرفته مربوط به بخش‌بندی فراطیفی تصاویر (hyperspectral imagery segmentation) را انجام...
شبکه‌های عصبی به تاسواره‌ها امکان پردازش فراطیفی تصاویر می‌دهند

انجام پردازش‌های پیشرفته روی تصاویر در خود ماهواره‌ها نیازمند توان پردازشی بالایی است. امروزه برای امکان استخراج اطلاعات سنجشی بیش‌تر مانند تشخیص جنس خاک از فناوری تصویربرداری فراطیفی در ماهواره‌ها استفاده می‌شود. همچنین برای تحلیل بهتر تصاویر و تشخیص مرزها و موقعیت اشیای مختلف تصاویر باید بخش‌بندی شوند. انجام بخش‌بندی فراطیفی تصاویر (hyperspectral imagery segmentation) درون ماهواره‌ها از جمله مواردی است که به قدرت پردازش بالایی نیاز دارد. بهره‌گیری از شبکه‌های عصبی راهکاری برای افزایش توان پردازشی تاسواره‌ها فراهم می‌کند. با استفاده از شبکه‌های عصبی می‌توان قدرت پردازشی تاسواره‌های سنجش از دور را به حدی افزایش داد که بتوانند در مدار زمین پردازش‌های پیشرفته مربوط به بخش‌بندی فراطیفی تصاویر را انجام دهند. با بهره‌گیری از این فناوری پردازشی، تاسواره‌های سنجش از دور می‌توانند وظایفی مانند ارزیابی وضعیت گیاهان و جنگل‌ها و یا تهیه نقشه آلودگی شهرها را در مدار زمین و سریع انجام دهند.

شرکت لهستانی کی‌پی لبز (KP Labs) تصمیم دارد نخستین تاسواره سنجش از دور با نام اینتویشن-۱ (Intuition-1) را که به این فناوری‌های تصویربرداری و پردازشی مجهز است بسازد و در اواخر سال ۲۰۲۲ یا اوایل سال ۲۰۲۳ در مدار زمین کم ارتفاع زمین قرار دهد. این ماهواره یک تاسواره شش واحدی است. این تاسواره در مداری به ارتفاع ۶۰۰ کیلومتر قرار داده می‌شود.

منبع: russianspacenews
سازمان ها | KP Labs

فناوری‌های نوین | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

هوش مصنوعی و ماهواره‌ها چگونه به پیش‌بینی فوران‌‌های آتش‌فشانی کمک می‌کنند؟

1397/12/22
بااینکه تقریباً ۸۰۰ میلیون نفر در فاصله‌ ۱۰۰ کیلومتری آتشفشان‌های سراسر جهان زندگی می‌کنند، نظارت مستمر روی این بلایای طبیعی بسیار اندک است. بااین‌حال، به گفته‌ ژولیت بیگز (Juliet Biggs)،...

پربازدیدکننده ترین خبر

فعالان بازار سنجش از دور به دنبال ماهواره‌ها و مشتریان جدید هستند

با وجود این که اپراتورهای ماهواره‌های سنجشی در پی بروزرسانی ناوگان خود و افزایش دقت تصویربرداری و تعداد بازدید زمین هستند، اختلاف نظرهایی در مورد میزان تقاضا برای داده‌های فعلی و داده‌های جدید میان آن‌ها وجود دارد. در رویداد هفته جهانی کسب و کار ماهواره‌ای سال ۲۰۱۹ که توسط شرکت یوروکانسالت (Euroconsult) برگزار شد، چهار شرکت از فعالانی که در حال حاضر اپراتوری ماهواره‌های سنجشی (از ماهواره‌های دقت بالای اپتیکال گرفته تا ماهواره‌های مجهز به رادار روزنه مصنوعی (SAR)) را بر عهده دارند، از برنامه‌های خود برای پرتاب ماهواره‌های جدید طی چند سال آینده برای جایگزینی ماهواره‌های فعلی و بروزرسانی سامانه‌های خود خبر دادند.