1398/02/07

نپال هم سفارش ساخت ماهواره مخابراتی می‌دهد

شرکت تالس آلنیا اسپیس (Thales Alenia Space) امیدوار است که در ماه‌های آینده قرارداد ساخت ماهواره مخابراتی ملی برای کشور نپال با این شرکت منعقد شود. تفاهم‌نامه‌ای برای ساخت این ماهواره در اسفند ۱۳۹۷ (مارس ۲۰۱۹) بین مقامات سازمان مدیریت مخابرات نپال (Nepal Telecommunications Authority) و تالس آلنیا اسپیس...
نپال هم سفارش ساخت ماهواره مخابراتی می‌دهد

شرکت تالس آلنیا اسپیس (Thales Alenia Space) امیدوار است که در ماه‌های آینده قرارداد ساخت ماهواره مخابراتی ملی برای کشور نپال با این شرکت منعقد شود. تفاهم‌نامه‌ای برای ساخت این ماهواره در اسفند ۱۳۹۷ (مارس ۲۰۱۹) بین مقامات سازمان مدیریت مخابرات نپال (Nepal Telecommunications Authority) و تالس آلنیا اسپیس امضا شده اما هنوز به مرحله قرارداد قطعی نرسیده است. تالس آلنیا اسپیس شرکتی ایتالیایی-فرانسوی است که در زمینهٔ ساخت ماهواره فعالیت می‌کند.

وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات نپال (Ministry of Information and Communications) اعلام کرده که قصد دارد مخابرات و اینترنت پهن باند برای همه شهروندانش فراهم و با کشورهای منطقه در این زمینه رقابت کند. این کشور جایگاهی در مدار زمین ثابت از اتحادیه بین‌المللی مخابرات (International Telecommunication Union) برای باندهای مخابراتی سی (C- band) و کی‌یو (Ku- band) رزرو کرده است. ماهواره مربوطه در سال ۲۰۲۲ به مدار خواهد رفت و در موقعیت ۱۲۳/۳ درجه شرقی قرار می‌گیرد.

این ماهواره نپال را به فهرست پرتعداد کشورهای آسیا-اقیانوسیه که دارای ماهواره مخابراتی در مدار هستند اضافه می‌کند. برای مثال لائوس در سال ۲۰۱۵ و بنگلادش در سال ۲۰۱۸ نخستین ماهواره‌های خود را به فضا فرستادند. ماهواره مخابراتی بنگلادشی را نیز شرکت تالس آلنیا ساخت. در حال حاضر چند ماهواره منطقه‌ای متعلق به شرکت‌هایی از تایلند، هنگ‌کنگ، مالزی و ژاپن کشور نپال را زیر پوشش خود در باندهای مخابراتی سی و کی‌یو دارند.

منبع: Spacenews

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

ورود تالس آلنیا به بازار تعمیر ماهواره

1398/01/24
ماهواره‌ساز فرانسوی-ایتالیایی تالس آلنیا (Thales Alenia Space) به‌تازگی اعلام کرده که قصد دارد در صورت جذب یک مشتری دولتی وارد بازار تعمیر ماهواره بشود. بَنا به گفته روبرتو پروورا (Roberto...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.