1398/02/11

ایده‌ای برای کنترل آب و هوای زمین از فضا

افزایش گازهای گلخانه‌ای و گرمایش زمین تغییرات آب و هوایی به همراه داشته است که امنیت ساکنان سیاره را تهدید می‌کند. این موضوع باعث شده است در نگاهی بلندمدت ایده‌ای برای کنترل آب و هوای سیاره با قرار دادن فیلتر یا سایه‌بان بسیار بزرگ خورشیدی در فضا (space sunshade) مطرح شود. این سایه‌بان خورشیدی انرژی...
ایده‌ای برای کنترل آب و هوای زمین از فضا

افزایش گازهای گلخانه‌ای و گرمایش زمین تغییرات آب و هوایی به همراه داشته است که امنیت ساکنان سیاره را تهدید می‌کند. این موضوع باعث شده است در نگاهی بلندمدت ایده‌ای برای کنترل آب و هوای سیاره با قرار دادن فیلتر یا سایه‌بان بسیار بزرگ خورشیدی در فضا (space sunshade) مطرح شود. این سایه‌بان خورشیدی انرژی رسیده از خورشید به زمین را محدود می‌کند. پیشنهاد شده است که این فیلتر عظیم در نقطه لاگرانژی اول بین زمین و خورشید قرار گیرد.

سامانه گرانشی هر دو جرم بزرگ مانند زمین و خورشید دارای پنج نقطه لاگرانژی است که نیروی جاذبه این دو جرم یکدیگر را در آن نقاط خنثی می‌کنند. اگر فضاپیمایی با سرعت مناسب در این نقاط قرار گیرد در مداری پایدار یا تقریبا پایدار شروع به گردش می‌کند به‌گونه‌ای که همواره موقعیت خود نسبت به این دو جرم را حفظ می‌کند. یکی از این نقاط نقطه لاگرانژی اول یا L1 نامیده می‌شود. ایستگاه فضایی یا فضاپیمایی که در نقطه لاگرانژی اول قرار بگیرد همواره بین زمین و خورشید خواهد بود.

انجام طرح قراردادن سایه‌بان یا فیلتر عظیم خورشیدی در نقطه لاگرانژی اول طرحی بلند مدت است که دهه‌ها زمان خواهد برد و فناوری‌هایی خاصی باید برای آن توسعه یابند. اما پیش از تحقق هدف ساخت فیلتر عظیم خورشیدی برای کاهش گرمای زمین می‌توان پایگاهی فضایی در نقطه لاگرانژی اول احداث کرد که به جز کنترل آب و هوای زمین برای مقاصد کاوشی نیز استفاده شود. به دلیل آن که در نقطه لاگرانژی اول جاذبه زمین و خورشید یکدیگر را خنثی می‌کنند، می‌توان از پایگاه فضایی که در این نقطه قرار می‌گیرد  برای اعزام فضاپیماها و فضانوردان به هر نقطه از منظومه شمسی با حداقل سوخت موردنیاز استفاده کرد. همچنین این نقطه می‌تواند برای رصد مداوم فعالیت‌های خورشید و همچنین هشدار درباره طوفان‌های خورشیدی استفاده شود.

احداث پایگاهی دائمی روی ماه برای ساخت و سرهم کردن پایگاه فضایی و فیلتر خورشیدی بسیار کمک خواهد کرد؛ زیرا انرژی لازم انتقال اجزای سازنده از ماه به نقطه لاگرانژی اول کمینه خواهد بود.

منبع: terradaily

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا الگوی گرمایش زمین را تائید کرد

1398/02/01
مقابله با گرمایش زمین مستلزم آگاهی لازم و کافی از ابعاد این معضل زیست‌محیطی است. به همین منظور، تیمی از دانشمندان ناسا به تائید دقت آمارهای اخیر در مورد گرمایش کره زمین برآمدند. آن‌ها به...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.