1398/02/04

سطح‌نشین اینسایت نخستین زلزله مریخی را ثبت کرد

سازمان ناسا (NASA) در سوم اردیبهشت ۱۳۹۸ اعلام کرد که لرزه‌نگار سطح‌نشین اینسایت (InSight) نخستین مریخ‌لرزه احتمالی را ثبت کرده است. این زلزله احتمالی در ۱۲۸امین روز مریخی فعالیت اینسایت روی سطح سیاره سرخ و در ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ (۶ آوریل ۲۰۱۹) ثبت شده است. این نخستین لرزش ثبت‌شده با این لرزه‌نگار است که...
سطح‌نشین اینسایت نخستین زلزله مریخی را ثبت کرد

سازمان ناسا (NASA) در سوم اردیبهشت ۱۳۹۸ اعلام کرد که لرزه‌نگار سطح‌نشین اینسایت (InSight) نخستین مریخ‌لرزه احتمالی را ثبت کرده است. این زلزله احتمالی در ۱۲۸امین روز مریخی فعالیت اینسایت روی سطح سیاره سرخ و در ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ (۶ آوریل ۲۰۱۹) ثبت شده است. این نخستین لرزش ثبت‌شده با لرزه‌نگار اینسایت است که به نظر می‌رسد از درون سیاره مریخ منشأ گرفته است. این لرزه به‌اندازه‌ای قوی نبوده که بتواند اطلاعاتی درباره ساختار درونی سیاره در اختیار بگذارد، اما گروه هدایت مأموریت را هیجان‌زده کرده است.
به گفته پژوهشگران در آزمایشگاه پیشرانش جت (Jet Propulsion Laboratory) متعلق به ناسا که هدایت مأموریت مریخ نشین اینسایت را بر عهده دارد، شاخصه‌های این لرزه به لرزه‌های ثبت‌شده روی ماه در مأموریت‌های آپولو شباهت‌هایی دارد.
طبق اعلام ناسا لرزه‌نگار سه سیگنال لرزشی دیگر را در روزهای مریخی ۱۰۵ و ۱۳۲ و ۱۳۳ ثبت کرده که شدت کم‌تری داشته‌اند و منشأ آن‌ها مبهم است. معلوم نیست این لرزه‌ها از درون سیاره آمده باشند. بررسی برای فهم منشأ این لرزش‌های ثبت‌شده ادامه دارد.
سطح‌نشین اینسایت که برای بررسی لرزه‌ها و گرمای درونی سیاره مریخ طراحی‌شده است در ۵ آذر ۱۳۹۷ روی مریخ فرود آمد. این سطح‌نشین لرزه‌نگار بسیار پیشرفته‌ای را با بازوی رباتیک خود از روی عرشه سطح‌نشین پیاده کرده و  روی سطح سیاره قرار داده است.

منبع: Space
سازمان ها | NASA | Jet Propulsion Laboratory

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاوشگر اینسایت، جدیدترین سامانه هواشناسی مریخ

1397/12/01
عموم مردم می‌توانند گزارش روزانه هواشناسی مریخ را از سایت این‌سایت ناسا دریافت کنند. این گزارش شامل اطلاعات درجه حرارت، باد و فشار هوای ثبت شده توسط کاوشگر اینسایت است.

جمع آوری خاک رس از سطح مریخ برای یافتن آب

1398/01/27
دوربین مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) موسوم به ماستکم، اولین بار در ۳ فوریه سال ۲۰۱۹، لایه‌هایی از خاک رس را در سطح مریخ شناسایی کرد. حالا تلاش برای جمع‌آوری نمونه‌های خاک رس از سطح این...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.