1398/02/04

سطح‌نشین اینسایت نخستین زلزله مریخی را ثبت کرد

سازمان ناسا (NASA) در سوم اردیبهشت ۱۳۹۸ اعلام کرد که لرزه‌نگار سطح‌نشین اینسایت (InSight) نخستین مریخ‌لرزه احتمالی را ثبت کرده است. این زلزله احتمالی در ۱۲۸امین روز مریخی فعالیت اینسایت روی سطح سیاره سرخ و در ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ (۶ آوریل ۲۰۱۹) ثبت شده است. این نخستین لرزش ثبت‌شده با این لرزه‌نگار است که...
سطح‌نشین اینسایت نخستین زلزله مریخی را ثبت کرد

سازمان ناسا (NASA) در سوم اردیبهشت ۱۳۹۸ اعلام کرد که لرزه‌نگار سطح‌نشین اینسایت (InSight) نخستین مریخ‌لرزه احتمالی را ثبت کرده است. این زلزله احتمالی در ۱۲۸امین روز مریخی فعالیت اینسایت روی سطح سیاره سرخ و در ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ (۶ آوریل ۲۰۱۹) ثبت شده است. این نخستین لرزش ثبت‌شده با لرزه‌نگار اینسایت است که به نظر می‌رسد از درون سیاره مریخ منشأ گرفته است. این لرزه به‌اندازه‌ای قوی نبوده که بتواند اطلاعاتی درباره ساختار درونی سیاره در اختیار بگذارد، اما گروه هدایت مأموریت را هیجان‌زده کرده است.
به گفته پژوهشگران در آزمایشگاه پیشرانش جت (Jet Propulsion Laboratory) متعلق به ناسا که هدایت مأموریت مریخ نشین اینسایت را بر عهده دارد، شاخصه‌های این لرزه به لرزه‌های ثبت‌شده روی ماه در مأموریت‌های آپولو شباهت‌هایی دارد.
طبق اعلام ناسا لرزه‌نگار سه سیگنال لرزشی دیگر را در روزهای مریخی ۱۰۵ و ۱۳۲ و ۱۳۳ ثبت کرده که شدت کم‌تری داشته‌اند و منشأ آن‌ها مبهم است. معلوم نیست این لرزه‌ها از درون سیاره آمده باشند. بررسی برای فهم منشأ این لرزش‌های ثبت‌شده ادامه دارد.
سطح‌نشین اینسایت که برای بررسی لرزه‌ها و گرمای درونی سیاره مریخ طراحی‌شده است در ۵ آذر ۱۳۹۷ روی مریخ فرود آمد. این سطح‌نشین لرزه‌نگار بسیار پیشرفته‌ای را با بازوی رباتیک خود از روی عرشه سطح‌نشین پیاده کرده و  روی سطح سیاره قرار داده است.

منبع: Space

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاوشگر اینسایت، جدیدترین سامانه هواشناسی مریخ

1397/12/01
عموم مردم می‌توانند گزارش روزانه هواشناسی مریخ را از سایت این‌سایت ناسا دریافت کنند. این گزارش شامل اطلاعات درجه حرارت، باد و فشار هوای ثبت شده توسط کاوشگر اینسایت است.

جمع آوری خاک رس از سطح مریخ برای یافتن آب

1398/01/27
دوربین مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) موسوم به ماستکم، اولین بار در ۳ فوریه سال ۲۰۱۹، لایه‌هایی از خاک رس را در سطح مریخ شناسایی کرد. حالا تلاش برای جمع‌آوری نمونه‌های خاک رس از سطح این...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.