1398/02/11

نقص فنی گران قیمت‌ترین کپسول فضایی اسپیس ایکس را از بین برد

با آتش گرفتن موتور کپسول فضایی کرو دراگون کارشناسان اعلام کرده‌اند به‌احتمال‌زیاد دیگر نمی‌توان از آن برای مأموریت‌های فضایی استفاده کرد.کارشناسان شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) اعلام کرده‌اند در آزمایشی که بر روی کپسول فضایی کرو دراگون(Crew Dragon) در روز شنبه هفته جاری انجام داده‌اند بخش‌هایی از موتور کپسول...
نقص فنی گران قیمت‌ترین کپسول فضایی اسپیس ایکس را از بین برد

کارشناسان شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) اعلام کرده‌اند در آزمایشی که بر روی کپسول فضایی کرو دراگون(Crew Dragon) در روز شنبه هفته جاری انجام داده‌اند بخش‌هایی از موتور کپسول آسیب‌دیده است.

کپسول کرو دراگون در اولین مأموریت خود با نام کرو دراگون دمو۱ (Crew Dragon Demo-1) درماه مارس سال جاری میلادی موفق به اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی و انتقال تجهیزات به آن و بازگشت به زمین شده بود.

 

مقام‌های اسپیس ایکس (SpaceX) و ناسا در یک همکاری مشترک امیدوار هستند کپسول فضایی کرو دراگون را جانشین استفاده از کپسول سایوز روسی برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی کنند. اما بروز نقص فنی در کپسول کرو دراگون سبب ایجاد شک و تردید در ارسال فضانورد انسانی به فضا شده است.
 
مقام‌های شرکت اسپیس ایکس اکنون به بررسی میزان خسارت و آسیب‌های وارده به کپسول در اثر انفجار موتور آن پرداخته و اعلام کرده‌اند امکان دارد آسیب وارده جدی و کپسول فضایی غیرقابل‌استفاده برای مأموریت‌های آتی باشد.
 
نقص فنی گران قیمت‌ترین کپسول فضایی اسپیس ایکس را از بین برد

یکی از هدف‌های شرکت اسپیس ایکس تولید سفینه و موشک‌های فضایی باقابلیت استفاده دوباره است تا هزینه‌های تولید کاهش یابد.
 
پس از فرود موفقیت‌آمیز کپسول فضایی کرو دراگون در اقیانوس اطلس درماه مارس پس از پایان مأموریت خود، کارشناسان به تعمیر و تعویض قطعه‌های آن پرداختند، اما جدیدترین آزمایش و انفجار موتور کپسول فضایی این احتمال را به وجود آورده است که کپسول دیگر قابل‌استفاده نباشد و اسپیس ایکس مجبور به ساخت کپسول فضایی جدید باشد.
 
انفجار موتور کپسول فضایی کرو دراگون در تاریخ ۲۰ آوریل اتفاق افتاد و کارشناسان اعلام کرده‌اند مأموریت Demo-2 (دمو۲) این کپسول حاوی اولین گروه از فضانوردان به تعویق خواهد افتاد.
 
از زمانی که سفینه فضایی شاتل در سال ۲۰۱۱ بازنشسته شده است ناسا برای ارسال فضانوردان و محموله‌های باری خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی از کپسول فضایی سایوز روسی استفاده می‌کند که به دلیل هزینه‌های بسیار بالا با شرکت‌های بوئینگ و اسپیس ایکس قراردادهایی برای ساخت نسل جدید کپسول‌های فضایی جانشین شاتل بست.
 
کپسول فضایی اسپیس ایکس برای مأموریت به ایستگاه فضایی بین‌المللی کرو دراگون و کپسول فضایی شرکت بوئینگ CST-100 Starliner است. شرکت اسپیس ایکس اولین بار موفق به ساخت و تکمیل کپسول فضایی شد و راه‌اندازی کپسول فضایی بوئینگ تاکنون چندین بار به تعویق افتاده است، زیرا ناسا از ایمنی کپسول ساخت بوئینگ پس از چندین فقره سقوط هواپیماهای ساخت این شرکت نامطمئن است.

نقص فنی گران قیمت‌ترین کپسول فضایی اسپیس ایکس را از بین برد
کارشناسان اعلام کرده‌اند پس از گرفتن کپسول فضایی کرو دراگون از اقیانوس اطلس در آخرین مأموریت خود، کپسول فضایی به‌شدت آسیب‌دیده است که کارشناسان سعی در تعمیر آن داشتند که در آخرین آزمایش موتور آن آتش گرفت.

 

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

زمان ارسال کپسول فضایی اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی مشخص شد

1397/11/24
سرانجام مقام‌های شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) تاریخ قطعی پرتاب کپسول بدون سرنشین به ایستگاه فضایی بین‌المللی را اعلام کردند. ایلان ماسک (Elon Musk) مالک شرکت اسپیس ایکس به‌تازگی اعلام کرده...

تصاویر تماشایی از آماده‌سازی تا پرتاب نهایی کپسول فضایی کرو دراگون

1398/01/17
کپسول فضایی کرو دراگون (Dragon) سرانجام پس از طی چند سال آزمایش و مراحل ساخت با موفقیت به فضا پرتاب شد. عکاسان تصاویری زیبا از تمامی مراحل آماده‌سازی آن ثبت کرده‌اند. کپسول فضایی کرو دراگون...

کپسول فضایی دراگون با ویژگی‌های منحصردش را بشناسید

1398/01/19
در ماه مارس سال جاری میلادی کپسول فضایی کرو دراگون شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) در مأموریتی بدون سرنشین به نام دمو۱ (Demo-1) با موفقیت راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شد و تجهیزات را به آزمایشگاه...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.