1398/02/17

راه‌اندازی مرکزی برای تسریع تولید فناوری‌های ماهواره‌ای

بخش هوافضای شرکت هانی‌وِل (Honeywell) مرکزی را با نام گلخانه بخش فضایی (Space Division’s Greenhouse) با هدف کاهش هزینه و زمان تولید فناوری‌ها و ابزارهایی مورداستفاده در ماهواره‌ها ایجاد کرده است . شرکت هانی‌ول علت راه‌اندازی این مرکز را لزوم انطباق با تحولات سریعی که در صنعت ماهواره رخ داده اعلام کرده...
راه‌اندازی مرکزی برای تسریع تولید فناوری‌های ماهواره‌ای

بخش هوافضای شرکت هانی‌وِل (Honeywell) مرکزی را با نام گلخانه بخش فضایی (Space Division’s Greenhouse) با هدف کاهش هزینه و زمان تولید فناوری‌ها و ابزارهایی مورداستفاده در ماهواره‌ها ایجاد کرده است . شرکت هانی‌ول علت راه‌اندازی این مرکز را لزوم انطباق با تحولات سریعی که در صنعت ماهواره رخ داده اعلام کرده است؛ تحولاتی مانند کاهش تقاضا برای ماهواره‌ها در مدارهای زمین ثابت و افزایش منظومه‌هایی از ماهواره‌های کوچک.

پروژه‌های فعلی که به این مرکز محول شده است شامل لینک‌های اپتیکی میان ماهواره‌ای، چرخ‌های واکنشی (reaction wheel) که در سامانه کنترل ارتفاع فضاپیماها و ماهواره‌ها به کار می‌رود و از ابزارهای تصویربرداری اپتیکی است. در واقع تمرکز این مرکز روی فناوری‌هایی است که بخش هوافضای شرکت هانی‌ول در آن‌ها مهارت دارد و پیش‌تر آن‌ها را در قراردادهای دولتی که داشته توسعه داده است.

شرکت هانی‌ول در همکاری با پروژه‌های دولتی از جمله همکاری با سازمان ناسا (NASA) لینک‌های اپتیکی میان ماهواره‌ای طراحی کرده است. اکنون این مرکز قرار است از تجربیات همان فناوری برای ارائه لینک اپتیکی میان ماهواره‌ای به  ماهواره‌ای کوچک استفاده کند. شرکت هانی‌ول هم‌اکنون نمونه‌ای اولیه از لینک اپتیکی بین ماهواره‌ای را آماده کرده است که طبق برنامه‌ریزی قرار است آن را تا پایان سال ۲۰۱۹ برای کار در فضا نهایی کند. قرار است زمان لازم برای تولید این لینک‌های اپتیکی در این مرکز از چند روز به چند ساعت کاهش یابد. همچنین قیمت تمام‌شده این ابزار به‌گونه‌ای خواهد بود که برای بازار ماهواره‌های کوچک مناسب خواهد بود.


پروژه دیگر این مرکز تولید ارزان و سریع حسگرهای اپتیکی برگرفته از حسگر اپتیکی است که این شرکت برای ماهواره نظارتی کانادایی به نام سافایر (Sapphire به‌معنی یاقوت کبود) طراحی کرد. آن ماهواره در سال ۲۰۱۳ در مدار زمین ثابت قرار گرفت.

۲۵ نیروی کار تمام وقت در این مرکز که در انتاریوی کانادا راه‌اندازی شده است مشغول به کار هستند. تأسیساتی که این مرکز در آن راه‌اندازی شده پیش‌تر متعلق به شرکت کام دو اینترنشنال (Com Dev International) بود که قطعات ماهواره می‌ساخت و هانی‌ول آن را در سال ۲۰۱۵ خریداری کرد.


منبع: Spacenews

فناوری‌های نوین | ایستگاه‌های زمینی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مدرنترین مرکز مونتاژ ماهواره در اروپا راه‌اندازی شد

1397/12/22
مرکز فردریش‌هافن (Friedrichshafen) ایرباس، مدرن‌ترین مرکز مونتاژ ماهواره و فناوری فضایی را با عنوان مرکز فناوری تجمیع یافته (ITC) افتتاح کرد. مرکز ITC با مساحت ۴۲۰۰ مترمربع برای ساخت ماهواره،...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.