1398/02/07

کپسول آتش نشانی فضایی آتش را می بلعد

محققان دانشگاه تویوهاشی (toyohashi university) ژاپن از تولید کپسول آتش‌نشانی خاصی برای استفاده در فضاپیماهای مختلف خبر داده‌اند که برای خاموش کردن آتش آن را می‌بلعد. این کپسول آتش‌نشانی به‌جای پاشاندن مواد مختلف اطفا کننده حریق بر روی آتش از روشی موسوم به VEM استفاده می‌کند. با توجه به وجود خلأ و...
کپسول آتش نشانی فضایی آتش را می بلعد

محققان دانشگاه تویوهاشی (toyohashi university)  ژاپن از تولید کپسول آتش‌نشانی خاصی برای استفاده در فضاپیماهای مختلف خبر داده‌اند که برای خاموش کردن آتش آن را می‌بلعد.
این کپسول آتش‌نشانی به‌جای پاشاندن مواد مختلف اطفا کننده حریق بر روی آتش از روشی موسوم به VEM استفاده می‌کند.
با توجه به وجود خلأ و نبود اکسیژن در فضا، در این روش شعله‌های آتش مکیده شده و به درون محفظه کپسول آتش‌نشانی کشیده می‌شوند و سپس مواد اطفا کننده حریق بر روی آتش پخش می‌شوند تا آن را به‌طور کامل از بین ببرند.
استفاده از این کپسول در محیط‌های دربسته‌ای مانند سالن‌های نمایش و تئاتر، زیردریایی‌ها و برخی محیط‌های خاص دیگر نیز مقرون‌به‌صرفه بوده و جلوی گسترش آتش را به‌سرعت می‌گیرد. روش مذکور از انتشار دود و گرمای آتش در داخل فضاپیماهای سرنشین دار که می‌تواند جان سرنشینان را به خطر بیندازد، جلوگیری می‌کند.
این کپسول آتش‌نشانی فعلاً در مرحله آزمایشی است و هنوز هیچ‌یک از سازمان‌های معتبر فضایی جهان استفاده از آن را تأیید نکرده اند. مشخص نیست چه زمانی نسخه نهایی محصول مذکور عرضه می‌شود.

سازمان ها | toyohashi university

فناوری‌های نوین | خدمات و کاربردها |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.