1398/02/07

پیشنهاد ایجاد آکادمی حقوق فضایی در روسیه

آرتیم باندارنکو (Artem Bondarenko)، عضو کارگروه کارشناسی مسائل حقوق فضایی شورای آکادمی علوم روسیه در حوزه فضایی از پیشنهاد کارشناسان مبنی بر ایجاد آکادمی بین‌المللی حقوق فضایی در روسیه خبر داد و اظهار داشت که طرح این پیشنهاد برای ارائه با آژانس فضایی روسیه آماده‌شده است. باندارنوکو اظهار داشت: «بر اساس...
پیشنهاد ایجاد آکادمی حقوق فضایی در روسیه

آرتیم باندارنکو(Artem Bondarenko)، عضو کارگروه کارشناسی مسائل حقوق فضایی شورای آکادمی علوم روسیه در حوزه فضایی از پیشنهاد کارشناسان مبنی بر ایجاد آکادمی بین‌المللی حقوق فضایی در روسیه خبر داد و اظهار داشت که طرح این پیشنهاد برای ارائه با آژانس فضایی روسیه آماده‌شده است.
باندارنوکو اظهار داشت: «بر اساس نتایج اولین کنفرانس سازمان ملل در موضوع حقوق فضایی، ایده ایجاد آکادمی بین‌المللی حقوق فضایی مطرح شد تا بتواند در مسائل مربوط به حقوق فضا فعالیت نماید.»
این طرح موردحمایت دومای روسیه و نیز برخی کشورهای حوزه CIS نیز قرارگرفته است.
به گفته باندارنکو، قرار است کشورهای دیگر و نیز شرکت‌های هوایی خصوص نیز برای عملیاتی این طرح جذب شوند.

منبع: tass.ru

حقوق فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.