1398/02/03

چین در صدد افزایش همکاری‌های فضایی بین‌المللی

به گفته یکی مقامات سازمان فضایی چین (CNSA)، این کشور قصد دارد توسعه صنایع هوافضا را افزایش داده، همکاری‌های فضایی بین‌المللی را تقویت کند و همچنین برنامه‌هایی برای افزایش استفاده صلح‌آمیز بشر از فضا دارد. ژائو جیان (Zhao Jian) نایب‌رییس دفتر مهندسی سامانه سازمان فضایی چین در یک گنفرانس خبری از برگزاری...
چین در صدد افزایش همکاری‌های فضایی بین‌المللی

به گفته یکی مقامات سازمان فضایی چین (CNSA)، این کشور قصد دارد توسعه صنایع هوافضا را افزایش داده، همکاری‌های فضایی بین‌المللی را تقویت کند و همچنین برنامه‌هایی برای افزایش استفاده صلح‌آمیز بشر از فضا دارد. ژائو جیان (Zhao Jian) نایب‌رییس دفتر مهندسی سامانه سازمان فضایی چین در یک گنفرانس خبری از برگزاری انجمن راه‌حل‌های فضایی برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار در روزهای ۲۴ تا ۲۷ آوریل یعنی چهارشنبه هفته جاری تا شنبه هفته آینده خبر داد.

این انجمن که به‌صورت مشترک توسط دفتر امور فضایی سازمان ملل و سازمان فضایی چین برگزار خواهد شد، کاربران برنامه‌های فضایی و ارائه‌دهندگان راه‌حل‌های فضایی را به‌منظور شکل‌دهی همکاری‌های جدید، تقویت همکاری‌های بین‌المللی و کمک به اهداف توسعه پایدار گرد هم می‌آورد.

از سال ۲۰۱۶، چین روز ۲۴ آوریل را برای بزرگداشت پرتاب نخستین ماهواره خود به فضا در ۲۴ آوریل سال ۱۹۷۰، به‌عنوان روز ملی فضایی انتخاب کرده است. شعار امسال روز ملی فضایی چین، "دنبال کردن رؤیای فضایی برای همکاری‌های برد-برد" می‌باشد. بیش از ۲۰۰ مقام رسمی فضایی، مهندس و دانشمند از ۵۰ کشور جهان در مراسم امسال روز ملی فضایی چین شرکت خواهند داشت.

در همین حین، سازمان فضایی چین و سازمان فضایی اروپا (ESA) نشستی مشترک را درزمینه همکاری‌های سنجش‌ازدور برگزار می‌نمایند، ضمن اینکه نشست مشترک چین و روسیه درزمینه مأموریت‌های ماه نیز برگزار خواهد شد. در همین راستا ژائو بر تحکیم روابط فضایی چین و فرانسه طی سال‌های اخیر تأکید کرد. مأموریت سنجش اقیانوس‌ها که در اکتبر سال ۲۰۱۸ به‌صورت مشترک توسط چین و فرانسه انجام شد، برای نخستین بار دانشمندان را قادر نمود تا به‌صورت همزمان اقیانوس‌ها، بادهای سطحی و امواج آن‌ها را مطالعه کنند.

علاوه بر این، چین در مأموریت معروف فرود بر نیمه‌تاریک ماه با عنوان چانگ ای-۴ (Chang'e-4) از ۴ محموله توسعه داده‌شده توسط کشورهای هلند، آلمان، سوئد و عربستان سعودی استفاده کرد. چین همچنین در مأموریت پیش‌بینی ماهواره‌ای زلزله با ایتالیا و در مأموریت ماهواره‌ای سنجشی برای نظارت بر منابع طبیعی با برزیل همکاری دارد.

منبع: spacedaily
سازمان ها | CNSA | ESA
افراد | Zhao Jian

دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ایستگاه فضایی چین به زودی در مدار زمین قرار می‌گیرد

1397/12/19
ایستگاه فضایی چین که قرار بود در سال ۲۰۲۲ در مدار قرار بگیرد، حالا زودتر از موعد آماده‌شده و طبق اطلاعات موجود، تا پایان سال جاری میلادی با استفاده از یک ماهواره‌بر تجاری ارزان‌تر از نمونه‌های...

نفوذ چین به صنعت فضایی آمریکا

1397/12/22
اخیرا اعمالی توسط چین صورت گرفته است که باعث ایجاد نگرانی فزاینده از سوی آمریکایی‌ها در مورد تاثیر این کشور بر فناوری و صنعت فضایی و همچنین امنیت ملی آمریکا شده است. سرمایه‌گذاری چینی‌ها...

پربازدیدکننده ترین خبر

فرود موفق فالکون-۹ و اهمیت بازگشت‌پذیری حامل‌های فضایی+فیلم

حامل فضایی دو مرحله‌ای فالکون-9 (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) روز ۳۰مه (۱۰خرداد) طی مأموریتی موسوم به دمو-۲ (Demo-2) با موفقیت کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) این شرکت را که حامل فضانوردان ناسا بود، به مدار زمین برد. مرحله اول این حامل پس از حدوداً ۱۲ دقیقه از آغاز پرتاب، با رسیدن به مدار لئو و جدایش کرو دراگون از آن، به‌سمت سکوی فرود در آب‌های آزاد بازگشت و با موفقیت در موقعیت تعیین‌شده فرود آمد.