1398/02/08

آزمایش روشی قابل‌اتکا برای تشخیص حیات فرازمینی

پژوهشگران هلندی روشی قابل‌اتکا برای تشخیص حیات احتمالی در سیاره‌های فراخورشیدی ارائه کردند. آنان ابزاری ساخته‌اند که می‌تواند وجود گیاهان زنده را از روی نور بازتابی تشخیص دهد. این ابزار یک طیف نگار است که می‌تواند قطبش دایره‌ای نور در اثر بازتاب از مولکول‌های آلی سازنده گیاهان را تشخیص دهد. این روش از...
آزمایش روشی قابل‌اتکا برای تشخیص حیات فرازمینی

پژوهشگران هلندی روشی قابل‌اتکا را برای تشخیص حیات احتمالی در سیاره‌های فراخورشیدی ارائه کردند. آنان ابزاری ساخته‌اند که می‌تواند وجود گیاهان زنده را از روی نور بازتابی آن‌ها تشخیص دهد. این ابزار یک طیف نگار است که می‌تواند قطبش دایره‌ای نور در اثر بازتاب از مولکول‌های آلی سازنده گیاهان را تشخیص دهد. این پژوهشگران در دانشگاه وریجه (Vrije Universiteit) در آمستردام هلند فعالیت می‌کنند و پروژه تحقیقاتی آنان بخشی از برنامه علوم سیاره‌ای و سیارات فراخورشیدی سازمان پژوهش‌های علمی هلند (Netherlands Organisation for Scientific Research به‌اختصار NWO) بوده است.

این روش از این واقعیت ایده می‌گیرد که مولکول‌هایی سازنده ارگانیسم‌های زنده هنگام بازتاب پرتو نور باعث قطبش دایره‌ای آن می‌شوند. نور موجی الکترومغناطیس است که از دو میدان‌ الکتریکی و مغناطیسی که عمود برهم نوسان می‌کنند تشکیل می‌شود. وقتی قطبش نور خطی باشد راستای نوسان میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی ثابت است. اما وقتی قطبش دایره‌ای می‌شود راستای نوسان این میدان‌ها به صورت دایره‌ای شروع به چرخش می‌کند. قطبش نور حتی پس از طی کردن مسافت طولانی با ابزارهایی قابل‌تشخیص است. تقریبا تمام مولکول‌های سازنده اجزای موجودات زنده باعث قطبش دایره‌ای نور بازتابی می‌شوند. ابزاری که پژوهشگران ساخته‌اند به دلیل تشخیص همین قطبش دایره‌ای نور در اثر بازتاب از گیاهان تری‌پول (TreePol) نام گرفته است.

این طیف نگار برای تشخیص گیاهان روی زمین آزموده شده و کارآمد بوده است. در آینده ممکن است از این ابزار برای پایش پوشش گیاهی با هواپیماها یا ماهواره‌ها استفاده شود. پژوهشگران امیدوارند در آینده بتوانند این فناوری را در فواصل دورتری مانند ایستگاه فضایی بین‌المللی یا حتی روی یک ماه نشین به کار بگیرند و بیازمایند.

در دو دهه گذشته کشف حدود ۴ هزار سیاره فراخورشیدی تأیید شده است. تاکنون اختر زیست شناسان برای بررسی امکان وجود حیات در سیاره‌های فراخورشیدی کشف‌شده روی ویژگی‌هایی مانند وجود آب یا اکسیژن و کربن در این سیاره‌ها تمرکز می‌کردند. اما این ویژگی‌ها مختص حیات نیست و می‌تواند روی سیاره‌ای بدون حیات هم وجود داشته باشد. بنابراین پژوهشگران باید دنبال شاخصه‌ای منحصر به حیات باشند. تاکنون به نظر می‌رسد که ابزار تری‌پول می‌تواند شاخصه‌ای که منحصر به حیات است را به درستی و بدون خطا شناسایی کند.


منبع: Phys

نجوم | فناوری‌های نوین | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

افق‌هایی نو در کشف سیاره‌های فراخورشیدی با طیف‌نگار جدید

1397/12/13
ابزاری نوین با فراهم کردن امکان طیف‌نگاری بسیار دقیق افق‌هایی نو برای تلسکوپ‌های جوینده سیاره‌های فراخورشیدی گشوده است. این ابزار شانه‌ای فرکانسی (frequency comb) است که به‌دقت فرکانس‌های...

ناسا موفق به ساخت مولکولی شبیه به دی‌ان‌ای (DNA) برای کمک به کشف حیات بیگانه شد

1397/12/12
محققان ناسا (NASA) به‌تازگی موفق به ساخت مولکولی شده‌اند که همانند دی‌ان‌ای (DNA) اطلاعات را ذخیره و به نسل بعد منتقل می‌کند. ساخت این مولکول این شائبه را ایجاد می‌کند که شاید این مولکول...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.