1398/02/03

ناسا مخابرات فضایی با پرتو ایکس را می‌آزماید

سازمان ناسا (NASA) اعلام کرده است که در بهار امسال نمونه اولیه مخابرات فضایی با پرتو ایکس را به صورت عملی در ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌آزماید. اگر این آزمایش موفق باشد می‌تواند در آینده با توسعه فناوری مخابرات پرتو ایکس آهنگ ارسال داده یا گیگابیت در ثانیه بالاتری را برای مأموریت‌های فضایی فراهم کند....
ناسا مخابرات فضایی با پرتو ایکس را می‌آزماید

سازمان ناسا (NASA) اعلام کرده است که در بهار امسال نمونه اولیه مخابرات فضایی با پرتو ایکس را به صورت عملی در ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌آزماید. اگر این آزمایش موفق باشد می‌تواند در آینده با توسعه فناوری مخابرات پرتو ایکس آهنگ ارسال داده یا گیگابیت در ثانیه بالاتری را برای مأموریت‌های فضایی فراهم کند.

در حال حاضر از مخابرات رادیویی در فضا استفاده می‌شود. استفاده از فناوری مخابرات لیزری فروسرخ می‌تواند آهنگ ارسال داده را افزایش دهد؛ یعنی ارسال داده بیش‌تری در واحد زمان ممکن می‌شود. اما استفاده از پرتوهای ایکس برای مخابرات به دلیل طول موج بسیار کوتاه‌تر آهنگ ارسال داده بسیار بالاتری را نسبت به لیزر و امواج رادیویی فراهم می‌کند. همچنین پرتوهای ایکس را می‌توان بسیار باریک‌تر ارسال  و برای مخابره در مسافت‌های طولانی انرژی کم‌تری صرف کرد.

برای انجام این آزمایش فرستنده و گیرنده مخابراتی پرتوی ایکس در دو سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی و در فاصله ۵۰ متری از یکدیگر قرار می‌گیرند. در این آزمایش از ابزاری به نام ام‌ایکس‌اس (MXS  سرواژه Modulated X-ray Source) به عنوان منبع فرستنده استفاده می‌شود که می‌تواند با روشن و خاموش شدن‌های بسیار سریع پالس‌های پرتوی ایکس مدوله شده تولید کند. از این پالس‌ها می‌توان برای کد کردن داده‌های دیجیتال و ارسال آن‌ها با پرتوی ایکس استفاده کرد. همچنین برای دریافت سیگنال‌های ارسالی از ابزاری که در اصل برای بررسی پرتوهای ایکس ستاره‌های نوترونی ساخته شده است و نایسر (NICER سرواژه Neutron-star Interior Composition Explorer به معنی کاوشگر ترکیب درونی ستاره نوترونی) نام دارد استفاده خواهد شد.

یک مزیت استفاده از پرتوی ایکس غلبه بر محدودیت قطع ارتباط فضاپیماها در هنگام تشکیل پلاسمای داغ در اطرافشان موقع عبور از جو با سرعتی بسیار بیش‌تر از سرعت صوت (پرواز هایپرسونیک) است. این پلاسمایی تشکیل‌شده در اطراف فضاپیما مانند سپر عمل می‌کند و جلوی عبور فرکانس‌های رادیویی را می‌گیرد و باعث قطع ارتباط فضاپیما به مدت چندین ثانیه می‌شود. پرتوهای ایکس این توانایی را دارند که در سد سپر پلاسمایی رخنه و از قطع ارتباط جلوگیری کنند.


منبع: spacedaily

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

سوراخ کردن ابرها با لیزر برای مخابرات ماهواره‌ای

1397/11/15
پژوهشگران سوئیسی طرحی نوین ارائه کرده‌اند که با استفاده از آن ماهواره‌های لیزری برای ارسال داده‌‌هایشان هنگام ابری بودن هوا، ابرها را با ارسال امواج لیزر قدرتمند سوراخ می‌کنند. این لیزر...

مخابره تصاویر سنجشی با استفاده از مخابرات لیزری

1398/01/24
ارسال تصاویر سنجشی تهیه‌شده توسط ماهواره‌ها به ایستگاه زمینی نیازمند فرستنده‌هایی با حجم بالای تبادل داده می‌باشد و سامانه‌های مخابرات رادیویی در این زمینه ظرفیت محدودی دارند. اما روش‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.