1398/02/07

نخستین ماهواره ساخت نپال به فضا پرتاب شد

ناسا(NASA) اولین ماهواره نپال را به فضا پرتاب کرد. این ماهواره نپالی‌ست-۱ (Nepalisat-1) نام دارد که با ۱.۳۳ کیلوگرم وزن یک نانوماهواره تحقیقاتی حساب می‌شود. نپالی‌ست-۱ با هدف مطالعه میدان مغناطیسی زمین و همچنین نقشه‌برداری و مشاهده تغییرات جغرافیایی در کوه‌ستان‌ها٬ یخچال‌ها٬جاده‌ها و جنگل‌های سرزمین...
نخستین ماهواره ساخت نپال به فضا پرتاب شد

ناسا(NASA) اولین ماهواره نپال را به فضا پرتاب کرد. این ماهواره نپالی‌ست-۱ (Nepalisat-1) نام دارد که با  ۱.۳۳ کیلوگرم وزن یک نانوماهواره تحقیقاتی حساب می‌شود. نپالی‌ست-۱ با هدف مطالعه میدان مغناطیسی زمین و همچنین نقشه‌برداری و مشاهده تغییرات جغرافیایی در کوه‌ستان‌ها٬ یخچال‌ها٬جاده‌ها و جنگل‌های سرزمین نپال به مدار لئو در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری فرستاده شده‌است. طول عمر مفید آن شش ماه برنامه‌ریزی شده‌ است و بودجه آن ۱۷۵ هزار دلار بوده که از طرف موسسه علوم و فناوری نپال تامین شده است.
ساخت ماهواره برای اولین بار برای هر کشوری به خصوص کشورهای در حال توسعه مثل نپال دستاوردی بزرگ است و نپالی‌ست-۱ که توسط دو دانشجو نپالی در موسسه فناوری کیوشو (kyushu technology institute) در ژاپن طراحی و ساخته شده‌است نپال را وارد باشگاه کشورهای فضایی جهان کرد.

این موفقیت باعث  تشویق دولت نپال برای ادامه‌ این راه و همچنین ایجاد انگیزه در جوانان نپالی برای حضور در چنین پروژه‌های فناورانه بومی و معتبر شده‌ است. در همین راستا دولت نپال برنامه دارد به زودی ایستگاه زمینی برای دریاف داده‌های ارسال شده توسط نپالی‌ست را افتتاح کند. علاوه بر آن هم‌اکنون گروهی از فارق‌التحصیلان نپالی با کمک دولت در حال ساخت ماهواره جدیدی به نام نپال پی‌کیو-۱ (Nepal PQ-1) هستند.

همچنین این گمان می‌ورد که برنامه بعدی دولت نپال دادن سفارش ساخت یک ماهواره تجاری باشد. این ماهواره تجاری یک ماهواره مخابراتی مجهز به ترانسپاندرهای سی و کایو باند (C/KU-Band) است که قرارداد ساخت آن بین دولت نپال و غول ماهواره‌ساز فرانسوی تالس آلنیا اسپیس (Thales alenia space) بسته شده‌است. با ساخته شدن این ماهواره نپال علاوه بر بهره‌مندی از مزایای اینترنت سرعت بالا پیشرفت‌های عمده‌ای در زمینه‌های خاصی از قبیل آموزش الکترونیکی٬ مدیریت الکترونیکی و کشاورزی خواهد داشت.

 پرتاب این ماهواره از زمین پنجشنبه ۱۸ آوریل (۲۹فروردین) ساعت ۱۶:۴۸ به وقت محلی (۱:۱۸ به وفت تهران) از پایگاه فضایی جزیره والپوز انجام شد. اما پرتاب این ماهواره با حالت معمول تفاوت دارد. فرایند پرتاب نپالی‌ست بدین صورت است که در ابتدا این نانوماهواره به همراه ۷.۵ تن محموله دیگر در فضاپیمای باری سیگنوس(Cygnus) بارگیری شد٬ سپس فضاپیما توسط ماهواره‌بر انترس(Antares) به ایستگاه فضایی فرستاده شد. بعد از آن فضانوردان ایستگاه فضایی(ISS) در زمان مناسب با کمک تجهیزاتشان نانوماهواره‌ را در مدارش قرار خواهند داد.

منبع: nepalisansar

سنجش از دور | راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.