1398/02/04

روسیه به دنبال بکارگیری همیاران روباتیک در فضا

گرچه در دوران شوروی استفاده از سایبرنتیک چندان خوشایند مسئولان نبود و آنها نمی‌خواستند ماشین جای انسان را بگیرد اما این فناوری در سال‌های بعد از فروپاشی به‌تدریج جایگاه خود را یافته و امروز مؤسسات زیادی در روسیه به دنبال استفاده از روبات‌ها هستند. در فناوری فضایی به‌کارگیری روبات‌ها اینک به‌طور جدی...
 روسیه به دنبال بکارگیری همیاران روباتیک در فضا

مالک محمدی: گرچه در دوران شوروی استفاده از سایبرنتیک چندان خوشایند مسئولان نبود و آنها نمی‌خواستند ماشین جای انسان را بگیرد اما این فناوری در سال‌های بعد از فروپاشی به‌تدریج جایگاه خود را یافته و امروز مؤسسات زیادی در روسیه به دنبال استفاده از ربات‌ها هستند.
در فناوری فضایی به‌کارگیری ربات‌ها اینک به‌طور جدی پیگیری می‌شود. در حال حاضر دانشمندان روسیه بر روی دو نوع از ربات‌ها مشغول به‌کار هستند:« یک گروه که خود به تنهایی و با برنامه ریزی‌های رایانه‌ای می‌توانند فعالیت کنند و درنهایت از طریق سامانه‌های رایانه‌ای کنترل می‌شوند و نوع دوم که می‌توان آنها را "همیاران رباتیک" نامید. این گروه با استفاده از عینک‌های نمایشگر دنیای مجازی که اداره‌کنندگان در داخل محل‌های امن در زمین، ایستگاه فضایی و یا پایگاهی در ماه بر چشم می‌زنند و سامانه‌های ویژه، تحت کنترل و فرمان قرار گرفته و کارهای مورد نظر را انجام می‌دهند.»
بر اساس خبرهای منتشره در رسانه‌های غربی، روسیه تا پایان امسال دو روبات بانام فئودور (FEODOR) را با سفینه سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد فرستاد تا در انجام برخی فعالیت‌ها به فضانوردان کمک کنند. این روبات‌ها که حدود ۱۸۰ سانتیمتر قد و تقریباً ۱۰۰ کیلو وزن‌دارند می‌توانند ۲۰ کیلو بار را جابجا کنند. اما مهم‌ترین ویژگی آنها این است که در عملیاتی مانند راهپیمایی فضایی، می‌توانند وارد عمل شوند و دیگر نیاز نیست فضانوردان عملیات خطرناک در بیرون از ایستگاه فضایی را انجام دهند.
نوع دیگری که به‌تازگی در کارخانه مرکزی صنعتی روسیه تحت سرپرستی اولگ نویتسکی فضانورد روسیه در حال آزمایش است، روبات‌هایی هستند که مستقیماً با استفاده از عینک‌های دنیای مجازی و سامانه‌های متصل به بدن فضانورد عمل می‌کنند. تمرین‌های انجام‌شده نشان داد که به‌کارگیری این روبات نه تنها باعث حفظ سلامت جانی فضانورد می‌شود که سرعت انجام کارها را به شکل شگفت‌انگیزی بالا می‌برد.

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی ربات می فرستد

1398/01/19
ناسا قصد دارد ربات‌هایی کوچک به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کند تا کمک‌حال فضانوردان باشند. این ربات‌ها با ظاهری مکعب شکل «Astrobees» نام دارند. آنها می‌توانند در آزمایشگاه فضایی پرواز...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.