1398/02/04

روسیه به دنبال بکارگیری همیاران روباتیک در فضا

گرچه در دوران شوروی استفاده از سایبرنتیک چندان خوشایند مسئولان نبود و آنها نمی‌خواستند ماشین جای انسان را بگیرد اما این فناوری در سال‌های بعد از فروپاشی به‌تدریج جایگاه خود را یافته و امروز مؤسسات زیادی در روسیه به دنبال استفاده از روبات‌ها هستند. در فناوری فضایی به‌کارگیری روبات‌ها اینک به‌طور جدی...
 روسیه به دنبال بکارگیری همیاران روباتیک در فضا

مالک محمدی: گرچه در دوران شوروی استفاده از سایبرنتیک چندان خوشایند مسئولان نبود و آنها نمی‌خواستند ماشین جای انسان را بگیرد اما این فناوری در سال‌های بعد از فروپاشی به‌تدریج جایگاه خود را یافته و امروز مؤسسات زیادی در روسیه به دنبال استفاده از ربات‌ها هستند.
در فناوری فضایی به‌کارگیری ربات‌ها اینک به‌طور جدی پیگیری می‌شود. در حال حاضر دانشمندان روسیه بر روی دو نوع از ربات‌ها مشغول به‌کار هستند:« یک گروه که خود به تنهایی و با برنامه ریزی‌های رایانه‌ای می‌توانند فعالیت کنند و درنهایت از طریق سامانه‌های رایانه‌ای کنترل می‌شوند و نوع دوم که می‌توان آنها را "همیاران رباتیک" نامید. این گروه با استفاده از عینک‌های نمایشگر دنیای مجازی که اداره‌کنندگان در داخل محل‌های امن در زمین، ایستگاه فضایی و یا پایگاهی در ماه بر چشم می‌زنند و سامانه‌های ویژه، تحت کنترل و فرمان قرار گرفته و کارهای مورد نظر را انجام می‌دهند.»
بر اساس خبرهای منتشره در رسانه‌های غربی، روسیه تا پایان امسال دو روبات بانام فئودور (FEODOR) را با سفینه سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد فرستاد تا در انجام برخی فعالیت‌ها به فضانوردان کمک کنند. این روبات‌ها که حدود ۱۸۰ سانتیمتر قد و تقریباً ۱۰۰ کیلو وزن‌دارند می‌توانند ۲۰ کیلو بار را جابجا کنند. اما مهم‌ترین ویژگی آنها این است که در عملیاتی مانند راهپیمایی فضایی، می‌توانند وارد عمل شوند و دیگر نیاز نیست فضانوردان عملیات خطرناک در بیرون از ایستگاه فضایی را انجام دهند.
نوع دیگری که به‌تازگی در کارخانه مرکزی صنعتی روسیه تحت سرپرستی اولگ نویتسکی فضانورد روسیه در حال آزمایش است، روبات‌هایی هستند که مستقیماً با استفاده از عینک‌های دنیای مجازی و سامانه‌های متصل به بدن فضانورد عمل می‌کنند. تمرین‌های انجام‌شده نشان داد که به‌کارگیری این روبات نه تنها باعث حفظ سلامت جانی فضانورد می‌شود که سرعت انجام کارها را به شکل شگفت‌انگیزی بالا می‌برد.

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی ربات می فرستد

1398/01/19
ناسا قصد دارد ربات‌هایی کوچک به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کند تا کمک‌حال فضانوردان باشند. این ربات‌ها با ظاهری مکعب شکل «Astrobees» نام دارند. آنها می‌توانند در آزمایشگاه فضایی پرواز...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.