1398/02/02

هفدهمین ماموریت فضایی اسپیس ایکس با ناسا ۳۰ آوریل انجام می‌شود

شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس (SpaceX) عملیات تجهیز رباتیک خود به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) را به مدت چهار روز تا ۳۰ آوریل عقب انداخت. قرار بود اسپیس‌ایکس کپسول دراگون خود را سوار بر ماهواره‌بر فالکون ۹ روز ۲۶ آوریل از پایگاه هوایی نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا بفرستد که اکنون انجام این...
هفدهمین ماموریت فضایی اسپیس ایکس با ناسا ۳۰ آوریل انجام می‌شود

شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس (SpaceX) عملیات تجهیز رباتیک خود به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) را به مدت چهار روز تا ۳۰ آوریل عقب انداخت. قرار بود اسپیس‌ایکس کپسول دراگون خود را سوار بر ماهواره‌بر فالکون ۹ روز ۲۶ آوریل از پایگاه هوایی نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا بفرستد که اکنون انجام این کار چهار روز عقب انداخته شد.
مقامات ناسا گفتند: «اسپیس‌ایکس نیاز به وقت بیشتر برای انجام تست آتش ثابت (static fire) موتور ماهواره‌بر و چک کردن‌های پیش از پرواز دارد. فالکون ۹ و دراگون در حال آماده شدن برای پرواز هستند و تاریخ ۳۰ آوریل به دلیل محدودیت‌های ایستگاه و مدار بهترین روز برای ناسا و اسپیس‌ایکس به نظر می‌رسد.»
این مأموریت هفدهمین مأموریت فضایی است که توسط اسپیس‌ایکس تحت قرارداد خدمات تجهیز تجاری با ناسا انجام می‌شود.
دراگون اولین مأموریت آزمایشی خود را در ماه گذشته انجام داد. این پرواز موفق ۶ روزه که به نام Demo-۱ شناخته می‌شود، بدون سرنشین انجام شد. اما مأموریت بعدی موسوم به Demo-۲ دو فضانورد ناسا را حمل خواهد کرد و این مأموریت احتمالاً تا اوایل همین تابستان انجام شود.
بوئینگ (Boeing) نیز یک قرارداد تجاری حمل فضانوردان را با ناسا امضا کرده است. این غول هوافضایی ماه اوت را برای انجام نخستین مأموریت کپسول استارلاینر (Starliner) به ایستگاه فضایی در نظر گرفته است که مثل اولین پرواز دراگون بدون سرنشین انجام خواهد شد.
در حال حاضر یک فضاپیمای خصوصی موسوم به سیگنوس (Cygnus) متعلق به شرکت Northrop Grumman به ایستگاه فضایی متصل است که بامداد روز ۲۰ آوریل به ایستگاه فضایی رسید. این شرکت نیز همانند اسپیس‌ایکس و بوئینگ تحت قرارداد با ناسا است.
ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

هشدار دوباره ناسا نسبت به مشکلات ایمنی فضاپیماهای بوئینگ و اسپیس ایکس

1397/12/12
ناسا بار دیگر نسبت به مشکلات ایمنی فضاپیماهای اسپیس ایکس (SpaceX) و بوئینگ (Boeing) هشدار داد؛ مسئله‌ای که می‌تواند موجب تأخیر مجدد برنامه خدمه تجاری شود. ناسا در سال ۲۰۱۴، دو شرکت را به‌عنوان...

ناسا برای سفر به ماه احتمالاً از راکت فالکون هوی اسپیس ایکس استفاده می‌کند

1397/12/27
ناسا (NASA) قصد دارد در ماه ژوئن سال۲۰۲۰ ،خرداد۱۳۹۹، فضاپیمای سرنشین دار اوریون (Orion) خود را به مدار ماه بفرستد؛ اما گویا ماهواره‌بر چند میلیارد دلاری اس‌ال‌اس (SLS) این سازمان که بیش...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.