1398/02/02

اولین کارآموز فضایی زن درگذشت

جرالدین کاب (Jerrie Cobb)، اولین زن در جهان که توانست آموزش‌های فضانوردی را در ابتدای دهه ۱۹۶۰ میلادی با موفقیت به پایان برساند، در سن ۸۸ سالگی درگذشت. او پیش از پیوستن به یک برنامه محرمانه تربیت فضانوردان در ناسا که با عنوان مرکوری ۱۳ شناخته می‌شد، خلبان هواپیما بود. در این برنامه محرمانه علاوه بر...
اولین کارآموز فضایی زن درگذشت

جرالدین کاب (Jerrie Cobb)، اولین زن در جهان که توانست آموزش‌های فضانوردی را در ابتدای دهه ۱۹۶۰ میلادی با موفقیت به پایان برساند، در سن ۸۸ سالگی درگذشت.
 او پیش از پیوستن به یک برنامه محرمانه تربیت فضانوردان در ناسا که با عنوان مرکوری ۱۳ شناخته می‌شد، خلبان هواپیما بود. در این برنامه محرمانه علاوه بر کاب، ۱۲ زن دیگر نیز شرکت داشتند اما ناسا این برنامه را متوقف کرد و درنهایت تصمیم گرفت تنها از مردان برای سفر به فضا استفاده کند.
جرالدین کاب در سال ۱۹۳۱ در اوکلاهاما متولد شد و در سن ۱۶ سالگی پروانه خلبانی خود را دریافت کرد. هنگامی‌که برای آزمایش استرس فضا انتخاب شد، بیش از هفت هزار ساعت پرواز انجام داده بود. ازآنجاکه داوطلبان انجام این آزمایشات باید از میان خلبانان آزمایشی ارتش انتخاب می‌شدند، آزمایش کاب در سال ۱۹۵۹ به‌صورت محرمانه انجام پذیرفت.
در سال ۱۹۶۱ او اولین عضو گروهی بود که تمام مراحل آزمایش را با موفقیت گذراندند. در سال ۱۹۶۲ برنامه آزمایشات متوقف شد و کاب به همراه ۱۲ نفر دیگر به کنگره شکایت کردند. کاب یکی از افرادی بود که در خصوص رفتار تبعیض‌آمیز ناسا با زنان در کنگره شهادت داد.
پس از چهار سال همکاری با ناسا، کاب به مدت چهار دهه مأموریت‌های بشردوستانه را در جنگل‌های آمریکای جنوبی انجام داد. او در سال ۱۹۸۱ نامزد دریافت جایزه نوبل شد و توسط کشور آمریکای جنوبی مورد قدردانی قرار گرفت.
اکنون تنها ۴ نفر از اعضای برنامه مرکوری ۱۳، زنده هستند.


افراد | Jerrie Cobb

تاریخ و فرهنگ فضایی جهان | رویدادها |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.