1398/02/02

اولین کارآموز فضایی زن درگذشت

جرالدین کاب (Jerrie Cobb)، اولین زن در جهان که توانست آموزش‌های فضانوردی را در ابتدای دهه ۱۹۶۰ میلادی با موفقیت به پایان برساند، در سن ۸۸ سالگی درگذشت. او پیش از پیوستن به یک برنامه محرمانه تربیت فضانوردان در ناسا که با عنوان مرکوری ۱۳ شناخته می‌شد، خلبان هواپیما بود. در این برنامه محرمانه علاوه بر...
اولین کارآموز فضایی زن درگذشت

جرالدین کاب (Jerrie Cobb)، اولین زن در جهان که توانست آموزش‌های فضانوردی را در ابتدای دهه ۱۹۶۰ میلادی با موفقیت به پایان برساند، در سن ۸۸ سالگی درگذشت.
 او پیش از پیوستن به یک برنامه محرمانه تربیت فضانوردان در ناسا که با عنوان مرکوری ۱۳ شناخته می‌شد، خلبان هواپیما بود. در این برنامه محرمانه علاوه بر کاب، ۱۲ زن دیگر نیز شرکت داشتند اما ناسا این برنامه را متوقف کرد و درنهایت تصمیم گرفت تنها از مردان برای سفر به فضا استفاده کند.
جرالدین کاب در سال ۱۹۳۱ در اوکلاهاما متولد شد و در سن ۱۶ سالگی پروانه خلبانی خود را دریافت کرد. هنگامی‌که برای آزمایش استرس فضا انتخاب شد، بیش از هفت هزار ساعت پرواز انجام داده بود. ازآنجاکه داوطلبان انجام این آزمایشات باید از میان خلبانان آزمایشی ارتش انتخاب می‌شدند، آزمایش کاب در سال ۱۹۵۹ به‌صورت محرمانه انجام پذیرفت.
در سال ۱۹۶۱ او اولین عضو گروهی بود که تمام مراحل آزمایش را با موفقیت گذراندند. در سال ۱۹۶۲ برنامه آزمایشات متوقف شد و کاب به همراه ۱۲ نفر دیگر به کنگره شکایت کردند. کاب یکی از افرادی بود که در خصوص رفتار تبعیض‌آمیز ناسا با زنان در کنگره شهادت داد.
پس از چهار سال همکاری با ناسا، کاب به مدت چهار دهه مأموریت‌های بشردوستانه را در جنگل‌های آمریکای جنوبی انجام داد. او در سال ۱۹۸۱ نامزد دریافت جایزه نوبل شد و توسط کشور آمریکای جنوبی مورد قدردانی قرار گرفت.
اکنون تنها ۴ نفر از اعضای برنامه مرکوری ۱۳، زنده هستند.

تاریخ و فرهنگ فضایی جهان | رویدادها |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.