1398/02/04

علاقه‌مندی ریاض به همکاری با مسکو در زمینه برنامه‌های فضایی

سلطان بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود رئیس کمیته فضایی عربستان که در رأس هیئتی به روسیه سفر کرده است، با دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه (Roscosmos)، در مسکو دیدار کرد. در این نشست، اعضای هیئت سعودی علاقه خود را در مورد همکاری عربستان با فدراسیون روسیه در زمینه پروازهای سرنشیندار...
 علاقه‌مندی ریاض به همکاری با مسکو در زمینه برنامه‌های فضایی

سلطان بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود رئیس کمیته فضایی عربستان که در رأس هیئتی به روسیه سفر کرده است، با دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه (Roscosmos)، در مسکو دیدار کرد. در این نشست، اعضای هیئت سعودی علاقه خود را در مورد همکاری عربستان با فدراسیون روسیه در زمینه پروازهای سرنشین‌دار و سامانه‌های ناوبری ماهواره‌ای ابراز کردند.
سخنگوی روسکاسموس در مورد مذاکرات بین دو کشور گفت: «عربستان سعودی علاقه مند به تعمیق روابط بین دو کشور در زمینه‌های مختلف فضایی نظیر آموزش شهروندان سعودی برای سفر به فضا، بهره برداری از سیستم‌های ماهواره‌ای ناوبری (و فناوری‌های مرتبط با آن)، سنجش از دور و توسعه مشترک فناوری فضایی از جمله زیرساخت‌های زمینی فناوری فضایی است.»
در این نشست، موضوعاتی مانند توانایی‌های همکاری بین دو کشور در زمینه اکتشاف مسالمت آمیز و استفاده از فضا، فرصت‌ها و توانایی های روسیه در زمینه هواشناسی و غیره توسط دیمیتری لازکولف توسط مدیر گلاوکاسموس مطرح گردید.
دیدار هیئت دولت سعودی تا آوریل ۲۰ ادامه خواهد یافت و بنا به گفته سخنگوی روسکاسموس این گروه در سفر خود از تعدادی از شرکت‌های روسی مرتبط با دستاوردهای صنعت موشکی و فضایی روسیه بازدید و با کارشناسان و مسئولان آن‌ها مذاکراتی خواهند داشت. قرار است سلطان بن سلمان همچنین از مرکز هدایت پروازهای فضایی واقع در شهر کارالیف بازدید کنند.
بر اساس خبر منتشره توسط خبرگزاری تاس، سلطان بن سلمان علاوه بر مذاکرات با نمایندگان روسکاسموس، قرار است با وزیر صنعت و تجارت فدراسیون روسیه دنیس منتوروف دیدار کند.
سلطان بن سلمان بن عبدالعزیز که فارغ التحصیل رشته علوم اجتماعی و سیاسی از دانشکده ماکسول دانشگاه سیراکیوز آمریکا است در سال ۱۹۸۵ سفری ۷ روزه با فضاپیمای دیسکاوری به مدار زمین داشت برحسن انجام کار در مدار قرار دادن ماهواره عربست نظارت داشت. با این سفر، وی نام خود را به عنوان نخستین فضانورد مسلمان به ثبت رساند. او همچنین نخستین فردی است که در فضا نماز و قرآن خواند.


دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

روسیه و عربستان در حوزه فضایی همکاری می‌کنند

1397/11/29
دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) از همکاری فضایی روسیه با عربستان خبر داد. راگوزین در توییتر (Twitter) خود نوشت: «روسیه و عربستان سعودی به دنبال یک برنامه...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.