1398/02/02

شبیه‌سازی کامل مأموریت نانوماهواره در فضا

شرکت بریتانیایی اپن کازموس (Open Cosmos) در همکاری با سازمان فضایی اروپا (ESA) نرم‌افزار و سخت‌افزاری شبیه‌ساز برای طراحی نانو ماهواره عرضه کرده است. این نرم‌افزار و سخت‌افزار به ترتیب beeApp و beeKit نام دارند و با ترکیب آن‌ها امکان طراحی بارهای مفید نصب‌شده روی نانو ماهواره‌ها در شرایطی مشابه شرایط...
شبیه‌سازی کامل مأموریت نانوماهواره در فضا

شرکت بریتانیایی اپن کازموس (Open Cosmos) در همکاری با سازمان فضایی اروپا (ESA) نرم‌افزار و سخت‌افزاری شبیه‌ساز برای طراحی نانو ماهواره عرضه کرده است. این نرم‌افزار و سخت‌افزار به ترتیب beeApp و beeKit نام دارند و با ترکیب آن‌ها امکان طراحی بارهای مفید نصب‌شده روی نانو ماهواره‌ها در شرایطی مشابه شرایط واقعی مداری فراهم می‌شود. عملکرد این نرم‌افزار و سخت‌افزار تعاملی به‌گونه‌ای است که حرکت مداری و رفتار باس ماهواره را در مراحل طراحی و آزمون برای بارهای مفید شبیه‌سازی می‌کنند.

نرم‌افزار beeApp که به صورت برخط کار می‌کند، امکان تعریف کامل مأموریت نانو ماهواره شامل انتخاب پرتابگر، ایستگاه‌های زمینی و اندازه ماهواره را فراهم می‌کند. همچنین این نرم‌افزار مقدار انرژی دریافتی از خورشید و زمان‌های ارتباط نانو ماهواره با ایستگاه‌های زمینی را نیز شبیه‌سازی می‌کند. این داده‌ها را می‌توان برای ایجاد طرح بهینه مأموریت نانو ماهواره استفاده کرد.

نرم‌افزار beeApp داده‌های شبیه‌سازی مداری مانند مقدار انرژی دریافتی از خورشید و زمان عبور از فراز ایستگاه‌های زمینی را به سخت‌افزار beeKit می‌فرستد. سخت‌افزار beeKit مشابه ساختار واحدهای استاندارد به‌کاررفته در نانو ماهواره‌ها ساخته شده و در اندازه‌های سه، شش و یا 12 واحدی در دسترس است. این سخت‌افزار می‌تواند رفتار باس نانو ماهواره و همچنین رفتار رایانه و مدارهای الکتریکی آن را برای تسهیل طراحی و آزمایش بارهای مفید نصب‌شده تقلید کند. با ایجاد ارتباط بین نرم‌افزار و سخت‌افزار امکان شبیه‌سازی کامل مأموریت ماهواره در فضا و چگونگی عملکرد بارهای مفید آن فراهم می‌شود.

طراحان می‌توانند با استفاده از این دو ابزار طرح ماهواره را بهبود دهند و بهینه کنند. درواقع این دو ابزار شبیه‌ساز امکان بررسی عملکرد بارهای مفید نانو ماهواره را در شرایطی مشابه شرایط واقعی مدار فراهم می‌کنند. علاوه بر قابلیت‌های فوق، سخت‌افزار beeKit امکان تحمل شرایط آزمایش پرواز فضایی مانند لرزش‌های مکانیکی و تنش‌های حرارتی را دارد.

شرکت اپن کازموس این ابزارهای را در قالب طرح پایونیر (Pioneer) سازمان فضایی اروپا انجام داده و آن‌ها را با حمایت این سازمان به صورت رایگان در اختیار شرکت‌های فراهم‌کننده خدمات فضایی قرار می‌دهد.  مدیر طرح پایونیر هدف این طرح را ریسک زدایی از سرمایه‌گذاری در حوزه فضایی و کمک به صنعت فضایی اروپا با فراهم کردن امکانات آزمون در شرایط مداری برای شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات فضایی بیان کرده است.


منبع: Phys
سازمان ها | Open Cosmos | ESA

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره بومی سازی شد

1397/12/07
محققان پژوهشگاه فضایی ایران موفق به بومی‌سازی نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره شدند. این سامانه نرم‌افزاری امکان شبیه‌سازی فرآیند طراحی تا پرتاب ماهواره را در فضای آزمایشگاهی ممکن می‌کند. پیمان...

کمک سازمان فضایی اروپا به حضور بخش خصوصی در فضا

1397/12/26
توسعه ماهواره‌های مکعبی با ابعادی در حد چند سانتیمتر مکعب و فناوری‌های مینیاتوری به کار رفته در آن‌ها نشان می‌دهد که استارت‌آپ‌ها، دانشجویان و موسسه‌های تحقیقاتی می‌توانند ماهواره‌های خود...

پربازدیدکننده ترین خبر

فروشگاه اینترنتی اسپاش آغاز به کار کرد

دفتر مطالعات فضایی اسپاش همواره به دنبال ترویج دانش و اطلاعات فضایی بوده و در این راه تاکنون بازخوردهایی بسیار خوب از طرف عموم دریافت کرده، لذا در راستای ادامه راه خود برای آگاه سازی مردم و علاقه‌مندان به فضا تصمیم بر آغاز برخی فعالیت‌ها برای کودکان و نوجوانان اتخاذ شده است. بر همین اساس اسپاش اقدام به تاسیس اولین فروشگاه اینترنتی هوافضای کشور کرده که با ارائه اسباب بازی‌ها و وسایل کمک آموزشی به آشناسازی این گروه سنی با فضا و صنعت فضایی بپردازد.