1398/02/02

شبیه‌سازی کامل مأموریت نانوماهواره در فضا

شرکت بریتانیایی اپن کازموس (Open Cosmos) در همکاری با سازمان فضایی اروپا (ESA) نرم‌افزار و سخت‌افزاری شبیه‌ساز برای طراحی نانو ماهواره عرضه کرده است. این نرم‌افزار و سخت‌افزار به ترتیب beeApp و beeKit نام دارند و با ترکیب آن‌ها امکان طراحی بارهای مفید نصب‌شده روی نانو ماهواره‌ها در شرایطی مشابه شرایط...
شبیه‌سازی کامل مأموریت نانوماهواره در فضا

شرکت بریتانیایی اپن کازموس (Open Cosmos) در همکاری با سازمان فضایی اروپا (ESA) نرم‌افزار و سخت‌افزاری شبیه‌ساز برای طراحی نانو ماهواره عرضه کرده است. این نرم‌افزار و سخت‌افزار به ترتیب beeApp و beeKit نام دارند و با ترکیب آن‌ها امکان طراحی بارهای مفید نصب‌شده روی نانو ماهواره‌ها در شرایطی مشابه شرایط واقعی مداری فراهم می‌شود. عملکرد این نرم‌افزار و سخت‌افزار تعاملی به‌گونه‌ای است که حرکت مداری و رفتار باس ماهواره را در مراحل طراحی و آزمون برای بارهای مفید شبیه‌سازی می‌کنند.

نرم‌افزار beeApp که به صورت برخط کار می‌کند، امکان تعریف کامل مأموریت نانو ماهواره شامل انتخاب پرتابگر، ایستگاه‌های زمینی و اندازه ماهواره را فراهم می‌کند. همچنین این نرم‌افزار مقدار انرژی دریافتی از خورشید و زمان‌های ارتباط نانو ماهواره با ایستگاه‌های زمینی را نیز شبیه‌سازی می‌کند. این داده‌ها را می‌توان برای ایجاد طرح بهینه مأموریت نانو ماهواره استفاده کرد.

نرم‌افزار beeApp داده‌های شبیه‌سازی مداری مانند مقدار انرژی دریافتی از خورشید و زمان عبور از فراز ایستگاه‌های زمینی را به سخت‌افزار beeKit می‌فرستد. سخت‌افزار beeKit مشابه ساختار واحدهای استاندارد به‌کاررفته در نانو ماهواره‌ها ساخته شده و در اندازه‌های سه، شش و یا 12 واحدی در دسترس است. این سخت‌افزار می‌تواند رفتار باس نانو ماهواره و همچنین رفتار رایانه و مدارهای الکتریکی آن را برای تسهیل طراحی و آزمایش بارهای مفید نصب‌شده تقلید کند. با ایجاد ارتباط بین نرم‌افزار و سخت‌افزار امکان شبیه‌سازی کامل مأموریت ماهواره در فضا و چگونگی عملکرد بارهای مفید آن فراهم می‌شود.

طراحان می‌توانند با استفاده از این دو ابزار طرح ماهواره را بهبود دهند و بهینه کنند. درواقع این دو ابزار شبیه‌ساز امکان بررسی عملکرد بارهای مفید نانو ماهواره را در شرایطی مشابه شرایط واقعی مدار فراهم می‌کنند. علاوه بر قابلیت‌های فوق، سخت‌افزار beeKit امکان تحمل شرایط آزمایش پرواز فضایی مانند لرزش‌های مکانیکی و تنش‌های حرارتی را دارد.

شرکت اپن کازموس این ابزارهای را در قالب طرح پایونیر (Pioneer) سازمان فضایی اروپا انجام داده و آن‌ها را با حمایت این سازمان به صورت رایگان در اختیار شرکت‌های فراهم‌کننده خدمات فضایی قرار می‌دهد.  مدیر طرح پایونیر هدف این طرح را ریسک زدایی از سرمایه‌گذاری در حوزه فضایی و کمک به صنعت فضایی اروپا با فراهم کردن امکانات آزمون در شرایط مداری برای شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات فضایی بیان کرده است.


منبع: Phys

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره بومی سازی شد

1397/12/07
محققان پژوهشگاه فضایی ایران موفق به بومی‌سازی نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره شدند. این سامانه نرم‌افزاری امکان شبیه‌سازی فرآیند طراحی تا پرتاب ماهواره را در فضای آزمایشگاهی ممکن می‌کند. پیمان...

کمک سازمان فضایی اروپا به حضور بخش خصوصی در فضا

1397/12/26
توسعه ماهواره‌های مکعبی با ابعادی در حد چند سانتیمتر مکعب و فناوری‌های مینیاتوری به کار رفته در آن‌ها نشان می‌دهد که استارت‌آپ‌ها، دانشجویان و موسسه‌های تحقیقاتی می‌توانند ماهواره‌های خود...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.